Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Vyšla verze 2.3 českého minimalistického wiki enginu LionWiki. Do jádra přibyla podpora editace odstavců a plugin přinášející podporu editace přes AJAX.
Tiskni
Sdílej:
Ta AJAXova editace je implementovana ciste jako plugin, pokud neni zapnuty, tak se edituje klasicky neAJAXove.
Momentalne je to nastaveno tak, ze AJAXove se edituji pouze odstavce, editace cele stranky je resena klasicky (protoze u editace cele stranky je vyhoda AJAXu skoro nulova a taky proto, ze pokud AJAXova editace nahodou nefunguje, vzdy je moznost editovat stranku klasicky).
Ta viditelnost tech odkazu "(editovat)" je zalezistosti CSS a da se snadno upravit.
Jinak je tam implementovane to, ze kdyz se dvojklikne na nadpis, tak se otevre to editacni pole ... jen to neni by default zapnute a je to nutne povolit v .js souboru (je tam na to jednoduchy prepinac s komentarem). Trochu to dela bordel v Opere, kde se po dvojkliku otevre nejaka kontextova nabidka a az po jejim odkliknuti se objevi to editacni pole.
Jiny diff urcite implementovat nebudu, tento se mi zda hodne dobry a pro laika i dost srozumitelny (vypada jako ten ve Wordu :).
Jinak s tim prechodem na predchozi a dalsi porovnani to neni spatny napad ...
Makro na automagicky obsah stranky (nieco ako TOC makro) z h-tagov. Je to velmi dobra vec pre dlhsie stranky.
Na tohleto je {TOC} makro, ktere je mozne vlozit jak do stranky, tak i do sablony (automaticky pro vsechny stranky).
Volitelny WYSIWYG editor (napriklad TinyMCE) ako alternativa k plaintext wiki syntax editoru. Management totiz z principu odmieta nieco ako wiki syntax.
Nekdy mozna udelam velmi jednoduchy wysiwyg editor, ktery ale nebude produkovat HTML, ale onu wikisyntaxi. Jinak tohle je spis osobni Wiki, nic moc pro firmy :)
Historia zmien.
http://lionwiki.0o.cz/index.php?page=Main+page&action=history
Sprava uzivatelov.
Tohle zrejme nikdy neimplementuju, protoze ciste jako plugin to nepujde a hodne veci by se tim zkomplikovalo - jak rikas, uz by se to posunulo jinam a minimalismus by to uz asi nebyl.
A co takhle to udělat v odlehčené formě - pouze nějak dát pod heslo editace a historie stránek?Sprava uzivatelov.
Tohle zrejme nikdy neimplementuju, protoze ciste jako plugin to nepujde a hodne veci by se tim zkomplikovalo - jak rikas, uz by se to posunulo jinam a minimalismus by to uz asi nebyl.
Je mozne nastavit, aby se dalo editovat pouze s nejakym heslem ...
Krom toho existuje i Admin plugin, ktery umoznuje (pod jinym heslem) blokovani IP, blacklist pro urcita slova nebo nastaveni urcitych read-only stranek.
Proti rozsirovani funkcionality nic nemam, ale jen tehdy, kdyz to nezesloziti jadro LionWiki - pluginy klidne slozite byt mohou (v mezich samozrejme). Jenze poradna podpora uzivatelu se jen jako plugin implementovat neda.
Jeste jsem se chtel zeptat - proc by mel byt pristup k historii stranek jen s heslem? Tak to nema snad zadna wiki (AFAIK).
Do firemniho prostredi urcite existuje mnoho vhodnejsich wiki enginu. Tohle ma byt fakt spis jen osobni wiki - tam vyniknou vyhody LionWiki - velmi snadna instalace a pouziti.
To urcite, na toto je LionWiki urcene ... ale nejak mi do toho nesedi ty firmy, ze by se s necim takovym spokojili. Firemni prezentace "maji byt" vetsinou hrozne cool, vsude neco blika atp.
