Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Server Latest Patents zveřejňuje (FAQ) každé úterý seznam nových udělených patentů a každý čtvrtek seznam patentových přihlášek. Ve čtvrtek 1. října byl například zveřejněn seznam 54 patentových přihlášek podaných Microsoftem. Mezi nimi lze nalézt například patentovou přihlášku USER SELECTABLE OPERATING SYSTEM podanou 25. března 2014. Microsoft by si rád patentoval možnost výběru operačního systému po spuštění zařízení (chytré telefony, tablety, nositelná elektronika, PC).
Tiskni
Sdílej:
U soudu se jasne ukaze nelegitimnost daneho patentu.Nechápu, jak zrovna ty, takový kapitalista, můžeš mít takhle naivní názor...
Microsoft, který na nesmyslných softwarových patentech z Androidu vydělává víc než z celého jejich stupidního Windows PhoneOno to neni o zlem microsoftu, ale hlavne o strachu firem, ktere se nesoudi a slepe plati, co se jim rekne. Kdyz se boji, je to jejich problem.