Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Tiskni
Sdílej:
ln -s
Ono dost za sebe mluví i to, že homo abíčkuouš má potřebu se do krve hádat už i tom, že lidi nemají používat ten a ten multimediální přehrávače, protože... v tomhle případě fakt úplně nevím proč*.
Sice jsem zvyklej na jiný věci, ale s MPV fakt problém nevidím, to je na rozdíl od někdejšího CLI-only MPlayeru regulérní "just works" software. Dokonce i na Windows. Paradoxně ho začala preferovat i moje sestra, který jsem to nainstaloval původně jako nouzovku pro případ, že jí nějakej zvláštní soubor nebude fungovat v primárním přehrávači).
* zatímco třeba v takových těch slavných případech emacs × vim jsou aspoň reálný argumenty - oba jsou to příšerný fosilie jejichž dodnes trvající používání je historickej omyl :)
psal jsem: každý uživatel v ní má vlastní nezávislý prostorty na to píšeš:
Neumíš udělat víc skupin uživatelů?kdy jsi naposledy pochopil psaný text? roku 1985?
každý uživatel v ní má vlastní nezávislý prostorTakže každý uživatel má svou nezávislou kopii každého filmu? Takhle to asi nebude, že, takže to nechápeš spíš ty
Takže každý uživatel má svou nezávislou kopii každého filmu?Gratuluju, jsi pravděpodobně první uživatel linuxu co asi nepochopil multiuživatelský systém
A mimochodem, už v tom roce 1985 jsem měl knihovnu seřazenou podle žánrů, ten systém v ní dodržuji dodnes.Přesně jako můj děda - ten ale pak alespoň neměl problém přiznat, že některé věci jsou už na něj těžké k pochopení a že jim nerozumí Moc si ho do teď vážím
MPV byl skvely v dobe windows a ruznych posahanych kodeku a v linuxu kde nic jineho nebylo...Nebyl to spíše původní MPlayer?
To je furt dokola, víc chrastítek nacpaných do mušle je napytel.
Mezitím HRTF pro stereo…
Čum, na co reaguju (pomůcka: odkaz Výše).
Airpody mě neberou, neláká mě strkat si do uší baterky, ať už od Apple, nebo jiného původu, ani podporovat výrobu elektroodpadu.