Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
MojeFedora.cz informuje, že ovladač Nvidia už není v GNOME Software. Před 7 lety se zjednodušil způsob, jak nainstalovat proprietární ovladače Nvidia do Fedory. Pokud jste po instalaci souhlasili s repozitáři třetích stran, přidal se speciální repozitář z RPMFusion, který balíčky s ovladačem obsahoval. Zároveň byla přidána integrace s GNOME Software, takže stačilo dát hledat v katalogu softwaru "nvidia" a ovladač šlo nainstalovat několika kliknutími.
Nyní se od tohoto řešení ustoupilo. Ovladač v RPMFusion totiž není podepsaný klíčem Fedory a tudíž nefunguje se SecureBootem, který má dnes zapnutý většina počítačů. Zmizela pouze integrace s GNOME Software, kde už nyní ovladač nenajdete. Repozitář s ovladačem je stále k dispozici a lze ho doinstalovat přes DNF. Uživatelů, kteří ovladač už nainstalovaný mají, by se to nemělo nijak dotknout. Momentálně se hledá nové řešení, které by bylo jednoduché a zároveň fungovalo se SecureBootem.
Tiskni
Sdílej:
Tvá analogie je chybná. Když už, tak např. "nepoužívat auta značky Trabant".
Holt není Nvidia na Fedoře podporována. Ovšem, na rozdíl od Macu, kde není Nvidii možné používat již několik let (od přechodu na Apple Silicon), je na Fedoře stále možné ji používat, jen ne "oficiálně". Navíc již dnes není problém přejít na AMD, které funguje out-of-box bez nutnosti instalovat nějaké ovladače třetí strany.
Hmm, tady to Apple M3 Max v GFXbenchu ukazuje pohádkovej výkon jako highend Nvidia nebo aspoň notebooková highend Nvidia, ale jak se člověk koukne do těch reálných testů, tak to tam tvrdě prohrává s mainstream mobilníma Radeonema jako je RX 7600S/7700S (2048 shader jednotek) nebo přinejlepším s o trošku vyšším RX 6800M (2560 shader jednotek IIRC). A to má M3 Max 40 GPU jader = 5120 shaderů.
Takže dost jasný no. Sedne ten sice ten jeden konkrétní benchmark (driver team se mohl zaměřit na to, aby jim s ním kompilátor fungoval perfektně), ale totálně shoří v reálných aplikacích. Pak můžeš čekat, jestli ti je Apple jednou v budoucnosti nezoptimalizuje ve svých ovlech...
C:>
Capture: CPU usage detection works in Windows NT/2K ... Fixed intermittent file write corruption on NT/2K SMP systemsDá se z toho vyvodit, že na těchto platformách to minimálně autorovi fungovalo.
reseni? nepouzivat Fedoru?Nepoužívat Nvidii.