Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Státní shromáždění v New Yorku zamýšlí umožnit vývojářům svobodného softwaru odečíst si z daní přímé výdaje spojené s vývojem - jako například hosting, vzdělávání nebo nákup hardware. Podle návrhu, který je motivován významným snížením nákladů Státního shromáždění v souvislosti s používáním open source aplikací, by mělo jít až o 200 USD. Koncept byl předán do rukou Ways and Means committee (komise, v jejíž pravomoci jsou kromě jiného daně).
Tiskni
Sdílej:
Jak se pozná OpenSouce vývojář? Že jeho jméno bude u projektů na jejich úřadech? Co když bude vývojář tvrdit, že pomáhla s Mandrivou, která je ve Francii? Jak to ověří?
Nechci to kritizovat, jenom mě napadá spousta administrativi okolo.
> Neoliberalismus ze neexistuje? :)
Ze vyviji SW ktery pod opensource licenci? Administravivy okolo tolik nebude, spis bych se bal podvodu...ale to uz je otazka kvality financniho uradu a hlavne atmosfery ve spolecnosti. V mistnim 'kdo nekrade okrada rodinu' by takovahle danova uleva byla jeden velky danovy unik...
Presne tak, je to jenom o kulture spolecnosti. V nasi bananove republice neni neco takoveho mozne.
A ten debilni wysiwyg editor na abclinuxu me pekne sere. :-/
V USA to neresi, tam to proste reknes a je to, tam se lidem veri.
Dokonce v ucetnictvi muzes mit polozku, kterou dokladujes cestnym prohlasenim, napr jizdenky, ucty za obed a jine drobne veci.
ehm, to zde nikomu nevadí?
kdyby ta zprávička byla, že vývojáři Microsoftu dostanou úlevy na daních, to by bylo řevu a hýkání ... ale takhle je ticho po pěšině
obecně prospěšná činnost? no to snad ne. s granty problém nemám, ty se rozdělují podle nějakých kritérií, ale zvýhodňovat jednu skupinu lidí, protože dělá open source nad jinou, která ho nedělá, mi přijde dost nechutné.
a když někdo dělá closed source a dává to zadarmo, tak z toho všichni těžit nemůžou? a když někdo dělá open source a prodává ho, tak z toho taky můžou všichni těžit?
Sice je pěkné, že to je zadarmo, ale s pomocí zdrojového kódu se lze ubezpečit, že v aplikaci není žádné smetí a lze ji libovolně upravit, což je například pro státní správu důležité.
Tak ať ho prodává. Zdrojové kódy jsou k dispozici tak, jako tak. Většinou se prodává podpora, což je naprosto v pořádku.
Nepochopil jsi, co jsem tím myslel.
Je to zadarmo, takže z toho můžou všichni těžit. Tečka. Podle stejné logiky je to tedy obecně prospěšná činnost.
Pokud budu prodávat open source program, tak z toho všichni těžit nebudou, jenom ti, co na ten program budou mít. Je to obecně prospěšná činnost? Není.
O podpoře řeč nebyla.
Nevím, jestli je to jen mé mínění, ale soudě podle tvých příspěvků mi připadá, že si omámen nějakou hodně silnou látkou.
"Je to zadarmo, takže z toho můžou všichni těžit. Tečka. Podle stejné logiky je to tedy obecně prospěšná činnost." - větší benefit je z aplikace, kde mám zdrojové kódy, proč, viz výše
"Pokud budu prodávat open source program, tak z toho všichni těžit nebudou, jenom ti, co na ten program budou mít. Je to obecně prospěšná činnost? Není. O podpoře řeč nebyla." - můžeš mi prosímtě říci příklad nějaké open-source aplikace, která se prodává (vyloženě že se prodává aplikace, ne podpora, příručka, krabice, hočico) a nejsou k dispozici zdrojové kódy, aby jí mohl využívat kdo chce?
vůbec jsi to nepochopil. škoda dalších slov.
Nepochopil? Já jsem si jist, že tě chápu. Prostě plácáš nesmysly. Jesli ty nechápeš, to co jsem já řekl, což je vše pravda, tak by sis měl ty zajít za odbornou pomocí.
To, že to nechápeš, neznamená, že to jsou nesmysly. Pro tebe je pravda pouze co řekneš ty, viď, jsi hodně jednoduchý.
Bezpředmětná OT diskuse, která může pokračovat do nekonečna, radši konec ...
> kdyby ta zprávička byla, že vývojáři Microsoftu dostanou úlevy na daních, to by bylo řevu a hýkání
No on take Microsoft (stejne jako jakakoliv jina firma) ma mnoho nakladu jako danove uznatelne (tedy jako ulevu na danich). Oproti tomu nepodnikajici fyzicke osoby stejne naklady nemuzou pouzit ke snizeni zakladu dane.
Ale to je problém firma versus fyzická osoba, ne problém OSS. Věřím, že Canonical a pod. mají také daňové úlevy.
Ne presne, to je problem fyzicka nepodnikajici osoba versus vsechno ostatni. I podnikajici fyzicka osoba ma danove ulevy.