Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal (pdf) v souvislosti s riziky spojenými se softwarem americké společnosti SolarWinds reaktivní opatření podle zákona o kybernetické bezpečnosti. Správci systémů kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů a systémů základní služby musí neprodleně provést bezpečnostní aktualizace, zkontrolovat, zda jejich systém nebyl kompromitován, a provést bezpečnostní audit. Do doby, než budou tyto kroky provedeny, je doporučeno produkty společnosti SolarWinds vypnout.
Tiskni
Sdílej:
Tak zrovna tohle varování úplně zbytečné není. Ale abychom se někam posunuli a situace se zlepšila, je potřeba se přestat používat proprietární software (pro kritické úlohy a infrastrukturu to platí dvojnásob) a snižovat komplexitu softwaru.
"Podle nezávislých odborníků stojí za tzv. hackem nejspíš nespokojený zaměstnanec samotné firmy, který využil backdoor původně určený pro americkou rozvědku."
K tomu nezbývá než dodat. Může ještě někdo věřit americkému software, či software dodávanému americkou firmou po tom co odhalil Edward Snowden?
a. Network Performance Monitor b. Server and Application Monitor c. Network Configuration Manager d. Virtualization Manager e. NetFlow Traffic Analyzer f. Log Analyzer g. Storage Resource Monitor h. IP Address Manager i. VoIP and Network Quality Manager j. User Device Tracker k. Server Configuration Monitor l. Web Performance Monitor m. Database Performance Analyzer n. Patch ManagerKdo s čím zachází, s tím také schází.
Podle nezávislých odborníků stojí za tzv. hackem nejspíš nespokojený zaměstnanec samotné firmy, který využil backdoor původně určený pro americkou rozvědku.To vypadá, že si Burgeři naběhli na svoje vlastní vidle. Skrze tento spyware byla zřejmě napadena i řada amerických úřadů a institucí. A jako obvykle za to prý můžou Ušanky
The company earlier this week took down a web page that boasted of dozens of its best-known customers, from the White House, Pentagon and the Secret Service to the McDonald’s restaurant chain and Smithsonian museums.Tady je ohroženo samotné smažení karbanátků na vyjetém oleji, stejně jako požírání bílého pečiva a pití přeslazených limonád. Když se do toho teď ruští hackeři pustí, tak pak přijdeš do Mekáče a tam tě přivítá medvěd s ušankou na hlavě a místo hranolek, hamburgeru a Coca-Coly dostaneš boršč, kaviár a vodku. To bys vážně chtěla? Vždyť to je útok na samotnou podstatu jejich civilizace! Americké děti pak místo M&M's budou v dřepu pojídat slunečnicová semínka. Ale jinak máš pravdu, že si za to můžou sami...
https://www.youtube.com/watch?v=0JQ0xnJyb0A https://www.youtube.com/watch?v=cDfMI5ahbJI https://www.youtube.com/watch?v=8HZ4DnVfWYQ https://www.youtube.com/watch?v=WAbRtvAbyF0
Tuhle firmu si pamatuji – před lety mi posílali různé spamy, bylo toho docela dost, myslím, že jsem je tehdy hlásil na ÚOOÚ a blokoval.
SolarWinds chtěli, abych si zdarma stáhl nějaké jejich nástroje a provozoval je u sebe na síti nebo abych používal jejich verzi PuTTY…
Ostatně, zase to souvisí s komplexitou softwaru, o které jsem nedávno psal.
Komplexita systému má řadu negativních dopadů. Obvykle se projevují nepřímo a se zpožděním a nebývá jednoduché si je spojit s konkrétní příčinou. To někdy vede k falešným nadějím v řešení, která ve skutečnosti řešením nejsou (např. přidání dalšího nástroje či technologie) a problém spíše prohlubují.
…
Začneme otázkou bezpečnosti: program může obsahovat záměrně vložené chyby tzv. zadní vrátka, která do něj vložil autor – ať už z vlastní vůle nebo na nátlak někoho jiného (tajné služby, nadřízení atd.). Čím komplexnější program je, tím je větší šance, že se tuto vadu podaří utajit a útočník ji bude moci zneužívat proti uživatelům. Jakkoli to může znít paranoidně, tohle se skutečně děje.
…
Během poslední dekády došlo také k obrovskému nárůstu komplexity v oblasti nástrojů podporujících provoz softwaru. … Tyto podpůrné systémy slouží k různému monitorování, sestavování, nasazování, orchestraci, generování grafů, logování, virtualizaci, kontejnerizaci, filtrování, směrování síťového provozu atd.
…
Neříkám, že bychom se měli vrátit na stromy a štítit se použít jakoukoli novější či složitější technologii. Ale měli bychom přesně vědět, co a proč používáme a umět alespoň zhruba vyčíslit, co nás to stojí a co nám to přináší.
A o tom, že svěřit kritickou infrastrukturu proprietárnímu-nesvobodnému softwaru, je nerozum, snad ani nemluvě.