Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo druhou výzvu programu Aplikace, která nabízí dotaci až 50 milionů Kč na experimentální vývoj softwarových řešení. Žádosti o dotaci lze podávat do 20. května.
Tiskni
Sdílej:
Hovnajs. Je to prosté.
Dělník nemá vysoké daně kvůli nějaké dotaci, nýbrž protože vládnoucí strany tady dlouhodobě vydržují daňový systém příznivý k jejich kamarádčoftům, oligarchům a velkému kapitálu. S dělníkem má běžný počítačník mnohem víc společných zájmů (navíc podstatná část počítačníků jsou dělníci).
Mezitím země jako ty severské se k vysoké kvalitě života neproškrtaly, ba právě naopak.
Srovnání OECD, struktura státní správy a návrhy NERV na reformy (např. ohledně rozdrobení obcí), takové věci jsou naprosto nekontroverzní mainstreamové záležitosti, stačí si tady občas pustit rozhlas nebo obecně nežít pod šutrem.
Norsko … fosilni paliva/plyn … Svedsko … export zeleza a dreva
To by byla vynikající kvalita života také např. v Rusku, ale ouha. Evidentně na tom severu dělají něco jinak, včetně donedávna vcelku opravdu chudého Finska.
Znovu, je to o přístupu. Zcela namátkou třeba jak se buduje úložiště jaderného odpadu ve Švédsku a v Česku, jak jsou k tomu obce (ne)motivovány.
nemá vysoké daně kvůli nějaké dotaciPovidej jak elektrina pro delnika nema slozku dotace solarnim baronum. Povidej jak delnik neplati v danich z benzinu dotaci na Buresovu repku.
vládnoucí strany tady dlouhodobě vydržují daňový systém příznivý k jejich kamarádčoftům, oligarchům a velkému kapitáluCim min uredniku, tim min prilezitosti ke korupci. Takze je potreba radikalne zmensit statni byrokraticky aparat.
Když si člověk zvolí za vzorek populaci z více administrativních celků, např. geograficky sousedních států jako Česko a Rakousko nebo Finsko a Rusko, všimne si rozdílů, které jsou strukturální.
ty nemas ve svy moci jakkoli zpusobit … aby se ti rodilo vic tech chytrejch
Už se stalo, to jsou „environmentální faktory“ jako znečištění nebo podvýživa. Dokážeme je jako společnost ovlivňovat.
ty nemas ve svy moci jakkoli zpusobit nasledujici veci … aby spolecnost jako celek instantne zbohatla a ten dustojnej zivotni standard byl instantne vyssi …Opět: máme praktické příklady, jako historicky zavedení důchodového systém nebo nedávno, když během čovidu nárazově proběhla redistribuce jinak. Např. The antipoverty effects of the expanded Child Tax Credit across states: Where were the historic reductions felt? Pak se to projevuje systémově, jako když jsou ty děti lépe vyživené (předchozí bod) nebo když se točí větší zdroje v lokální ekonomice (velocity of money).
v kontextu dotaci do IT spolecnosti v CR
To znamená leda tolik, že skupina lidí MOŽNÁ (viz níže) bude dělat něco prospěšnějšího, co jinak třeba nevydělává tolik (jako např. optimalizace cílení reklamy, když „nejlepší mozky generace“ vymýšlejí zvýšení interakcí na internetech anebo šmírování).
Ale samozřejmě zdaleka není zajištěno, jak účelně ten program bude použit. Což samo o sobě není argument vůbec proti jeho existenci.
Tzn. zrušit Zelenou bídu (Green Deal)OK, a jaké jsou alternativy? Viděl jsem jenom teoreticky velmi pěkná řešení, které ale ještě nikde prakticky nefungují - např. SMR (malé modulární reaktory) nebo artificial rock weathering (tam se bojím, že se ukáže, že to je strašně drahé, že to má menší účinnost než se doufalo).
Jinak samozřejmě jaderné elektrárny?Lidstvo je ztratilo schopnost stavět. V současnosti neexistuje možnost jak si pořídit klasickou jadernou elektrárnu za dřív než 25 let.
Dobré inovace se prosadí, protože jsou výhodnější a užitečnější než stará technologie.Nějak jsi zase zapomněl na negativní externality. Proč by se měly prosadit nové věci, když u starých jejich uživatelé neplatí náklady?
