Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Mozilla oznámila vydání Mozilla JPEG Encoder 2.0 (mozjpeg), knihovny pro zpracování obrázků ve formátu JPEG. Jedná se o fork knihovny libjpeg-turbo s cílem vylepšit kompresní poměr. Soubory vytvořené pomocí nové knihovny jsou v průměru o 5% menší. Knihovnu mozjpeg testuje a její vývoj podporuje také Facebook. Na další vývoj knihovny, vydání verze 3.0, přispěl částkou 60 tisíc dolarů.
Tiskni
Sdílej:
A WW2 in Colours se podle tebe dělala jak?O WW2 in Colours slyším poprvé.
lepší efekty neseženete, točeno HD kamerama na reálných vojácích)FUNKER530? Akorát je to bez efektů.
mplayer "dvb://CT 1 HD"
(nazev zase nemusi odpovidat, stary channels.conf uz nemam).
A co teda vlastne "JoHnY3" srovnava? Pise kodeky pro BD vs x264x264 je relativně nová záležitost, respektive po vydání standardu H.264 chvíli trvalo, než to někdo napsal a hlavně než to vyladil tak, aby to dávalo co nejkvalitnější obraz. JoHnY3 srovnává mizerné enkodéry, které byly používané tehdy, s dnešním kvalitním x264. Ostatně člověk to může vidět i dneska, když si koupí nějakou levnější kameru, která nahrává do H.264 - nastaví nějaký bitrate, ale výsledný soubor je kvalitou mnohem horší, než když video zkomprimuje třeba s polovičním bitrate pomocí x264 na počítači.
ale jestli BD pouziva x264BD používá formát H.264. Jestli vydavatel BD to video vyrobí pomocí x264, nějakého komerčního enkodéru nebo nějak jinak, to je jedno.