Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Na guardian.co.uk vyšel rozhovor s Markem Shuttleworthem. Tentokrát se můžete dočíst něco o původu názvu distribuce, roli Canonicalu, spolupráci s Dellem, rozvoji Linuxu a o tom, co si myslí o procesu schvalování OOXML jako standard ISO.
Tiskni
Sdílej:
Čím víc možností klikání, tím líp (ovšem, pokud to jde i bez něj)Tak tohle by se mělo zarámovat!
My hesitation over switching to Ubuntu (and the reason I didn't switch much sooner) came from seeing bugs over the past half a decade or so (fewer in the past few years, though) related to how Mozilla was packaged on Debian, and from looking through the diffs in Debian's Mozilla packages, and I think Ubuntu's as well. (Ubuntu is based on Debian.) I saw patches that were obviously written by people who wanted to fix one particular bug, but didn't particularly understand the code they were modifying or what else their modifications would break. Given that, today's security advisories from Debian and from Ubuntu didn't surprise me very much. I had a pretty good idea of the tradeoff I was making when I was switching from Fedora to Ubuntu. (David Baron's weblog: Seeking a good Linux distribution)
Je dokázáno, že většinou je lepší mít méně prvků na obrazovce než více.u mě toto neplatí, takže je to pro mě irelevantní.
Za iceweasel si může Debian sám. Firefox je produkt Mozilly a může si s ním dělat, co chce, a já plně chápu mnoho dobrých důvodů, proč si musí chránit značku. Debian dělá nemožné patche, které przní Firefox.jenže Debianu to, že je v něm iceweasel, nijak neškodí:) to je problém mozilly, že debian používá její browser a nedělá jí reklamu. Btw, Firefox je free software, tak si ho Debian může patchovat jak chce. Patchují ho všechny distra, jen Mozilla měla potřebu si rýpnout do nekomerčního projektu. V té uvedené citaci není nic konkrétního, navíc je to v podstatě chvála Fedory, na kterou nemám v úmyslu nikdy přecházet a tedy je to opět pro mě irelevantní, neřeší to rozdíly mezi Debianem a Ubuntu.
A tu lokalizaci jste rafinovaně ututlal.:)
Ale pak se nedivte, že uživatelé neví, co to je zač, když to má takové debilní jméno. Víte, co je to branding?Je dokázáno, že většinou je lepší mít méně prvků na obrazovce než více.u mě toto neplatí, takže je to pro mě irelevantní.Za iceweasel si může Debian sám. Firefox je produkt Mozilly a může si s ním dělat, co chce, a já plně chápu mnoho dobrých důvodů, proč si musí chránit značku. Debian dělá nemožné patche, které przní Firefox.jenže Debianu to, že je v něm iceweasel, nijak neškodí:)
Btw, Firefox je free software, tak si ho Debian může patchovat jak chce.Může. A jsou z toho problémy.
Patchují ho všechny distra, jen Mozilla měla potřebu si rýpnout do nekomerčního projektuRozšiřte si obzory a nepište pitomosti. Ostatní spolupracují s upstreamem a neodchylují se tolik.
V té uvedené citaci není nic konkrétního, navíc je to v podstatě chvála FedoryPokud jste to nepochopil, tak z Fedory se přešlo na Ubuntu.
A tu lokalizaci jste rafinovaně ututlal.:)No kvůli vám si to nahrávat nebudu a poskytoat konkrétní příklady. Ale šlo o zákadní nástroje typu akutalizace, Synaptic, nastavení atd. Ty má třeba to Ubuntu dotaženější a Mandriva snad ještě lépe.
Ale pak se nedivte, že uživatelé neví, co to je zač, když to má takové debilní jméno. Víte, co je to branding?Já se nedivím, protože jsem na žádné takové uživatele nenarazil. Co je to branding nijak nesouvisí s tím, o čem tu mluvím.
Rozšiřte si obzory a nepište pitomosti. Ostatní spolupracují s upstreamem a neodchylují se tolik.Ale to mně je jedno, jak moc která z distribucí spolupracuje s upstreamem. Jde mi o to, že Mozilla měla potřebu perzekvovat někoho, kdo využil free licenci standardním způsobem, to je od free softwarového projektu neslušné, netolerantní.
No kvůli vám si to nahrávat nebudu a poskytoat konkrétní příklady. Ale šlo o zákadní nástroje typu akutalizace, Synaptic, nastavení atd. Ty má třeba to Ubuntu dotaženější a Mandriva snad ještě lépe.No, když nemáte konkrétní příklady, tak nemelte :)
Jde mi o to, že Mozilla měla potřebu perzekvovat někoho, kdo využil free licenci standardním způsobem, to je od free softwarového projektu neslušné, netolerantní.Mozilla nikoho neperzekuovala, pouze dbala na dodržování politiky pro používání svých obchodníkch známek. A to je dobře. Špatně by bylo, kdyby tak nedělala a kdyby se za Firefox začalo vydávat něco, co Firefoxem (procházejícím sestavením a QA procesem) není.
No, když nemáte konkrétní příklady, tak nemelte :)Nemelu. nedávno jsem to zkoušel a nemůžu si pamatovat všechno. Ale můžu si pamatovat, že to tak bylo.
Špatně by bylo, kdyby tak nedělala a kdyby se za Firefox začalo vydávat něco, co Firefoxem (procházejícím sestavením a QA procesem) není.No vzhledem k tomu, ze Debian se vydava pro 11 architektur, zatimco Mozilla jenom pro par, tak neni divu, ze Debiani balicky firefoxu si v Debianu sestavuji sami.
pouze dbala na dodržování politiky pro používání svých obchodníkch známek.Zcela absurdnim a ve svete free software nestandardnim zpusobem. Pri tomto chapani znacek bychom nemeli skoro zadne linuxove distribuce. Nebot prakticky vsechny distribuce nepouzivaji Linux jadro primo od Linuse, ale masivne ho patchuji.