Když si zruinujeme hospodářství a budeme ekonomicky irelevantní, tak těžko něco ovlivníme.Chápu to tedy tak, že alternativu nemáš?
Veškeré globální iniciativy se budou dít v režii USA, Číny, Ruska…Největší sranda (teda, jak se to vezme) bude, až Čína za pár let řekne "ok, tak jsem díky masivní výstavbě OZE carbon-neutral a teď bych chtěla na slovíčko".
Lidstvo je ztratilo schopnost stavět. V současnosti neexistuje možnost jak si pořídit klasickou jadernou elektrárnu za dřív než 25 let.A jak to teda ti cinani delaji, ze jich zprovoznuji nekolik kazdy rok? Jestli brzdou nebude spis henta byrokracie, nez neschopnost lit beton do bedneni...
Proč by se měly prosadit nové věci, když u starých jejich uživatelé neplatí náklady?U starych veci se prece plati naklady horsi efektivitou -> vetsi spotrebou vstupu.
díky masivní výstavbě OZE carbon-neutralJenze cinan stavi Obnovitelne (uranovy cyklus) zatimco ESSR Obcasne (solarni baroni).
Firmy opustily sektor jaderné energetiky? Cože? To je sektor tažený státem anebo státními zakázkami asi tak – od začátku.
Schrödingerovi libertariáni…
xkucf03: Inovace a Laissez-faire … samozřejmě jaderné elektrárny
U starych veci se prece plati naklady horsi efektivitou -> vetsi spotrebou vstupu.Někdy ano, někdy ne. Například klimatizace a spreje s freony byly AFAIK velmi dlouho levnější a i dnes by byly, kdyby se průmysl výroby freonů neudusil státními regulacemi a nezinárodními dohodami. U věcí co vypouští CO2 je to… někdy jo, někdy ne, korelované to bude, ale taky ne absolutně.
vypořádává s takovými globálními průšvihyZalezi na definici globalniho prusvihu. Podle leckterych le globalni prusvih CO2 a reseni je vybit kravy (Holandsko) a pridavat do mouky cervy (EU) - podle jinych si kytky a rasy zlepsenou fotosyntezou pomuzou a behem par set let CO2 zase vyzerou, jako uz mockrat v minulosti. Podle nekterych je globalni problem atomova energie, a reseni jaderky odstavit, nove nestavet, a spolehat na obcasne zdroje - podle jinych prave spolehlive dodavky jaderne energie umozni konecne odstavit spalovani dinosauru (a to i v doprave syntetickymi alkoholy). Podle nekterych je globalni problem hlad v africe, ktery se vyresi lifrovanim jidla zadarmo - podle jinych je potreba tam lifrovat na dluhopisy telata a traktory, at se hosi snazi sami.
Jak chces delat alternativni ucebnicove reseni na neco, co uz je davno vyresene - a zaroven to neshodit jako teoreticke blaboly neoverene praxi?Nabídnout teoreticke blaboly neoverene praxi > nenabídnout žádné řešení a lidi mají podezření že tvůj systém řešení vůbec nemůže nabídnout.
Protipriklad efektivniho reseni Narizenim nejvyssiho sovetu: Globalni prusvih zarovky, ktere jsou snadno recyklovatelne na wolfram, cin a sklo - nahrazene mnohem ekologictejsimi parami rtuti v zarivkachKupodivu rtuťově to bylo dohromady plus, protože když se vyrábí elektřina z velké části bohužel z uhlí, tak to je kontaminované taky, a za ten rozdíl ve spotřebě jí vypustí ta elektrárna víc AFAIK.
Podle leckterych le globalni prusvih CO2 a reseni je vybit kravy (Holandsko) a pridavat do mouky cervy (EU)To jsou nějaké fake news. Ty krávy se tu řešily a co se červů týče tak EU je naopak klasický případ kdy je tohle úplně zakázáno vůbec prodávat (natož pak aby to bylo přikázáno), teprve nedávno vůbec jednu takovou věc povolili.
podle jinych si kytky a rasy zlepsenou fotosyntezou pomuzou a behem par set let CO2 zase vyzerou, jako uz mockrat v minulostiDtto, ale jinak pár set let je moc dlouho.
nenabídnout žádné řešení a lidi mají podezření že tvůj systém řešení vůbec nemůže nabídnoutS tebou a kralykem tohle resime furt dokola, a furt dokola se dozvidam, ze reseni zalozene na trznim principu (koukni na vegany jak maji uspesnou propagandu) neodpovida vasim predstavam o reseni.
když se vyrábí elektřina z velké části bohužel z uhlíDomaci sviceni je nula-nula-nic (prumysl a obecni osvetleni jede sodikovky) a spotreba elektriny stale stoupa. Zadny negativni peak po zakazu zarovek "kupodivu" nenastal.
