plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Sdružení CZ.NIC informuje, že pro domény s koncovkou .CZ, jejichž platnost nebyla včas prodloužena, platí opět ochranná lhůta 60 dnů (30 dnů je doména plně funkční, 30 dnů je vyřazena z DNS – není dostupná). Po více než čtyřech měsících tak končí zvláštní režim, kdy byla funkčnost nezaplacených domén dočasně prodloužena ze 30 na 60 dnů z důvodu mimořádné situace související s onemocněním COVID-19.
Tiskni
Sdílej:
... jiné právnické osoby za účelem ochrany svých zájmů nebo pro dosažení jiného cíle, např. výdělečnéhoSoučasná forma "spolek" již "generování zisku" neumožňuje, ale pro změnu na něj se nerozhodli a zůstávaji u asi jim více vyhovující formy z.s.p.o..
46. Způsob nakládání se ziskem Za trvání sdružení se nerozděluje zisk mezi členy sdružení. Sdružení používá zisk takto: a) k přídělům do rezervního fondu; b) k přídělům na účet do ostatních fondů zřízených sdružením ... 52. Likvidace sdružení 52.1. Pro likvidaci sdružení se přiměřeně použijí ustanovení občanského zákoníku o likvidaci právnických osob. 52.2. Po skončení likvidace sdružení se provede vypořádání likvidačního zůstatku. 52.3. Podíl jednotlivých členů sdružení na likvidačním zůstatku se určí poměrem ukončených roků členství člena sdružení k souhrnu všech ukončených roků členství všech členů sdružení.Z koncepce na roky 2020-2024
U projektů s významným dopadem na rozpočet sdružení bude vždy při jejich vzniku zpracován úvodní dokument, který stanoví kritéria úspěšnosti projektu a formu financování. U takových projektů bude zavedeno oddělené sledování nákladů a výnosů. Kritériem úspěšnosti nemusí být pouze zisk.Takže zisk je jedním z kritérií, jen nemusí být jediným?
zadne kvuli COVID-19 opatreni nemelo obtezujici dopad na bezneho cloveka
To opravdu myslíte vážně??? Můžeme se bavit o tom, jestli ta opatření byla nutná, můžeme se bavit o tom, jestli míra byla adekvátní, to je všechno OK, ale prohlásit, že "neměla obtěžující dopad", to je absurdní a bohapustý nesmysl.
…což je právě nesmysl; to, že chápu důvody (do určité míry), ani zdaleka neznamená, že mne to neobtěžuje. To, že chápu, proč je potřeba platit daně, taky neznamená, že mne to neobtěžuje.
A to je právě to, co naše vláda naprosto podělala. Nejdřív nasadili extrémní úroveň omezení, mimo jiné nutili lidi nosit roušky i v situacích, kdy to nedávalo sebemenší smysl. Ukázkovým příkladem byla povinnost mít roušky v autě, kde spolu jeli členové rodiny, nebo ve volném prostoru, i když není nikdo jiný poblíž. Většina lidí byla ochotná spolupracovat, protože fungoval efekt "bojujeme proti společnému nepříteli, tak rádi přineseme oběti". Kdo si dovolil vylézt na ulici bez roušky, riskoval lynč, nejspíš od stejných lidí, kteří by ho o pár měsíců chtěli lynčovat za to, že nějaký šátek přes obličej má.
To ale funguje jen po omezenou dobu, takže se časem nálada ve společnosti začala obracet a náš twitter-driven premiér otočil taky a v opojení zlepšenými statistikami bleskurychle uvolnil opatření až do nuly. Výsledek je, že teď jsme na číslech podobných jako v dubnu, jen s menším počtem kritických pacientů, ale opatření prakticky žádná a vláda se neodváží žádná výraznější zavést, protože ví, že většina lidí už toho má plné zuby a na podzim budou zase nějaké volby. Což je také důvod, proč se ani pokusy místo nařízených a vynucovaných restrikcí apelovat na zdravý rozum nesetkávají s úspěchem. Hm… nepsal jsem tu před pár měsíci něco o tom, že to do takového stavu směřuje?
V zemích, kde k opatřením přistupovali s rozumem, nemají ty statistiky o moc horší, ekonomiku si nezdevastovali zdaleka tolik a ochota (většiny) lidí spolupracovat na rozumné míře opatření jim vydržela.
obtezuje te ze nekdo z rodiny chce odvest na letiste kdyz se ti to zrovna nehodi? nebo chapes ze to potrebuje takze tomu nedas "tag" obtezovani?
