Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
1. ledna byl představen projekt Liri (GitHub). Jedná se o spojení projektů Hawaii, Papyros a původního projektu Liri s cílem vyvíjet operační systém (linuxovou distribuci) a aplikace s moderním designem a funkcemi. Včera byl představen Fluid 0.9.0 a také Vibe 0.9.0. Jedná se o toolkit a knihovnu pro vývoj multiplatformních a responzivních aplikací podporující Material Design (Wikipedie) a volitelně také Microsoft Design Language (designový jazyk Microsoft) [reddit].
Tiskni
Sdílej:
Vidim to stejne, z vnejsku to vypada jak skupina slepych, poblaznenych lidi, kterym nekdo nakukal, co tento rok zrovna pofrci.
Jasně, asi je to dobré na telefénu, kde nemá dotyčný jinou možnost, než na to šmatat prstem, ale proč na desktopu?Tak to mne osobne az tak nevadi - na mobile je to plytvanie miestom zdovodnene tym ze to clovek ovlada prstom, na desktope mas zas viac miesta takze si plytvanie mozes dovolit. A ono to ani na desktope nie je podla mna uplne zbytocne plytvanie. Mys je mozno presnejsia ako dotykova obrazovka, ale stale to vyzaduje nejake usilie vizualne nieco na obrazovke najst a potom tam prejst a trafit kurzorom. Clovek to vidi hlavne ked sleduje ludi, ktori s PC nie su az tak "doma" a nepoznaju dany program, ale ono je to do istej miery o kusok vacsia kognitivna zataz aj pre ludi, ktori presne vedia co robia. Samozrejme vsetko s rozumom. S tym browserom je to cele zle, ale to ani tak nie je chyba material designu, ale proste zla implementacia. Jednotlive taby su zle vizualne oddelene a to umiestnenie zatvaracieho tlacidla vpravo je proste zly napad, pretoze jednak clovek logicky spaja veci, ktore su vizualne blizsie a navyse je to v rozpore so zatvaranim okna, ktore je zas vpravo..
Preferuji minimalisticky design a nikdy nemel rad skeumorfismus, takze pro me je material design posuv dobrym smerem.Material design je strašně přeplácaný animacema, což mi úplně minimalistické nepřijde...