Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Tiskni
Sdílej:
ln -s
Ono dost za sebe mluví i to, že homo abíčkuouš má potřebu se do krve hádat už i tom, že lidi nemají používat ten a ten multimediální přehrávače, protože... v tomhle případě fakt úplně nevím proč*.
Sice jsem zvyklej na jiný věci, ale s MPV fakt problém nevidím, to je na rozdíl od někdejšího CLI-only MPlayeru regulérní "just works" software. Dokonce i na Windows. Paradoxně ho začala preferovat i moje sestra, který jsem to nainstaloval původně jako nouzovku pro případ, že jí nějakej zvláštní soubor nebude fungovat v primárním přehrávači).
* zatímco třeba v takových těch slavných případech emacs × vim jsou aspoň reálný argumenty - oba jsou to příšerný fosilie jejichž dodnes trvající používání je historickej omyl :)
psal jsem: každý uživatel v ní má vlastní nezávislý prostorty na to píšeš:
Neumíš udělat víc skupin uživatelů?kdy jsi naposledy pochopil psaný text? roku 1985?
každý uživatel v ní má vlastní nezávislý prostorTakže každý uživatel má svou nezávislou kopii každého filmu? Takhle to asi nebude, že, takže to nechápeš spíš ty
Takže každý uživatel má svou nezávislou kopii každého filmu?Gratuluju, jsi pravděpodobně první uživatel linuxu co asi nepochopil multiuživatelský systém
A mimochodem, už v tom roce 1985 jsem měl knihovnu seřazenou podle žánrů, ten systém v ní dodržuji dodnes.Přesně jako můj děda - ten ale pak alespoň neměl problém přiznat, že některé věci jsou už na něj těžké k pochopení a že jim nerozumí Moc si ho do teď vážím
MPV byl skvely v dobe windows a ruznych posahanych kodeku a v linuxu kde nic jineho nebylo...Nebyl to spíše původní MPlayer?
To je furt dokola, víc chrastítek nacpaných do mušle je napytel.
Mezitím HRTF pro stereo…
Čum, na co reaguju (pomůcka: odkaz Výše).
Airpody mě neberou, neláká mě strkat si do uší baterky, ať už od Apple, nebo jiného původu, ani podporovat výrobu elektroodpadu.