Dtto, ale jinak pár set let je moc dlouho.Vek leckterych stromu, tj z biosferickeho/planetarniho hlediska okamzik.
podle jinych si kytky a rasy zlepsenou fotosyntezou pomuzou a behem par set let CO2 zase vyzerou, jako uz mockrat v minulostiDtto, ale jinak pár set let je moc dlouho.Vek leckterych stromu, tj z biosferickeho/planetarniho hlediska okamzik.
TFW seš ploštěnka nebo trifid Ponkrác.
Nebo je to prostě psychologická reakce popírání při konfrontaci s problémem.
Každopádně pro argumentaci v lidské společnosti zcela irelevantní.
Nebo je to prostě psychologická reakce popírání při konfrontaci s problémem.Jj, jednou jsou problem zidi, pak kapitalisti, dneska CO2... Vedecka obec se kupodivu s vladnima rozdavacema grantu shodla ve vsech trech pripadech.
Lidstvo je ztratilo schopnost stavět. V současnosti neexistuje možnost jak si pořídit klasickou jadernou elektrárnu za dřív než 25 let.Tomu úplně nevěřím. Nicméně: myslíš, že už je nikdy nebudeme potřebovat a že je rozumné tuto znalost zahodit jakožto zastaralou? Nebylo by lepší to oprášit a znova se to naučit?
Nějak jsi zase zapomněl na negativní externality. Proč by se měly prosadit nové věci, když u starých jejich uživatelé neplatí náklady?Na nové (a lepší) lidé přejdou tak jako tak, může se jen trochu lišit rychlost. Kdo určí jaké tempo zavádění nových technologií a opouštění těch starých je to správné? Ale tady nejsme moc ve sporu – nejsem proti tomu, aby se externality nějak ošetřovaly. Jen to nemůže vycházet z fanatismu nebo postranních úmyslů.
Chápu to tedy tak, že alternativu nemáš?Alternativu k čemu? K tomu, že si zničíme hospodářství, ztratíme schopnost vyrábět, přírodě stejně nepomůžeme a pro zbytek světa budeme zajímaví maximálně jako turistická destinace? Dobrá diskuse k tématu – tzv. Green Deal
Největší sranda (teda, jak se to vezme) bude, až Čína za pár let řekne "ok, tak jsem díky masivní výstavbě OZE carbon-neutral a teď bych chtěla na slovíčko".Čína dělá zelenou politiku takovým způsobem, aby nepřestala fungovat a nestala se závislou na někom jiném (kdo by tu „špinavou“ práci dělal za ni). Výsledkem je, že Čína směřuje k tomu být první světová velmoc, zatímco EU směřuje k bezvýznamnosti.
Nicméně: myslíš, že už je nikdy nebudeme potřebovat a že je rozumné tuto znalost zahodit jakožto zastaralou? Nebylo by lepší to oprášit a znova se to naučit?Možná spíš meta-diskuze: realisticky, za jak dlouho to postavíš, a jak dlouho to pak musí běžet, aby to zaplatilo náklady a začalo to vydělávat? Jak fungují tržní investice do věcí, které se začnou vyplácet až za desítky let? (a s ohromným rizikem - musíš odhadnout, kolik bude stát elektřina v roce 2050+, s rizikem např., že se do té doby vyřeší akumulace z větrníků) Do toho musíš pohltit stovky miliard korun, a vrátí se ti za 30 let - už jenom úroky (resp. cena ztracené příležitosti, kdybys místo toho stavěl něco jiného) mi přijdou nezaplatitelné.
Na nové (a lepší) lidé přejdou tak jako takProč?
Ale tady nejsme moc ve sporu – nejsem proti tomu, aby se externality nějak ošetřovaly.No mně se zdá, že jakmile je někdo chce ošetřovat, tak přijdeš a "omg socialismus, daně, zničení konkurenceschopnosti, stejně máme jen malý podíl na světových emisích".
