OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nadace pro svobodný software (FSF) představuje projekt NeuG. Jedná se o svobodnou implementaci generátoru náhodných čísel běžící na mikrokontroléru STM32F103. V obchodě nadace lze koupit miniaturní počítač o velikosti USB flash disku FST-01 s předinstalovaným NeuGem za 50 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
po startu se urandom seeduje z ulozenyho stavu, pak ho pouzijes na vytvoreni jednorazovyho hesla k sifrovanymu swapu, blby
Můžeš mít swap šifrovaný stejně jako root. Já to tak mám (MD RAID – LUKS – LVM – swap/FS).
/var/lib/urandom/random-seed
a predvidat nahodna cisla z /dev/urandom
, obzvlast u systemu s malou entropii a brzo po startu
/var/lib/urandom/random-seed
, vytvoris z /dev/urandom
nejake klice nebo neco jineho, bezneho pri nistalaci, utocnik bude moci odhadnout, co lezlo z /dev/urandom
napriklad kouknu do 2015-02-16-raspbian-wheezy a je tam:
sudo md5sum /var/lib/urandom/random-seed
4ae0ca34f0962a8d5b2f4effa7e8c970 /var/lib/urandom/random-seed
pritom zrovna malina ma hwrng, proc neni ve vychozim stavu aktivovany?
A nakonec treba pro monte-carlo metody ten urandom nevyhovujeNa monte carlo je to nevhodny jenom proto ze je to pomaly ne?
A ta entropie se bere kde u serveru bez vstupnich zarizeni?Má tvůj server aspoň síťový kabel, po kterém chodí v různých intervalech pakety?
Až na to, že urandom je jen pseudonáhodnýMyths about /dev/urandom by Thomas Hühn