abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (17%)
     (33%)
     (17%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (33%)
    Celkem 6 hlasů
     Komentářů: 2, poslední dnes 17:14
    Rozcestník

    Microsoft představil čip Majorana 1 pro kvantové počítače

    Microsoft představil čip Majorana 1 (YouTube) pro kvantové počítače.

    20.2. 00:11 | Ladislav Hagara | IT novinky


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    20.2. 02:49 Heretik 《小魔神》
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Microsoft představil čip Majorana 1 pro kvantové počítače
    Trocha pátrání jak na to vlastně přišli a kudy půjdou dál vede k fundamentálnímu papíru:

    https://arxiv.org/abs/2502.12252

    čehož je to implementace.

    20.2. 08:44 ehmmm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Microsoft představil čip Majorana 1 pro kvantové počítače
    A ted uz to jen zredukovat pro laiky ve stylu pana Tisnovskeho na rootu a mohlo by to byt dobre cteni. :)
    20.2. 09:30 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Microsoft představil čip Majorana 1 pro kvantové počítače
    20.2. 12:11 montipajtn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Microsoft představil čip Majorana 1 pro kvantové počítače
    Takze muzem ocekavat jazyk Py#
    20.2. 15:02 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Microsoft představil čip Majorana 1 pro kvantové počítače
    Tak konečně Microsoft pořádně zpeněží ten svůj více jak 35 letý výzkum v oblasti kvantových počítačů. Už z příchodem prvních Windows jsme byli svědky, kdy zcela náhodně při zjišťování stavu zkolabovala nejen vlnová funkce, ale celý systém.
    20.2. 15:06 karkar | skóre: 9 | blog: Kartrolling
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Microsoft představil čip Majorana 1 pro kvantové počítače
    Popisujeme konkrétní plán zařízení směrem k architektuře kvantového počítání odolné vůči chybám, založené na šumu odolných, topologicky chráněných kvantových bitech založených na Majoranových fermionech. Náš plán zahrnuje čtyři generace zařízení: zařízení s jedním kvantovým bitem, které umožňuje protokol pro měření a hodnocení kvantových bitů; zařízení se dvěma kvantovými bity, které používá měření založené na proplétání k provádění operací Cliffordových bran s jedním kvantovým bitem; zařízení s osmi kvantovými bity, které může být použito k prokázání zlepšení operace se dvěma kvantovými bity, když je prováděna na logických kvantových bitech spíše než přímo na fyzických kvantových bitech; a pole topologických kvantových bitů podporující demonstrace chirurgických operací na mřížce na dvou logických kvantových bitech. Zařízení, která umožňují tuto cestu, vyžadují heterostrukturu supravodiče a polovodiče, která podporuje topologickou fázi, kvantové tečky a spojení mezi těmito kvantovými tečkami, které mohou vytvořit vhodné smyčky pro interferometrická měření, a mikrovlnný čtecí systém, který může provádět rychlá, nízkochybová jednorázová měření. Popisujeme klíčové konstrukční komponenty těchto kvantových bitových zařízení spolu s přidruženými protokoly pro demonstrace hodnocení kvantových bitů, provádění Cliffordových bran, detekci kvantových chyb a opravu kvantových chyb, které se výrazně liší od těch u konvenčnějších kvantových bitů. Nakonec komentujeme důsledky a výhody této architektury pro kvantové počítání v měřítku užitku.
    23.2. 12:49 AL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Microsoft představil čip Majorana 1 pro kvantové počítače
    Kolika bitový čísla už umí faktorizovat? Am jak jim jdem louskání AESu?
    24.2. 09:43 karkar | skóre: 9 | blog: Kartrolling
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Microsoft představil čip Majorana 1 pro kvantové počítače
    Co jsem se dozvěděl ex post tak to s tim provozem nebude zase až tak horký. Ačkoliv produkují zprávy ohledně milionů qubitů, zatím se nedostali moc daleko, předpokládám, že ani nejsou dál než třeba IBM. Provoz totiž požaduje teplotu blízko 0 a tak podle mě dokáží využít zatím jen jednotky možná desítky qubitů. Celé tohle promo je o těch Majoranových fermionech, a novém (sic!) stavu hmoty. Je dokonce možný že vlastně žádný Majoranovy fermiony ani nepoužívaj a o "novém" stavu hmoty taky kecaj, ten "stav" je známý. Jinak, pokud by fakt rozjeli mashinku s milijónem qubitů, tak by ten AES meli myslím losukat raz dva...
    24.2. 12:13 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Microsoft představil čip Majorana 1 pro kvantové počítače
    Jo tyhle pohadky - kvantove pocitace mame uz teoreticky desitky let, prakticky vubec - ke to jako nove generace akumulatoru,m ktere nejsou, nejvetsi zlepseni udelal cina v podobe uhlikovych aku, na ktere jhe ale embargo, ale povoli nam je v mobilech ... primarne jsou pro auta, nebot jim tam lion aku hori kazdy den, coz co nemuze nekvalita ale fakt, ze tam jsou el., auta levne a hlavne ve velkych mestech temer povinne - takze jich je tam tolik, ze neustale nekde neco hori ;-)

    A tedy krom zazracnych aklu, ktere jsou uz uz na spadnuti a kazdy rok jsou min 3 clanky, jak vedci uz uz maji, dalsi je studen afuze, kterou zu maji udajne vsichni hotovou, ale nikdo nema postavenou benzou elektranu, no a tez evergeen snad uz od 2 svetove holograficke pamneti s temer nekonecnou kapacitou, ktere sice nebudou rychle jako SSD, ani jako spindel disky nemely byt rychle co se latence tyce, jen to melo byt velke uloziste - tak ty uz asi nebudou nikdy ... ale vyzkum bezel a padly tam miliony USD - nejaky protopy byl, myslim ze bermouliho disky - tedy magneto-opticke byly myslim vedlesji produkt, taky sranda, ve vse dobe dobra kapacita, dobra vydrz prepisu, diky zahrati laserem a mag. prepisu ... problem byl, ze se casem rozjebaly a potrebovaly seridit, pak ale necetly stare disky, tak kazda organizace mela 2 - j3ednu serizneou a druhou na cteni starcyh disku ... no a az to cele odladiuli k dokonalostyi, tedy zvysena kapacita,m auto kalibrace a vse zacalo fungovaty skvele, uz byly kapcitne na limitu out a nahradily je LTO pasky s nasobnou kapacitou a nakonec i mnohem vetsi bezne disky - imho levnejsi - a pak uz ani kapacita nestav=cila, takze zapadly do propadliste dejin, stejne jako ZIP a JAZZ ... ktere vytalicli USB ramecky na disky a pak USB flash disky a dners SSD disky na USB s NVME SSD uvnitr ;-)

    nez bude nejaky funcni kvanmtopvy pocitac, tak to uz bude mit kazdy doma v kompu GPU, ktera bude vykonnejhsi nez to co se dnes povazuje za super vykon kvantoveho pocitace ;-)

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.