Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vývojáři Neophysis oficiálně oznámili vydání své nové distribuce pro Neo FreeRunner. Neophysis je založený na telefonním frameworku oFono společně podporovaném Nokií a Intelem a jedná se o alternativou k FSO frameworku používaném v distribuci SHR. Neophysis je zatím sice ve stádiu alpha, ale již podporuje odchozí i příchozí telefonní hovory. Předností je rychlý start do půl minuty, včetně přihlášení do sítě GSM. O Neophysis se můžete více dočíst na Openmoko.cz.
Tiskni
Sdílej:
Povodne Qt Extended je doteraz stale najlepsia distribucia...Tak to si trochu protirecis ne? QtMoko je QtExtended. Jenom bezi na debianu a kvuli tomu urcite horsi neni a klidne si ji muzes pustit zase na FSO/Archu/Gentoo. Pokud se podivas do GITu, je to posledni release QtExtended od Nokie/Trolltechu a jenom se opravuji chyby/pridavaji vlastnosti, takze pokud neplati, ze kazdou opraou chyby vzniknou dalsi 3, tak musi byt lepsi. Klavesnice je debilni, protoze uz byla v puvodni QtExtended debilni a urcite na ni dojde. Je to prace na par dni, ale nekdo ji musi udelat... Wifi scanovat samozdrejme umi, jenom se to chce podivat do menu.
Volat se z toho da uz davno :) . Taky na tom perfektne bezi QT Extended a Android. Tim jsem myslim odpovedel i na porovnani s nemultitaskni a uzavrenou platformou Nokia S40 :)
Vyse uvedeny oFono framework si na mnoho zarizenich nespustite (je dostupny treba i v debianu), totez plati pro FSO framework. Pripojenim UMTS dongly mate 3G datovy prenos.
Telefony jsou holt opravdu v krutem zajeti closed source a closed thinking.
Skoda.