Osobne si myslim, ze na firemni web neni Wiki moc vhodne. Firemni web je mimo informaci i hodne o celkovem dojmu, ktery vychazi z graficke stranky, layoutu atp. Wiki stranky jsou sice informace hutne, ale jejich vzhled je jinak docela nudny. Neco jineho je nasazeni Wiki jako interniho komunikacniho prostredku, popr. jako nastroj pro psani dokumentace. Na to je super (ne ale LionWiki :D).
To urcite, na toto je LionWiki urcene ... ale nejak mi do toho nesedi ty firmy, ze by se s necim takovym spokojili. Firemni prezentace "maji byt" vetsinou hrozne cool, vsude neco blika atp.Zapomínáš na hromadu živnostníků a one-man-show eseróček, kterým stačí jednoduchý web stylu "děláme tohle a tohle, máme tyto reference, kontakt na nás je ..." Když jsem se teď podíval na LionWiki, zaujala mě právě svým minimalismem. Kdyby se daly schovat odkazy na editace a historii a dát tyto stránky pod heslo, bylo by to třeba to pravé pro mého tátu - toho bych HTML ani ovládání čehokoliv složitého neměl moc šancí naučit...
Odkazy na historii a editace "schovat" urcite jdou, je to zalezitost sablony, z ktere staci na spravnem miste odmazat {EDIT} a {HISTORY}. Stejne tak se daji v CSS zneviditelnit odkazy na editaci odstavcu. Editace na heslo je ... ale stale mi nesedi ta historie, resp. to nepovazuji za dulezite (historie jde vypnout, ale to asi taky neni to prave orechove).
LionWiki používám a je to hodně dobrý program.
Když už se tu řeší "feature requests" tak mi přijde, že by se hodilo něco podobného jako {TOC}, ale na seznam stránek (menu). Teď se menu dělá vkládáním html kódu, což pro uživatele není úplně pohodlné. Obcházím to stránkou Menu, kterou na začátku každé vložím pomocí: {include:Menu}
Menu pak obsahuje:
[Main page] | [Stránka1] | [Jiná stránka] | [Menu]
Díky :)
Jinak vsechny stranky jde zobrazit tak, ze clovek klikne na tlacitko Hledat s prazdnym textovym polem ... popr. na to jde snadno udelat odkaz.
Moc si ale nedokazu predstavit, jak by vlastne ten plugin mel vypadat, protoze pouhe vlozeni seznamu stranek urcite nestaci - clovek je chce mit v urcitem poradi, chce tam mit jen nektere, zobrazene tucne, kurzivou nebo kdovijak. Tezko se to programuje obecne.
Na tohle je skutecne vhodne pouzit tu syntaxi {include:stranka}, pricemz jde pouzit i primo v sablone - clovek pak nemusi stale pridavat onen prikaz do kazde stranky. Jediny problem je ale v tom, ze pokud je stranka takto vlozena pres sablonu, musi byt v HTML.
No v podstatě by stačilo něco ve smyslu {include:{MENU}} . V podstatě by to do žlutého rámečku vpravo includovalo nějakou wiki stránky, ve které je minimální menu. A tam už se dají tučné, podtržené, číslované nebo puntíkované odkazy dát, např.:
*[Hlavní strana] *[Stránka]
Jinak, byl by nektery slovak tak hodny a aktualizoval slovensky preklad rozhrani? Je to asi dvacet polozek z cehoz je polovina hotova ... Slovensky sice trochu umim, ale bojim se ze bych tak prece jen utrousil nejaky ten cechslovakisticky patvar.
Predem diky!
(jinak preklady do jinych jazyku jsou samozrejme taky vitany!)
Da se zamknout, a to jak pro zapis, tak i pro cteni.
Homepage je k editaci pristupna schvalne ... pro lidi je to nejrychlejsi zpusob, jak si Wiki vyzkouset. Je k dispozici RSS plugin s feedem zmen, takze kazdou spatnou editaci brzy revertuju. Zatim se mi stalo jen jednou, ze by nekdo mazal obsah.
{keywords:}
. Po přeparsování se zobrazí stejně jako v zdrojovém textu, je to úmysl?