Odpověď na první otázku je ano, na druhou by ale byla také, kdyby končila u slova "potřebuje". Ty věci se prostě nevylučují, jak už jsem se pokusil naznačit v minulé reakci, je spousta věcí, které udělám, i když mne obtěžují, např. proto, že chápu jejich nutnost nebo že je pro někoho udělat chci, ale které tím nepřestanou být obtěžující.
Stejně tak mne obtěžuje rouška a i když si ji v určitých situacích (včetně takových, kdy to podle aktuálních pravidel není povinné) vezmu, nebudu předstírat, že to tak není.
ktere zeme kde podle tebe asi s rozumem zakazovali rousky maji dobre statistiky?
Naprosto nesmyslná a manipulativní otázka. Psal jsem snad někdy někde něco o tom, že by se měly zakazovat roušky?
v italii? v usa…?
Jasně, přesně jako před pár měsíci. Když člověk kritizuje jeden extrém, je hned prohlášen za propagátora toho opačného a jako takový pranýřován. To opravdu nedokážete diskutovat aspoň trochu férově? Co se týká zemí s relativně rozumným přístupem, tak se nabízí třeba Německo nebo Rakousko, ale vlastně spíš většina západní Evropy.
Modelový příklad: na přelomu dubna a května byly asi dva nebo tři týdny, kdy už dcera mohla zase chodit do školky (oficiálně "dětská skupina"), ale když jsem ji šel odpoledne vyzvednout, musel jsem podle aktuálně platného nařízení vlády mít celou dobu na sobě roušku, přestože jsem za celou cestu tam a zpátky potkal jednoho až dva lidi, ke kterým jsem se nepřiblížil na méně než pět metrů, a ve školce samotné se potkal výhradně s lidmi, se kterými tam dcera byla celý den, nebo jejich rodiči. Co přesně je podle vás rozumného na tom, že pokud bych celou cestu tam a zpátky neměl na obličeji roušku, porušil bych nařízení vlády a riskoval postih?
To, co kritizuji, je ten přístup "ode zdi ke zdi". Nejdřív se nařídí nošení roušek i v situacích, kdy je to nejen absurdní, ale někdy i nebezpečné (řidič auta, který veze svou rodinu), o pár měsíců později je při podobném počtu nakažených nepožadujeme ani v natřískaných autobusech a tramvajích, což oficiální místa zdůvodní tím, že je horko, takže by to bylo nepohodlné. Co tvrdím - a nejsem sám - je že kdyby se to tehdy tolik nepřehánělo, tak by dnes byla mnohem větší ochota nosit roušky aspoň tam, kde je to opravdu žádoucí. Místo toho se vymýšlejí krkolomná oficiální zdůvodnění, proč je ta situace vlastně úplně jiná - třeba že máme aplikaci (kterou si nainstalovalo minimum lidí a výsledky se stejně téměř nevyužívají).
extrémně nízké zásoby potřebných ochranných prostředků
Viděl jsem rozhor s představitelem Správy hmotných rezerv, kde vysvětloval, jak to funguje. SHR nerozhoduje o tom, kolik má být respirátorů nebo čehokoli jiného, příslušné ministerstvo vydá požadavek, kolik tam čeho má být, a SHR zajistí výběrové řízení, nákup, skladování a samozřejmě i periodickou obnovu podle trvanlivosti (i respirátor nebo rouška má nějakou expiraci). Konkrétně pro roušky a respirátory pak ten stav vycházel z požadavku, který zadalo MZČR někdy v roce 2005 jako reakci na ptačí chřipku, do té doby tam údajně nebylo vůbec nic.
To je IMHO i kámen úrazu: kdyby totiž někdo kdykoli před koncem roku 2019 zadal požadavek na tolik respirátorů a roušek, kolik si dnes představujeme jako rozumné množství, bude okamžitě terčem opozice, že je to plýtvání penězi daňových poplatníků (a bylo by úplně jedno, kdo by byl zrovna vláda a kdo opozice).
hygieniky nenapadlo, že jsou ve světě epidemie? To jako fakt?
