Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Tiskni
Sdílej:
MP3 není navržené pro 32 kb/s. Jeho použitelnost začíná na 96 kb/s. Že ho výrobci používali i jinde, bylo neexistencí jiného komerčního kodeku. Opus je ve skutečnosti obálka pro SILK v nízkých tocích (6 až 40 kb/s) a CELT ve vyšších tocích. Lyra míří ještě níže. Nejbližší srovnání tudíž nabízí AMR (7 kb/s) či GSM-HR (6 kb/s) nebo Speex (teoreticky od 2 kb/s).
Nicméně Lyra funguje v principu jinak: aplikace si sebou nese rozsáhlý slovník, který vznikl trénováním neuronové sítě na určité množině hlasů. Tudíž logicky bude v porovnání s algoritmickými kodeky značně paměťově (a možná i výpočetně) náročnější a především bude dávat věrohodné výsledky jen pro hlasy zahrnuté do tréningu. V ostatních případech uslyšíte slova (pokud se podaří kódování), ale hlas bude patřit cizímu člověku. A pokud rezignujeme na složitost a na autorství hlasu, kvalitnějších výsledků v poměru k datovému toku by mohla dosahovat analýza/syntéza řeči s přenosem textu a intonace. Ale asi za cenu značného zpoždění.
Deje se to, Hangouts to dela a funguje to dobre kdyz jde o pokles bandwidthu kvuli saturaci uplinku nebo shapingu. Tam ti konektivita zustane a daji se s tim delat "chytristiky".
Naopak kdyz jde o vypadky na sitove vrstve, treba kdyz prsi nebo se hybe antena, tak tam tohle nepomuze.