OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Mozilla Firefox 28 bude podporovat nový formát komprese videa od Google zvaný VP9. Podpora VP9 v rámci WebM je součástí Google Chrome už několik měsíců, Firefox jej tedy v tomto ohledu dožene.
Tiskni
Sdílej:
i když oprásknout z x264 PsyRDO by podle měl byla pro nějakého studenta práce maximálně na jeden měsíc.O tom teda dost pochybuju, vzhledem k tomu že nad xvp8 seděl dost schopný člověk dost dlouho, a stejně z toho nic moc nebylo.
Výhra je to tak či tak. Není důležité jestli opravdu svobodný je, ale jestli se tak snaží tvářit.Wait, what? Není důležité pokud někdo sprostě lže, stačí když se tváří že to myslí upřímně. Opravdu chceš něco takového tvrdit?.
(zdrojové kódy, free royalty)Zdrojové kody jsou dostupné i pro H.26[45], troufl bych si říct že i v lepší podobě. S tou free royalty je to tak, že - u H.264 se občas musí platit poplatky (typicky pokud jsi společnost co to chce komerčně využívat) - u VP8 se nemusí (i když slyšel jsem že Nokia měla námitky, nevim jak to dopadlo) - u HEVC i VP9 zatím není vůbec nic jasné Takže to, že VP* se snaží tvářit jako ideologicky čistší, je čistý FUD ze strany Googlu.
Wait, what? Není důležité pokud někdo sprostě lže, stačí když se tváří že to myslí upřímně. Opravdu chceš něco takového tvrdit?.LOL, jako kdybych to teď nenapsal
- u VP8 se nemusí (i když slyšel jsem že Nokia měla námitky, nevim jak to dopadlo)Ještě to nedopadlo nijak, protože soudy se vlečou. Nokia zatím žalovala jen HTC (další by asi přišli na řadu až po případném úspěchu) a v první instanci u jednoho z patentů prohrála (ale tuším se odvolala), zatímco u ostatních asi zatím rozhodnuto nebylo. Taky je tu možnost, že Nokia mezitím dotlačí HTC k vyrovnání dalšími procesy, které s tím nesouvisí, a ty spory konkrétně o VP8 spadnou pod stůl bez rozuzlení, protože HTC dostane (koupí) licenci sakumprásk na všechno :/
Není důležité pokud někdo sprostě lže, stačí když se tváří že to myslí upřímně. Opravdu chceš něco takového tvrdit?.Samozřejmě. Ok, point taken.
- u H.264 se občas musí platit poplatky (typicky pokud jsi společnost co to chce komerčně využívat)Což je ovšem pouze a jenom výsledek konkurence. Musím připomínat dobu MP3 nebo třeba MPEG-2 a ASP/ASF?
Takže to, že VP* se snaží tvářit jako ideologicky čistší, je čistý FUD ze strany Googlu.Samozřejmě kdyby bylo hotovo něco z dílen Xiph.Org, byl bych radši (Google též moc nemusím), ale holt se nedá svítit.
Což je ovšem pouze a jenom výsledek konkurence. Musím připomínat dobu MP3 nebo třeba MPEG-2 a ASP/ASF?S tím spíš nesouhlasím. Podmínky placení H.264 se nezměnily od vzniku poolu, pokud vím. Drama kolem html5, Theory a VP8 IIRC bylo až někdy v letech 2008-2010. Spousta lidí si asi myslí, že libressáci tím MPEG-LA dotlačili k tomu, že web video je zadarmo. Ale ono bylo už předtím, jen si MPEG-LA vyhrazovala právo to třeba přehodnotit. Ale do té doby pořád to ujednání o tom, že "na webu zadarmo" (pokud nejde o placené video), sami prodlužovali, a téměř jistě by ho prodlužovali dál, FOSS-neFOSS. Většina těch firem, co mají patenty v poolu do něj i platí, proto tam není nějaká snaha vytřískat co se dá. Právě že se myslím sami poučili ze situace kolem MPEG2, kde jsou licence dražší, páč asi nikdo nečekal, že ceny DVD přehrávačů půjdou tak moc nízko. IMHO kdyby byli vydřiduši, tak by ty licenční podmínky vypadaly úplně jinak.
Podmínky placení H.264 se nezměnily od vzniku pooluJo? No to já si teda pamatuju úplně jiné výhružky a co všechno se bude a nebude platit… Stejně jako si pamatuju na haloo okolo MP3 a co se platilo u MPEG2. Ostatně to je asi důvod proč Google On2 Technologies odkoupil, že? No a mimo jiné…
Samozřejmě kdyby bylo hotovo něco z dílen Xiph.Org, byl bych radši (Google též moc nemusím), ale holt se nedá svítit.He? Vždyť to by na situaci vůbec nic neměnilo, třeba s Theorou je situace naprosto stejná jako s VP8/VP9. Dokud tu budou kreténské firmy jako Nokia a Microsoft, které si budou vymýšlet nesmyslné patenty na každé uprdnutí, cokoliv co někdo naprogramuje bude potenciálně napadnutelné. V prvé řadě musí v USA zrušit stupidní softwarové patenty, jinak se situace nezlepší. Nebo se alespoň celý svět musí na USA vykašlat a ukázat jim prostředníček.
Například Nokia IIRC začátkem století jako první vymyslela různé intra predikční módy (v nějakém raném draftu H.264)Nokia v životě nevymyslela vůbec nic, protože to je firma. Firmy nic nevymýšlejí. Ty věci vymysleli lidi. Lidi z masa a kostí. O přínosu tu můžeme polemizovat, ale i kdyby to ten člověk nesepsal do patentu, jaká je pravděpodobnost, že by na stejnou věc nepřišel někdo jiný?
Ty věci není "snadné" vymyslet. Uprdnutíma se moc daleko nedostanete.Co je těžké na konceptu, že můžeš vymyslet třeba kvantový počítač z pšeničných nudlí a bláta nebo katapult schopný katapultovat jedince na Měsíc, ale pokud výmysl nemůžou využít i všichni ostatní, tak si ho můžeš narvat do hlubin svého rekta, klidně na samotné dno?
Seznam hezký, ale tu nejdůležitější věc, která mluví ve prospěch VP8/VP9, jste vynechal - ten formát je svobodný, ...vs
Gůgl se sice snaží tlačit FUD typu "H.26* ošklivý uzavřený formát, VP* dobrý svobodný formát"hm ... tady už je to fakt jak na ňáký politický debatě a ne na technickým fóru :-/