OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Microsoft kupuje LinkedIn, největší síť profesionálů na světě s více než 433 milióny členů, za 26,2 miliardy amerických dolarů.
Tiskni
Sdílej:
MS prostě pokurví vše co má / koupí.Mě by spíš zajímalo kdo Microsoftu furt ty prachy tiskne. Že mu po staletích (i majoritních) akvizicí a 10 a více letech stagnace v pokladničce zbývají přebytečné miliardy na další a další akvizice a další a další zabíjení rozjetých služeb a firem.
Mě by spíš zajímalo kdo Microsoftu furt ty prachy tiskne.Za chyby sa platí. To si ešte nepočul?
Google+ som mal celkom rád pretože nevynucoval priateľtvo ako facebook. Keď ma zaujímajú niekoho príspevky neznamená to, že chcem byť rovno priateľom. Takže google+ bol fajn ako agrekgátor noviniek z oblasti, ktorá ma zaujíma.
Ja používam tiež aj RSS, ale nie každý bude zakladať blog aby sa pochválil, že si pomocou arduina postavil meteostanicu, alebo aby vykvákal kde zohnal skvelý e-ink display ...
Google+ ako služba na sledovanie aktivít zaujímavých ľudí sa mi fakt páčila. Na rozdiel od twitteru nemá zbytočné obmedzenia na dĺžku správ, príspevky sa dajú komentovať a na rozdiel od facebooku nemá žiadne symetrické vzťahy. Myšlienka vážne nebola zlá, len je možno trochu chyba nazývať to sociálnou sieťou.
Inak ehm sociálne siete ... nechápem ľudí na facebooku. Keď sa chcem stretnúť s priateľmi tak dobehnem na pivo. Účel facebooku mi tak trochu uniká.
U facebooku sa to musí vyhrabať v nastaveniach súkromia. Väčšina ľudí to má vypnuté lebo ani netušia, že niečo také existuje.
Po poslednom redesigne odstránili funkcie, ktoré som používal. Síce sa to dá zatiaľ prepnúť späť, ale do kedy?
Založil jsem účet, jen abychom jako jeden ze zdrojů dohledali spolužáky ke srazu. (nalezeni dva)
Můj dojem:
- spíše reklama firem jak jsou úspěšný
- měl jsem po určitou zájem o jeden produkt (čtečka RFID), ač po 2 letech jsem odstranil tento zájem, trvale chodily pozvánka a nabídky
- prostředí za asi 8 let, co mám účet, pořád zmatečně měnili (k lepšímu to nebylo)
- vnucují placenou verzi