Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Vyšla Mageia 3. Nejnovější verze této linuxové distribuce přináší RPM 4.11, Linux 3.8, systemd 195, KDE 4.10.2, GNOME 3.6, Xfce 4.10, Libreoffice 4.0.3 a pro hráče počítačových her Steam pro Linux. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Mageia 3 je věnována památce Eugeni Dodonova.
Tiskni
Sdílej:
nevidim vystup stderrTo bys vidět měl, pokud si o to řekneš, vždyť systemd si stderr spouštěných programů otevírá...
Obvykle kdyz testuju nejakou sluzbu, tak jedu service sluzba start/stop/cokoliv.A co ti rání používat se systemd i nadále
service
?
Nelibi se mi, ze konfiguracni soubory pro sluzby jsou na ruznych mistech, za docela wtf povazuju umisteni /usr/lib/systemd/Celá konfigurace služby se v tom čte blbě, ale zas to má jiný výhody (jednoduché balíčkování, jednoduchý reset do výchozí konfigurace a zpět atd.)
Nelibi se mi samotny format unit souboru.Co se ti na něm nelíbí?
Tak to se nelíbí i spoustě těch lidí, kterým se líbí samotný systemd - software.
- Nelibi se mi provazanost jednotlivych systemd casti - napriklad nemoznost disable journalu.
- Nelibi se mi cim dal vetsi snaha o prebirani nadvlady nad vsema castma systemu ze strany systemd. Nelibi se mi demagog Lennart.
Steam pro Linux je v zásadě Steam pro Linux, a proto se mu říká Steam pro Linux.
A toho "herního onanistu" si s dovolením vyprošuju.
A toho "herního onanistu" si s dovolením vyprošuju.Já nikoho nejmenoval, ale potrefená husa...
Steam je de facto kompletní distribuční platforma, čili kanál, skrze který mohou vydavatelé prodávat své hry zákazníkům. Mimoto se Steam opravdu stará např. o automatické stahování patchů, synchronizaci uložených pozic nebo profilových dat ve hrách (které to umožňují) atd. A ano, v neposlední řadě je to taky páka na piráty. Jinak ale to všechno v podstatě znamená, že své nakoupené hry můžeš hrát z jakéhokoli počítače, na němž je Steam nainstalován (stačí jen při prvním přihlášení autorizovat daný počítač a je vystaráno) a často i z místa, kde jsi skončil při hře na jiném počítači (ale jak jsem řekl, ne všechny hry podporují ukládání uložených pozic do cloudu).
V nedávné době se na Steamu pro Windows rozjel i prodej aplikací, ale pro uživatele Linuxu je tato vlastnost v zásadě irelevantní.
HTH
Pán neumí googlit?Proč bych složitě zjišťoval něco, co mně nezajímá? Takhle se mezi řečí zeptám a někdo mi to řekne...
Tak ať se to ráčí naučit!Di do prdele!
Bože, to jsou dotazy...Poser se!