Alternativu k čemu? K tomu, že si zničíme hospodářství, ztratíme schopnost vyrábět, přírodě stejně nepomůžeme a pro zbytek světa budeme zajímaví maximálně jako turistická destinace?Alternativu k tomu, že zvýšíme CO2 v atmosféře na 3násobek, a vyžereme si z toho vyplývající katastrofy. IMHO to, že se z nás stává skanzen, není vyloženě dané jen greendealem (byť k tomu zejména jeho hloupé provedení může přispívat), ale hlavně to na to lidi rádi shazují jako na pohodlnou výmluvu. Například v USA GD není a ohledně výroby na tom nejsou nějak výrazně líp. Nebo třeba ten příklad s cenami energií, co jsi tu několikrát zmínil - populární názor je, že máme drahou elektřinu, protože GD, případně protože evropská burza a Němci. Jak je s tím kompatibilní, že nejbohatší Češi jsou Češi kteří tady prodávají energii z fosilních zdrojů? (Tykač, Křetínský…)
Čína dělá zelenou politiku takovým způsobem, aby nepřestala fungovat a nestala se závislou na někom jiném (kdo by tu „špinavou“ práci dělal za ni).A v te Cine tu zelenou politiku dela svobodny trh, nebo vlada a strana?
Výsledkem je, že Čína směřuje k tomu být první světová velmoc, zatímco EU směřuje k bezvýznamnosti.Chtel bys, aby ekonomika EU byla rizena stejne jako v Cine?
A v te Cine tu zelenou politiku dela svobodny trh, nebo vlada a strana?V ESSR tu zelenou politiku dela svobodny trh, nebo vlada a zelena strana? Jak si vysvetlujes, ze stejny zpusob rizeni ma tak diametralne odlisne vysledky?
Výsledky jsou diametrálně odlišné proto, že EUSSSR má asi mnohem hloupější členy politbyra. Také tam mají min socialismu.Takze bys byl radeji, kdyby EU byla rizena jako Cina?
Jak si vysvetlujes, ze stejny zpusob rizeni ma tak diametralne odlisne vysledky?Treba proto, ze by to nebylo totez? Chtel bys, aby ekonomika EU byla rizena stejne jako v Cine?
Dotace jim dává možnost zapojit více odborníků, specialistů a expertů v oboru, což je v oblasti IT a umělé inteligence klíčové,” uvedl Radek Uher z enovation. Právě mzdy špičkových specialistů dnes představují jednu z nejvyšších nákladových položek.Ty mzdy jsou vysoké, protože odborníků je málo resp. poptávka po nich převyšuje nabídku. Dát víc peněz poptávkové straně akorát znamená, že se ta cena ještě zvedne. Což tedy pro nás znamená víc peněz… Ale obecně vzato je to prostě špatná politika. Těch odborníků nebude najednou víc, maximálně se někoho podaří přeplatit a přetáhnout z jiné firmy, takže zase bude chybět tam. Když už, tak by mělo smysl podporovat vzdělávání, aby těch odborníků (i v jiných oborech než IT) bylo víc. Ale jak už jsem psal, základem je, aby stát a EU přestali škodit. Výše uvedená citace je podobná (ne)logika, jaké se dopouštělo Ministerstvo financí instruované BSA:
Při snížení míry pirátství o deset procentních bodů by si česká ekonomika během čtyř let polepšila o tisíce nových pracovních míst, hrubý domácí produkt by vzrostl o 8,9 miliardy korun a stát by na daních navíc vybral téměř dvě miliardy korunJaksi jim nedošlo, že když někdo utratí peníze za licence, tak nekoupí něco jiného, takže se jinde zase zaplatí nižší daně. Resp. spíš nad tím příslušný úředník asi vůbec nepřemýšlel, jen dostal něco do kapsy a zveřejnil, co mu podstrčila BSA.
BSE = nemoc šílených krav BSA = nemoc šílených volů
Albert Einstein byl v prvé řadě úředníkem na patentovém úřadě ve Švajcu.
Jinak úředníka (či úřednici) jsem samozřejmě myslet viděl, a pak je zde nedocenitelná práce mnoha dalších, kteří zajišťují, že např. průmyslový odpad nemůžou podniky vypouštět zcela dle libosti.
úředníka (či úřednici) jsem samozřejmě myslet vidělAno, napriklad kdyz velmi kreativne interpretuje zakon aby neco neslo, nebo obcansky povl neco musel.
kteří zajišťují, že např. průmyslový odpad nemůžou podniky vypouštět zcela dle libostiDEZA a Becva, anyone?