plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Tiskni
Sdílej:
MP3 není navržené pro 32 kb/s. Jeho použitelnost začíná na 96 kb/s. Že ho výrobci používali i jinde, bylo neexistencí jiného komerčního kodeku. Opus je ve skutečnosti obálka pro SILK v nízkých tocích (6 až 40 kb/s) a CELT ve vyšších tocích. Lyra míří ještě níže. Nejbližší srovnání tudíž nabízí AMR (7 kb/s) či GSM-HR (6 kb/s) nebo Speex (teoreticky od 2 kb/s).
Nicméně Lyra funguje v principu jinak: aplikace si sebou nese rozsáhlý slovník, který vznikl trénováním neuronové sítě na určité množině hlasů. Tudíž logicky bude v porovnání s algoritmickými kodeky značně paměťově (a možná i výpočetně) náročnější a především bude dávat věrohodné výsledky jen pro hlasy zahrnuté do tréningu. V ostatních případech uslyšíte slova (pokud se podaří kódování), ale hlas bude patřit cizímu člověku. A pokud rezignujeme na složitost a na autorství hlasu, kvalitnějších výsledků v poměru k datovému toku by mohla dosahovat analýza/syntéza řeči s přenosem textu a intonace. Ale asi za cenu značného zpoždění.
Deje se to, Hangouts to dela a funguje to dobre kdyz jde o pokles bandwidthu kvuli saturaci uplinku nebo shapingu. Tam ti konektivita zustane a daji se s tim delat "chytristiky".
Naopak kdyz jde o vypadky na sitove vrstve, treba kdyz prsi nebo se hybe antena, tak tam tohle nepomuze.