Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Na guardian.co.uk vyšel rozhovor s Markem Shuttleworthem. Tentokrát se můžete dočíst něco o původu názvu distribuce, roli Canonicalu, spolupráci s Dellem, rozvoji Linuxu a o tom, co si myslí o procesu schvalování OOXML jako standard ISO.
Tiskni
Sdílej:
Čím víc možností klikání, tím líp (ovšem, pokud to jde i bez něj)Tak tohle by se mělo zarámovat!
My hesitation over switching to Ubuntu (and the reason I didn't switch much sooner) came from seeing bugs over the past half a decade or so (fewer in the past few years, though) related to how Mozilla was packaged on Debian, and from looking through the diffs in Debian's Mozilla packages, and I think Ubuntu's as well. (Ubuntu is based on Debian.) I saw patches that were obviously written by people who wanted to fix one particular bug, but didn't particularly understand the code they were modifying or what else their modifications would break. Given that, today's security advisories from Debian and from Ubuntu didn't surprise me very much. I had a pretty good idea of the tradeoff I was making when I was switching from Fedora to Ubuntu. (David Baron's weblog: Seeking a good Linux distribution)
Je dokázáno, že většinou je lepší mít méně prvků na obrazovce než více.u mě toto neplatí, takže je to pro mě irelevantní.
Za iceweasel si může Debian sám. Firefox je produkt Mozilly a může si s ním dělat, co chce, a já plně chápu mnoho dobrých důvodů, proč si musí chránit značku. Debian dělá nemožné patche, které przní Firefox.jenže Debianu to, že je v něm iceweasel, nijak neškodí:) to je problém mozilly, že debian používá její browser a nedělá jí reklamu. Btw, Firefox je free software, tak si ho Debian může patchovat jak chce. Patchují ho všechny distra, jen Mozilla měla potřebu si rýpnout do nekomerčního projektu. V té uvedené citaci není nic konkrétního, navíc je to v podstatě chvála Fedory, na kterou nemám v úmyslu nikdy přecházet a tedy je to opět pro mě irelevantní, neřeší to rozdíly mezi Debianem a Ubuntu.
A tu lokalizaci jste rafinovaně ututlal.:)
Ale pak se nedivte, že uživatelé neví, co to je zač, když to má takové debilní jméno. Víte, co je to branding?Je dokázáno, že většinou je lepší mít méně prvků na obrazovce než více.u mě toto neplatí, takže je to pro mě irelevantní.Za iceweasel si může Debian sám. Firefox je produkt Mozilly a může si s ním dělat, co chce, a já plně chápu mnoho dobrých důvodů, proč si musí chránit značku. Debian dělá nemožné patche, které przní Firefox.jenže Debianu to, že je v něm iceweasel, nijak neškodí:)
Btw, Firefox je free software, tak si ho Debian může patchovat jak chce.Může. A jsou z toho problémy.
Patchují ho všechny distra, jen Mozilla měla potřebu si rýpnout do nekomerčního projektuRozšiřte si obzory a nepište pitomosti. Ostatní spolupracují s upstreamem a neodchylují se tolik.
V té uvedené citaci není nic konkrétního, navíc je to v podstatě chvála FedoryPokud jste to nepochopil, tak z Fedory se přešlo na Ubuntu.
A tu lokalizaci jste rafinovaně ututlal.:)No kvůli vám si to nahrávat nebudu a poskytoat konkrétní příklady. Ale šlo o zákadní nástroje typu akutalizace, Synaptic, nastavení atd. Ty má třeba to Ubuntu dotaženější a Mandriva snad ještě lépe.
Ale pak se nedivte, že uživatelé neví, co to je zač, když to má takové debilní jméno. Víte, co je to branding?Já se nedivím, protože jsem na žádné takové uživatele nenarazil. Co je to branding nijak nesouvisí s tím, o čem tu mluvím.
Rozšiřte si obzory a nepište pitomosti. Ostatní spolupracují s upstreamem a neodchylují se tolik.Ale to mně je jedno, jak moc která z distribucí spolupracuje s upstreamem. Jde mi o to, že Mozilla měla potřebu perzekvovat někoho, kdo využil free licenci standardním způsobem, to je od free softwarového projektu neslušné, netolerantní.
No kvůli vám si to nahrávat nebudu a poskytoat konkrétní příklady. Ale šlo o zákadní nástroje typu akutalizace, Synaptic, nastavení atd. Ty má třeba to Ubuntu dotaženější a Mandriva snad ještě lépe.No, když nemáte konkrétní příklady, tak nemelte :)
Jde mi o to, že Mozilla měla potřebu perzekvovat někoho, kdo využil free licenci standardním způsobem, to je od free softwarového projektu neslušné, netolerantní.Mozilla nikoho neperzekuovala, pouze dbala na dodržování politiky pro používání svých obchodníkch známek. A to je dobře. Špatně by bylo, kdyby tak nedělala a kdyby se za Firefox začalo vydávat něco, co Firefoxem (procházejícím sestavením a QA procesem) není.
No, když nemáte konkrétní příklady, tak nemelte :)Nemelu. nedávno jsem to zkoušel a nemůžu si pamatovat všechno. Ale můžu si pamatovat, že to tak bylo.
Špatně by bylo, kdyby tak nedělala a kdyby se za Firefox začalo vydávat něco, co Firefoxem (procházejícím sestavením a QA procesem) není.No vzhledem k tomu, ze Debian se vydava pro 11 architektur, zatimco Mozilla jenom pro par, tak neni divu, ze Debiani balicky firefoxu si v Debianu sestavuji sami.
pouze dbala na dodržování politiky pro používání svých obchodníkch známek.Zcela absurdnim a ve svete free software nestandardnim zpusobem. Pri tomto chapani znacek bychom nemeli skoro zadne linuxove distribuce. Nebot prakticky vsechny distribuce nepouzivaji Linux jadro primo od Linuse, ale masivne ho patchuji.