Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Tiskni
Sdílej:
MP3 není navržené pro 32 kb/s. Jeho použitelnost začíná na 96 kb/s. Že ho výrobci používali i jinde, bylo neexistencí jiného komerčního kodeku. Opus je ve skutečnosti obálka pro SILK v nízkých tocích (6 až 40 kb/s) a CELT ve vyšších tocích. Lyra míří ještě níže. Nejbližší srovnání tudíž nabízí AMR (7 kb/s) či GSM-HR (6 kb/s) nebo Speex (teoreticky od 2 kb/s).
Nicméně Lyra funguje v principu jinak: aplikace si sebou nese rozsáhlý slovník, který vznikl trénováním neuronové sítě na určité množině hlasů. Tudíž logicky bude v porovnání s algoritmickými kodeky značně paměťově (a možná i výpočetně) náročnější a především bude dávat věrohodné výsledky jen pro hlasy zahrnuté do tréningu. V ostatních případech uslyšíte slova (pokud se podaří kódování), ale hlas bude patřit cizímu člověku. A pokud rezignujeme na složitost a na autorství hlasu, kvalitnějších výsledků v poměru k datovému toku by mohla dosahovat analýza/syntéza řeči s přenosem textu a intonace. Ale asi za cenu značného zpoždění.
Deje se to, Hangouts to dela a funguje to dobre kdyz jde o pokles bandwidthu kvuli saturaci uplinku nebo shapingu. Tam ti konektivita zustane a daji se s tim delat "chytristiky".
Naopak kdyz jde o vypadky na sitove vrstve, treba kdyz prsi nebo se hybe antena, tak tam tohle nepomuze.