Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Quentin Clark, viceprezident Microsoftu pro databázové systémy, oznámil na letošním Pass Summitu, že Microsoft pracuje na linuxovém ovladači ODBC pro Microsoft SQL Server. Součástí linuxového ovladače, který bude vytvořen na základě ovladače z Windows, budou i nástroje BCP a SQLCMD. Uvodní sestavení bude podporovat Red Hat Linux 5 x64, RTM verze bude již podporovat i Red Hat Linux 6 a 32bitová verze ovladače bude dostupná později.
Tiskni
Sdílej:
Doporučil bych zprávičkářům, aby slepě neopisovali cizí texty. Informace o podpoře „Red Hat Linuxu 5“ je poněkud úsměvná, protože se jedná o systém z roku 1998, který již není výrobcem podporován. Kdyby se autor zprávičky podíval na zdroj zdroje, tak tam by se dočetl správný název.
Co by mě ale zajímalo, je, jestli Microsoft bude poporovat jen intelovskou architekturu, nebo i jiné systémy, na kterých je RHEL podporován výrobcem.
Kecy v kleci? RHEL v5 vyšel 2007-03-15.
Když se jedná o komerční sféru, tak bych nic jiného nečekal (?)
Ok, možná pletu, možná jen čekám, že se jedná o RHEL a ne o RHL. Když to má být bráno vážně, takže (si) interpretuju zdroj více volně.
skús sa pozrieť tu a zistíš, že red hat linux 5 je dokonca z roku 1997 (možno, že si v tej dobe ešte ani nebol medzi nami), takže môžem spokojne prehlásiť, že ho na svete používa tak maximálne desať ľudí a preto by sa "developeri" o niečo také nesnažili :)
btw, Linux 2.0.32-2 to je v dnešnej dobe sen každého :Dtakže môžem spokojne prehlásiť, že ho na svete používa tak maximálne desať ľudí
…a na platformě x86_64 to bude ještě výrazně slabší. :-)