OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Společnost Mandriva, jež stála za stejnojmennou linuxovou distribucí, je oficiálně v likvidaci. Na linuxovou distribuci Mandriva navazují linuxové distribuce Mageia a OpenMandriva Lx. [Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
Dost dlouho jsem distro Mandriva / Mandrake užíval, když zpoplatnil Redhat. Dobře implementováno české prostředí. Pak jsem šel na SuSE, které se valilo vpřed se vším lepším.
ses jako vzdy dost mimoMas pro toto nejaky argument?
pokud nastane crach canonicalu tak rozhodne az dlouho po tvem crachu ;)Nemyslim si to, ale jiste se mohu mylit. Nechme se prekvapit. Imho je canonical tak tri az ctyri roky pred restrukturalizaci / likvidaci.
Markovi jeho financi nejspis nebude lito, kdyz je cpe do sveho ditete/vizeVize je krasna vec. Problem ale je, kdyz nejste schopen vizi v podobe spolecnosti dostat 11 let do zisku.
ktera pomohla zvednout nekolikanasobne povedomi o GNU/Linuxu v mysli lidstvaTo je diskutabilni. Znam lidi, kteri o GNU/Linuxu nechteji diky ubuntu jiz ani slyset. Dale nevim, do jake miry ubuntu lidi pritahne a hlavne jake lidi pritahne. To uz byste mohl argumentovat tim, ze android pritahnul lidi k Linuxu, coz je samozrejme nesmysl, jelikoz vetsina lidi netusi, na cem je android zalozen. O zadnem povedomi o Linuxu nemuze byt ani rec. V tomto pripade je to jen platforma pro firmware podobne, jako je tomu v pripade domaciho routeru. Je kazdy, kdo ma doma nejaky router s Linuxem uvnitr, linuxak nebo uzivatel Linuxu? Ma snad diky svemu routeru povedomi o Linuxu? Neni a nema. Nevim, kolik lidi ubuntu pouziva, imho moc ne, ale pokud se canonical neni schopen dostat do zisku, je tento argument irelevantni.
co jsi dokazat ty krome trolovani ?Dokazal jsem toho celkem dost a to daleko vice nez prumerny clovek (posuzovano dnesnimi meritky uspesnosti). Mam se velice dobre a jsem stastny. Proc bych nemohl napsat svuj nazor na prodelecnou spolecnost? Musim snad vytvorit vlastni distribuci a mit prodelecnou spolecnost, abych mohl hodnotit jine? Predstavte si, ze jsem za zivot zalozil nekolik firem a vsechny byly ziskove. Myslim, ze mam mandat k tomu toto hodnotit. Ale i kdybych nemel, musi kritik napsat vlastni operu, aby mohl hodnotit operu nekoho ciziho? Ne, nemusi...