Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
V Číně byly prodávány počítače s předinstalovaným zákeřným softwarem Nitol. Více studie Microsoftu "Operace b70, analýza zákeřného softwaru Nitol" (Operation b70, Nitol Malware Research and Analysis (pdf)) a oficiální blog Microsoftu. Botnet Nitol využíval doménu 3322.org. Ta má registrováno více než 70000 poddomén. Microsoft dal věc k soudu a získal předběžné opatření, které mu dovoluje stát se autoritativním jmenným serverem pro 3322.org a filtrovat tak veškerý provoz. Soudní dokumenty jsou k dispozici na serveru NoticeOfPleadings. To se samozřejmě nelíbí majiteli domény 3322.org, čínskému podnikateli jménem Peng Yong. I když například dle společnosti Kaspersky Lab bylo v roce 2008 až 40 % zákeřného softwaru nějak svázáno s doménou 3322.org, většina poddomén je prý legálních. Předběžným opatřením se řada z nich dostala do problémů. Více například článek na NPR.
Tiskni
Sdílej:
Ale že šifrovací standardy schvaluje NSA, americký úřad na louskání šifer ti asi nevadí. Nebo jsi jen náhodou zapomněl?Nezapomeňte, že NSA nejde jenom o sledování těch a oněch, oni mají na starosti i bezpečnost (a utajení) dat amerických úřadů. Takže jestli do šifer nějak šťourají tak proto, aby v nich slabá místa nebyla.
Jo, ale toto oslabení je tu přesně proto, aby "nepřítel" neměl k dispozici (128bitovou) silnou šifru. Ergo to dokazuje, že v ní není backdoor, a tedy že patronát NSA *nemá* negativní vliv na vaši bezpečnost.Takže vy tvrdíte, že zmenšení množiny klíčů nemá negativní vliv na bezpečnost šifry? Nesmyslnost vašich tvrzení myslím netřeba dále rozebírat...
To je stejný jak kdyby někomu zabavily dům, jen proto, že se tam ukrýval uprchlí zločinec, přesto že nikdo jeho skutečnou identitu neznal...Ne jen zabavili, ale též dali jiné soukromé osobě.
Já to taky nechápu. Jak mohl soud dát Microsoftu cizí doménu?To zavání mafiánskými praktikami.
Bez důkazů ti asi žádné tvrzení nepomůže.No, zrovna my - občané ČR - o tom asi víme své. (jinak souhlasím s kolegou Pavlixem)
Ten číňan to jistě věděl, ...Víte odkud?