V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Společnost PFU (divize Fujitsu) představila (prezentace v japonštině) novou generaci Happy Hacking Keyboard, řady klávesnic původně navržené Eiiči Wadou pro unixové systémy začátkem 90. let – bez nutnosti přidání dalších fyzických kláves. Nové modely (Hybrid, Hybrid Type-S a Classic) navazují na řadu Pro 2, stále je tedy vyrábí Topre a používají příslušné kapacitní spínače, všechny se ale nově připojují přes USB-C a „Hybrid“ navíc podporuje i Bluetooth.
Tiskni
Sdílej:
After Professor Wada set about creating a new keyboard, he had to come up with a layout for it. He mentions that one of the problems was that keyboards were growing exceptionally large, much of which was due to lengthy bit codes that had to be sent from the keyboard to the computer. Keyboards do not actually send the symbol on the key to the computer, rather a bit code that is then translated into the symbol. Professor Wada wanted a keyboard that felt right, not just physically in terms of where the keys are located but also intellectually in terms of function and efficiency. He wanted to make sure it could send all 8-bit codes (see chart below), without being the size of the Symbolics Lisp Machine or other keyboards of the era. Notice in the chart that half of it is blank. He talks about how this half was used to express Kanji characters alongside the Ascii characters on the left side. [tabulka] [detailnější vysvětlení]
…the Universal keyboard is not handy; it is not justified on a rational basis but only historically…Inženýři a akademická sféra, nikoliv „marketing“, přišli s racionálním návrhem, poučení z krizového vývoje můžeme pozorovat např. u projektu TRON – než se ozvali Američané/Microsoft. Marketingově je totiž výhodnější sekat nějaký co nejjednodušší produkt jako Baťa cvičky. Ostatně Eiiči Wada:
Because keyboards are accessories to PC makers, they focus on minimizing the manufacturing costs. But that’s incorrect. When America’s cowboys were in the middle of a trip and their horse died, they would leave the horse there. But even if they were in the middle of a desert, they would take their saddle with them. The horse was a consumable good, but the saddle was an interface that their bodies had gotten used to. In the same vein, PCs are consumable goods, while keyboards are important interfaces.
Na klávesnici při psaní vážně nekoukámTenhle sport ale neprovozuji, proč proboha? Nejsem sekretářka, abych honil úhozy za minutu (nikdo mi, co píšu, nediktuje, ale musím o tom přemýšlet, takže psaní na klávesnici není úzkým hrdlem). Krom toho, i kdybych byl sekretářka, civění do monitoru po tmě je krajně neergonomické. Já při psaní pohybuji jak očima, tak krkem.
Pomůže někomu kdo má problém s karpálem, nebo koho při delším psaní bolí prsty lepší světlo, nebo mít při psaní ruce co nejvíc v přirozené poloze?Na karpály trpím, ale nikdy jsem neměl problém z klasické klávesnice. To je totiž poloha vcelku přirozená. Právě naopak, čím divnější klávesnice, tím je to horší. Ale na neschopence jsem byl dva měsíce kvůli grafickému tabletu.
Na karpály trpím, ale nikdy jsem neměl problém z klasické klávesnice. To je totiž poloha vcelku přirozenáAni ne tak přirozená, jako především variabilní a nevynucená. Klasická klávesnice se dá používat různě a polohy měnit. Zatímco ty ergonomické obvykle nějakou polohy vynucují. Což je to, co vede k "repetitive strain injury".
Zde je řeč nikoliv o „půlce“, nýbrž nejvýše dvou tuctech kláves,OK, ale kolik se usetri, vypustenim dvou tuctu klaves? Skutecne se to projevi na koncove cene?Slusna kompletni klavesnice stoji cca 200 korun, kolik stoji tato klavesnice o dva tucty kratsi? 150? No ja si rad tu padesatikorunu navic za dva tucty klaves doplatim.
Mimochodem Karl Kroemer ukázal, že akordové klávesnice obecně mohou být vhodnější co do kompatibility s lidským tělem – vlastně jako stenotyp (laskavý čtenář se rovnou může zaměřit na Open Steno a Plover).A daj se někde sehnat? Nemyslím stenografickou klávesnici, ale akordovou klávesnici jako doplněk k té klasické.