Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Během posledních několika dní vydaly Laboratoře CZ.NIC nové verze dvou programů spojených s Datovými schránkami - ZFO Editor (verze 0.3) a dsgui (verze 1.3). V případě obou programů došlo po více než roce k ukončení jejich aktivního vývoje a k přechodu do další fáze projektu. V ní se vývojáři zaměří již pouze na funkcionalitu vyžádanou uživateli, opravy chyb a případně na úpravy vynucené změnami v systému datových schránek.
Pokud uživatelé narazí na nějaké problémy nebo přijdou s nápady na vylepšení stávající funkcionality dsgui či ZFO Editoru, ať své připomínky pošlou na mailovou adresu datove-schranky@labs.nic.cz nebo zfo-editor@labs.nic.cz.
Tiskni
Sdílej:
By mě zajímalo, když už mají v Ubuntu založený repozitář kvůli dsgui, proč do něj nedají i ten editor ZFO.
Nejspis ho dela jen nejakej nadsenec s vedlejsiho kanclu a ZFO editor k nicemu nepotrebuje.
kompletní funkcionality DS
To je těžké. Například upozornění na e-mailem si nenastavíte, protože není součástí specifikace. Chcete si přidat dalšího uživatele ke schránce? Bez Filleru jedině tak, že si dojdete na Czech POINT. Opět není součástí specifikace. A tak by se dalo pokračovat.
Bez x86
Ale jo. Třeba poslední verzi libisds jsem vydal z MIPSu :) Zmiňovaný dsgui by snad taky fungoval, ale já tam mám Python 2.7 a v něm mi nějak nefunguje pythonní XML parser.
Pokud uživatelé narazí na nějaké problémy
Těch by bylo. Pro začátek nikdy se nedostane do Fedory, protože si s sebou nese dvě další upravené knihovny a jeden font, místo toho, aby se použily systémové verze.