Hygieniky to možná napadlo, ale hygienická služba dlouhodobě trpěla soustavným omezováním rozpočtu a působnosti. Neříkají to jen "generálové po bitvě", podle všeho je to dlouhodobý a dlouhodobě kritizovaný proces, našel jsem k tomu teď narychlo i komentáře z roku 2011 nebo 2019, které na to upozorňují. Vlastně je to podobný problém jako s těmi rezervami: prevence průšvihu, který ještě nenastal, je obecně považována za prostor k úsporám. Za daného stavu se asi nelze divit, že hygienická správa byla ráda, že zvládá řešit normální provoz.
Viděl jsem rozhor s představitelem Správy hmotných rezervJenže to není jediná instituce, která může mít zásoby. SSHR by měla být v zásadě až poslední možnost, kam se půjde. V první linii by měli mít dostatečné zásoby už nemocnice (decentralizované, takže nedojdou všude současně) apod (záchranky, zdravotní centra). Protože pro ty jsou to předměty denní spotřeby, tak jistě není problém mít na půl roku běžného stavu. (Tj nevyhodí se to.) Fakt nechápu tu fobii posledních několika let, že by něco náhodou leželo ve skladu déle než den.
To je IMHO i kámen úrazu: kdyby totiž někdo kdykoli před koncem roku 2019 zadal požadavek na tolik respirátorů a roušek, kolik si dnes představujeme jako rozumné množství, bude okamžitě terčem opozice, že je to plýtvání penězi daňových poplatníků (a bylo by úplně jedno, kdo by byl zrovna vláda a kdo opozice).Fakticky by to žádné plýtvání nebylo. Viz výše, jsou to věci denní potřeby (pro zdravotníky) a to, že by jen ležely delší dobu (dle expirace) na skladě by nic neznamenalo. Nebo se někdo bojí, že by se najednou ve zdravotnictví ze dne na den přestaly používat rukavice a 100M by se jich muselo vyhodit? Absurdní.
Hygieniky to možná napadlo, ale hygienická služba dlouhodobě trpěla soustavným omezováním rozpočtu a působnosti.Ano, to je pravda, na druhou stranu se ani teď nechová moc pružně. Na telefonování (dohledávání kontaktů nakažených) jsou z nějakého důvodu potřeba vystudovaní doktoři a nemůže to dělat nikdo jiný (ale třeba tam je nějaký důvod a proškolení dobrovolníci by to nezvládli) ale hlavně (a tady je na vině spíš ministerstvo zdravotnictví) se nesmyslně dodržuje teritorialita a hygiena si hraje jen ve svém kraji, takže dva různé kraje mají zcela různá opatření bez ohledu na mapu.
Vlastně je to podobný problém jako s těmi rezervami: prevence průšvihu, který ještě nenastal, je obecně považována za prostor k úsporám.V tom případě bych zrušil státní ústav pro jadernou bezpečnost. Máme dvě nejlepší elektrárny na světě (občas i v první desítce), takže je zbytečný
Mě překvapila totální nepřipravenost na něco takového a extrémně nízké zásoby potřebných ochranných prostředků.To mě zas tak nepřekvapilo, už jsem si zvykl, že stát selhává. Co mě ale velice překvapilo a zklamalo (a stále to trvá), je, že nejsou v podstatě žádné studie co do následků a imunity po prodělání nemoci, rozpadlé podle věkových kategorií a rizikových faktorů. Našel jsem pár paperů na směšně malém vzorku. Dále nejsou žádné podrobné informace ohledně toho, jak dlouho zůstávají věci infekční - typu venku ve vzduchu X když svítí sluníčko, Y když nesvítí a je vlhko; na kovovém povrchu (klika atd.) Z, v běžném use-case na jídle v ledničce W atd. A rozpad podle toho, kde se lidi nejčastěji nakazí - jestli je to dotykem, nebo přímým nachrchláním uvnitř, vzduchem uvnitř, vzduchem venku… Prostě to vypadá, jako kdyby se po prvním měsíci publikování informací o nemoci veškerý výzkum totálně zastavil.
Jasne, tvoje rouska chrani mne. Ale ja ostatni chranit nechci.[...] Ja se kvuli tobe omezovat nehodlam.ano, o tom byl muj vrchni komentar, hovadsky ignorant, pokud to myslis vazne a nejde jen o hovadskej trotling, nebylo by daleko te rovnou oznacit za potencionalniho masoveho vraha...