Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Po roku a pol vývoja komunita Freemap oznamuje vydanie novej verzie portálu www.freemap.sk. Hlavná viditeľná zmena je nový a krajší vizuál. Na stránke pribudol hlavný panel na ľavej strane, ktorý zobrazuje všetky potrebné informácie: informácie o portály, návod na použitie, legendu, vyhľadávanie i plánovanie trás.
Ďalšou príjemnou zmenou je vylepšené vyhľadávanie trás. Vieme vyhľadávať trasy pre autá, tak najkratšiu ako i najrýchlejšiu trasu. Pribudli vyhľadávanie trás pre cyklistov ako i pre chodcov. Vyhľadávanie funguje nielen po menej využívaných cestách, ale aj po lesných cestách, chodníkoch ako i turistických trasách. Z pohľadu objemu dát, dobrovoľníci zakreslili obrovské množstvo reálnych objektov: od ciest, cez budovy až po rôzne body záujmu. Objem dát stúpol od začiatku roku takmer päťnásobne, počet kilometrov lesných ciest dvojnásobne a dosahuje už 17 tisíc kilometrov. Každá piata obec na Slovensku už je zobrazená aj so všetkými budovami, a tento podiel sa neustále zväčšuje. Veríme, že vďaka dobrovoľníkom vo všetkých kútoch Slovenska dokážeme naďalej skvalitňovať ponúkané služby. Viac informácií.
Tiskni
Sdílej:
To vypada moc pekne, jen je to tedy desne pomaly (ceka se na data desnou dobu)je to k..vsky pomaly![]()