Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Společnost Mandriva, jež stála za stejnojmennou linuxovou distribucí, je oficiálně v likvidaci. Na linuxovou distribuci Mandriva navazují linuxové distribuce Mageia a OpenMandriva Lx. [Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
Dost dlouho jsem distro Mandriva / Mandrake užíval, když zpoplatnil Redhat. Dobře implementováno české prostředí. Pak jsem šel na SuSE, které se valilo vpřed se vším lepším.
ses jako vzdy dost mimoMas pro toto nejaky argument?
pokud nastane crach canonicalu tak rozhodne az dlouho po tvem crachu ;)Nemyslim si to, ale jiste se mohu mylit. Nechme se prekvapit. Imho je canonical tak tri az ctyri roky pred restrukturalizaci / likvidaci.
Markovi jeho financi nejspis nebude lito, kdyz je cpe do sveho ditete/vizeVize je krasna vec. Problem ale je, kdyz nejste schopen vizi v podobe spolecnosti dostat 11 let do zisku.
ktera pomohla zvednout nekolikanasobne povedomi o GNU/Linuxu v mysli lidstvaTo je diskutabilni. Znam lidi, kteri o GNU/Linuxu nechteji diky ubuntu jiz ani slyset. Dale nevim, do jake miry ubuntu lidi pritahne a hlavne jake lidi pritahne. To uz byste mohl argumentovat tim, ze android pritahnul lidi k Linuxu, coz je samozrejme nesmysl, jelikoz vetsina lidi netusi, na cem je android zalozen. O zadnem povedomi o Linuxu nemuze byt ani rec. V tomto pripade je to jen platforma pro firmware podobne, jako je tomu v pripade domaciho routeru. Je kazdy, kdo ma doma nejaky router s Linuxem uvnitr, linuxak nebo uzivatel Linuxu? Ma snad diky svemu routeru povedomi o Linuxu? Neni a nema. Nevim, kolik lidi ubuntu pouziva, imho moc ne, ale pokud se canonical neni schopen dostat do zisku, je tento argument irelevantni.
co jsi dokazat ty krome trolovani ?Dokazal jsem toho celkem dost a to daleko vice nez prumerny clovek (posuzovano dnesnimi meritky uspesnosti). Mam se velice dobre a jsem stastny. Proc bych nemohl napsat svuj nazor na prodelecnou spolecnost? Musim snad vytvorit vlastni distribuci a mit prodelecnou spolecnost, abych mohl hodnotit jine? Predstavte si, ze jsem za zivot zalozil nekolik firem a vsechny byly ziskove. Myslim, ze mam mandat k tomu toto hodnotit. Ale i kdybych nemel, musi kritik napsat vlastni operu, aby mohl hodnotit operu nekoho ciziho? Ne, nemusi...