V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vývojáři v Mozille v současné době diskutují o zablokování java pluginu od Oracle ve Firefoxu. Ten má být totiž jednou z komponent, které umožňují potenciálnímu útočníku znovu sestavit data i přesto, že byla odeslána přes šifrované spojení.
Tiskni
Sdílej:
Osobně bych uvítal u linuxového java pluginu (debian balík "sun-java6-plugin") zapínací/vypínací zaškrtávátko někde v nastavovacím dialogu, jako to má myslím windows. Osobně javu prakticky nepoužívám a když potřebuji načíst nějaký specifický applet na webu, tak je instalace balíčku a restart prohlížeče trochu nešťastným řešením.
NoScript používám, ale u hodně neznámých stránek musím často dávat "dočasně povolit vše", aby se stránka vůbec zobrazila použitelně -- povolení javy v tomto případě skýtá slušné bezpečnostní riziko. Onehdy jsem chtěl zkusit nějakou benchmark aplikaci na webu Nvidie a byl docela zděšen dočasnými soubory/složkami ve svém domovském adresáři.
Ale jo, noscript mi na místě např. flash okýnka zobrazí "cosi" - po kliknutí na tohle "cosi" se teprve stáhne samotný SWF (nebo JAR). Jenomže to není jen tento objekt, ale třeba i celý layout je založen na javascriptu a noscript neumí "povolit jen javascript pro všechno na této stránce / všechno, co odkazuje z této stránky", on to umí jen povolit všechno nebo nic.
povolení javy v tomto případě skýtá slušné bezpečnostní rizikoJaké? Java Applet normální běží na pískovišti, a pokud má dělat něco potenciálně nebezpečného (třeba přistupovat k souborům na disku), musíte mu při startu appletu potvrdit rozšířená práva.