Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
MojeFedora.cz informuje, že ovladač Nvidia už není v GNOME Software. Před 7 lety se zjednodušil způsob, jak nainstalovat proprietární ovladače Nvidia do Fedory. Pokud jste po instalaci souhlasili s repozitáři třetích stran, přidal se speciální repozitář z RPMFusion, který balíčky s ovladačem obsahoval. Zároveň byla přidána integrace s GNOME Software, takže stačilo dát hledat v katalogu softwaru "nvidia" a ovladač šlo nainstalovat několika kliknutími.
Nyní se od tohoto řešení ustoupilo. Ovladač v RPMFusion totiž není podepsaný klíčem Fedory a tudíž nefunguje se SecureBootem, který má dnes zapnutý většina počítačů. Zmizela pouze integrace s GNOME Software, kde už nyní ovladač nenajdete. Repozitář s ovladačem je stále k dispozici a lze ho doinstalovat přes DNF. Uživatelů, kteří ovladač už nainstalovaný mají, by se to nemělo nijak dotknout. Momentálně se hledá nové řešení, které by bylo jednoduché a zároveň fungovalo se SecureBootem.
Tiskni
Sdílej:
Tvá analogie je chybná. Když už, tak např. "nepoužívat auta značky Trabant".
Holt není Nvidia na Fedoře podporována. Ovšem, na rozdíl od Macu, kde není Nvidii možné používat již několik let (od přechodu na Apple Silicon), je na Fedoře stále možné ji používat, jen ne "oficiálně". Navíc již dnes není problém přejít na AMD, které funguje out-of-box bez nutnosti instalovat nějaké ovladače třetí strany.
Hmm, tady to Apple M3 Max v GFXbenchu ukazuje pohádkovej výkon jako highend Nvidia nebo aspoň notebooková highend Nvidia, ale jak se člověk koukne do těch reálných testů, tak to tam tvrdě prohrává s mainstream mobilníma Radeonema jako je RX 7600S/7700S (2048 shader jednotek) nebo přinejlepším s o trošku vyšším RX 6800M (2560 shader jednotek IIRC). A to má M3 Max 40 GPU jader = 5120 shaderů.
Takže dost jasný no. Sedne ten sice ten jeden konkrétní benchmark (driver team se mohl zaměřit na to, aby jim s ním kompilátor fungoval perfektně), ale totálně shoří v reálných aplikacích. Pak můžeš čekat, jestli ti je Apple jednou v budoucnosti nezoptimalizuje ve svých ovlech...
C:>
Capture: CPU usage detection works in Windows NT/2K ... Fixed intermittent file write corruption on NT/2K SMP systemsDá se z toho vyvodit, že na těchto platformách to minimálně autorovi fungovalo.
reseni? nepouzivat Fedoru?Nepoužívat Nvidii.