Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Vývojáři Linuxu Mint se rozhodli jít ve stopách Canonicalu a ponechávají si 50 % z "partnerských poplatků", které vyplácí Amazon za hudbu zakoupenou skrze "Amazon MP3 Store" integrované v přehrávači Banshee. Ubuntu se již dříve rozhodlo vybírat z těchto příspěvků, které vývojáři Banshee směřují do neziskové organizace GNOME Foundation, vybírat "výpalné" ve výši 75 %.
Tiskni
Sdílej:
Slyšel jsem, že z toho mají velké prachy. Cca 2 dolary mesíčně :).To jsi slyšel špatně, to je měsíční výdělek Microsoftu za Windows Phone 7.
Autori Mintu aj Canonical odviedli dobru pracu a peniaze si zasluzia, nechapem, preco to nazyvat vypalne..hm, takže vývojáři Canonicalu naprogramovali 75% Banshee a vývojáři Linux Mint naprogramovali 50% Banshee, tedy celkem 125% Banshee, zatímco vývojáři Banshee neasociovaní s žádnou distribucí nemají nic jiného na práci než těch nadbytečných 25% kódu mazat, aby nevznikl časoprostorový paradox?
Sam vidis ze tvoja logika nefunguje.že ty v tom vidíš něco jiného nevypovídá nic o tom, co vidím já já v tom například vidím, že jsem krásně dokázal, jaký blábol jsi vyplodil :-p
Neviem, na zaklade coho predpokladas, ze naprogramovat banshee je 100% prace potrebnej na predaj hudby na Amazon MP3 Store..nic takového nepředpokládám a netuším, v čem zase tohle vidíš asi bys měl přestat brát drogy ...
zatímco vývojáři Banshee neasociovaní s žádnou distribucí nemají nic jiného na práci než těch nadbytečných 25% kódu mazat, aby nevznikl časoprostorový paradox?Přesně! Na vývojáře Banshee zbývá -25%, z čehož je zřejmé, že jsou to sprostí diverzanti, nejspíš placení Microsoftem, a celý projekt jenom schválně táhnou ke dnu! A já se ptám, jakto že dostávají vůbec nějaké peníze z toho příjmu? Měli by dostávat (platit) -75% (jednou -50% za Mint, a jednou -25% za Ubuntu)! A jsem pro to, aby se to těm opicím strhlo ze sociálních dávek.