Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Nizozemské Ministerstvo vnitra loni v listopadu vypsalo výběrové řízení na řešení emailové komunikace pro pracovníky veřejné správy na několika ministerstvech a dalších vládních orgánech. Přišlo se ale na to, že takto zadané podmínky diskvalifikují open source návrhy. Proto bude tendr stornován a ve druhé polovině tohoto roku by měl být vypsán nový. Více informací přináší server osor.eu.
Tiskni
Sdílej:
Škoda že na to nepřišel už ten člověk kterej to vypisoval. Co tím jako chtěl říci? "Email needs to be accessible via a desktop email client, such as Microsoft Outlook or IBM's Lotus Notes" Někdy bych chtěl být u toho jak se takovej týpek tváří, když zjistí jakou koko.inu vyplodil. To je jako kdyby napsal, že e-mail musí být dostupný přes pine nebo Kmail. Když odhlédnu k tomu že volba klienta je v tomhle případě zcela irelevantní, tak když neuvede verzi toho klienta tak je to taky zcestný.
'According to the spokeswoman, this request includes some technical specifications that are impossible to deliver with open source software. "We will rewrite the document to be more friendly towards open source." She did not mention which specifications obstruct open source email server solutions.'
(z osor.eu)
Jako řekněme si otevřeně, že argument znevýhodňuje to OSS je taky trochu mimo, snad jen s ohledem na nějaká doporučení EU, ale principiálně by snad mělo jít o kvatlitu technickýho řešení (stabilita, robustnost, bezpečnost a dejme tomu nějaká uživatelská přítulnost ikdyž to je hoooodně subjektivní) a ne jestli to pojede v tomhle, nebo v tomhle, nebo jestli je to OSS nebo CS.