abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    MacBook Air s čipem M3

    Apple dnes představil nový MacBook Air s čipem M3. Jak na něm pojede Asahi Linux?

    4.3.2024 18:33 | Ladislav Hagara | IT novinky


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    4.3.2024 20:14 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    Zhruba stejne jako na M4.
    4.3.2024 21:41 ja osobne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    Macbooky sa kupuju najma kôli Mac OS ... Change my mind ...
    5.3.2024 13:09 ~
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    Tak tohle je v podstate pohreb linuxoveho desktopu. Tohle nemaji sanci nikdy dohnat jak po HW strance tak ve vyladenosti OS. Tezkotonazni silensoti jako Plasma 6 v Asahi kabatku nemaji sanci.
    5.3.2024 22:57 kutr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    Tyhle komentáře jsou jasný důkaz, že mac je nový windows. Armády retardů teď budou psát o tom co všechno nedokážou rozchodit v linuxu a jak jim to svatý jobs rozchodil automaticky. Jen škoda, že nedokážou ten čas využít jinak než zvracením na linux webech :)
    6.3.2024 00:05 Blaze
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    To si nas pletes s nejakou jinou skupinou. My rozbehame na linuxu vse a mozna i vic nez prumerny freetard. Jenomze nas SERE to mnozstvi casu a energie ktere je potreba na vyladeni linux desktopu na uroven macu a pak to jeste udrzovat v kondici. Neni divu ze se to v racionalne uvazujicich lidech zlomi, vyhodi linux ven oknem, poridi si Mac a ziji blaze.
    6.3.2024 07:02 sid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    To sa clovek ani necuduje, ze to trva tebe a zvysku tak vela. Ked tam mozes nieco nakonfigurovat a to vyzaduje mozog to je potom tazke.
    7.3.2024 11:53 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    LOL - naintaluju a jede - to je Linux - ja naopka nevim, jak MacOS donutit aby se to jeho shitoidni prostredi chovalo nejak norlane, MacOS je proste nejak nastaven a vubec nejde predelat, treba na touchpadu nema ani 3 tlacitko, jenze je to cele vykychane z X-windows, takze ma na 3 tlaciku samozrjme paste fci ;-)) ... no musi se inainstalovat SW - 3 strany, kterou ti kazdy novy upgrade oznaci za silene nebezpecny spyware, protoze ti saha na touchpad ... aspon ze je to OpenSource a npelatis za to mesicni polatke, jak je ve svete MacOS bezne, ze si tam skoro nejde koupit SW, jen predplatit ...

    No a posledni MacOS totalne rozjebal BREW - coli uz nejde upgradovat jeidna MacOS apka ;-)) nebot ano, MacOS nema zadne updaty, ty se daji resit jen pres BREW - ten jeho silne epmaly Apple store, kde jsou jen sracky, obcas nejaky SW od molochu jako Maocrosoft ;-) treba Teams ;-) .... takze nechapu co delate na linuxu, ale dam XFCE a vse mi uz funguje, pokud bych moc chtel, tak zkoupiruji .config z home ... nebo .* z HOME
    5.3.2024 16:22 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    Tak MacOS vychazi z MachBSD, dnes je to vlastne spise FreeBSD - a k tomu tam ma cely userspace linuxu ;-) --- jo mit moznost vymenit ten jejich sh* treba za XFCE a byl bych happy.

    Linux na M1 chip je spise vec budoucnosti, kdyz uz stary HW nebude podprovan, nic pro Apple tam nepujde spustit a jako ze Apple ses tim nestve, prohlasi to za stare a jeste vam to na dalky zkrypli a zpomali, aby vam to nejelo radeji vubec ani se starymi programy - tajkze pak nezbyva nic jineho nez Linux - to je tak nejak cele.

    To si tahle koupili vyvojari za 500.k kc Apple server, alias ten jejich desktop na intel Xeonech - a za 1 rok Appe rkel, ze prechazi na Arm a x86_64 uz je nepodprovana a vse konci, nefunguje, do bouusna nic a nas* - ale tim ze tam nejde nic dat, ani grafika, tak uz nekupovali velke predrazene Macy, ale koupili si M2 Studio s 64GB RAM - chteli tam dalsi disk a levneji vyslo pres USB-C ... dalsi interni M.2 by musel pry byt od Apple ... a silene drahy.
    5.3.2024 21:26 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    hele schvalne si to zkus, jdi prodavat jabka

    nejdriv zkus shnily

    potom normalni a predrazeny

    a prijd sem s vysledkem, jak ti to slo

    a potom zkus vymyslet realny (tozn. ruzny od "lidi kupuji predrazeny shnily jablka, protoze jsou idioti") zduvodneni, proc je Apple jedna z nejhodnotnejsich firem na planete

    jako cviceni rano misto ritualu s odposiranim updatu linuxum vysledek mi nemusis rikat, chci ti uprimne pomoci
    6.3.2024 07:05 sid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    Dokonaly popis ekosystemu apple. Predame ti utierku na monitor za 100 nasobok a becis stastim. Staci pridat text ultra nano a je to..
    6.3.2024 10:37 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    znovu zopakuju vyzvu:

    vezmi uterky a jdi je prodavat za stonasobek, vrat se sem a dej vedet, jak to slo :)

    6.3.2024 12:59 sid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    v pohode, mr. teleshoping je predsa ziarivy priklad ako toto dobre funguje...
    7.3.2024 12:05 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    jdi do smelinarstvi ;-) s prodejem uterek, prodavam, sebe za 500 e / den ....
    6.3.2024 12:43 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    V tomto případě nejde o hodnotu, ale o cenu.
    5.3.2024 21:33 Jlhl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    Používá někdo nativně Linux na M1? Jde to prakticky vůbec, neo je to jen techdemo?
    6.3.2024 10:41 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    je to jako mit krasnou sexy holku, ktera je totalne perverzni, a vedle osklivou katolicku, ktera ma sex dvakrat za zivot za ucelem plozeni deti

    a vybrat si na ten sex tu katolicku

    proponenti Asahi tvrdi, ze s tou katolickou lze pichat rychleji

    mozna
    7.3.2024 12:10 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    Myslim ze nikdo, kdyz tam jde dat linux do virtualu - efektivne, je to fajn ARM, ale jinak je Apple vlastne shit, zkus tam treba vymenit baterku ;-)) tajkze si to koupi lidi na SW co uz na MacOS je, nebo si radeji koupi PC a az budou lepsi notebooky s ARM, tak si koupi nejaky nativni otevreny ARM, treba se snapdragonem etc. ... jsou i nasobne vykknejsi ARM s desitky az stovkami jader, do serveru, na destopu se neuchytili, nebo ta ARM nejde dat NVIDIA GPU - a tak jsou casto uplne k hovnu, stejne jako velky dedktop Apple, ktery ma sice sloty, ale nic do nich nelze stcit - teda jo muzes si tam dat 100Gb LAN, SAS controler a tak - jenze Mac je jen a pouze na grafiku a vyvoj mobylnich her pro iPhone, jinak je na hovno
    6.3.2024 12:47 kuba77 | skóre: 15 | blog: kuba77
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    Přijde mi, že se málo informuje o problémech s Macbooky s M čipy... např. s displeji.
    7.3.2024 12:07 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MacBook Air s čipem M3
    To se stava az po zaruce ... ciste nahodou ;-))

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.