Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.
Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.
Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.
Společnost NVIDIA vydala beta verzi 515.43.04 ovladačů grafických karet postavených nad jejími GPU. Vedle binárek poprvé také zdrojové kódy pod duální licencí MIT/GPLv2. Podrobnosti v příspěvku na NVIDIA Technical Blogu.
Tiskni
Sdílej:
Nejsem fanoušek NVidia a moje odmítnutí podepsat jejich NDA bylo zneužito mým bývalým diplomantem a kolegou k získání moci a zablokování mé spolupráce s dalšími lidmi, k jejichž výchově jsem přispěl... atd... takže mám i osobní důvody k nepříjemným pocitům a při radách a pomoci kolegům s RT, Simulinkem atd. na NVidia embeded platformách mi vždy vyvstanou v mysli...
ALE když jsem si repozitář stáhl tak mi
find . -type f | grep -v '\.\(c\|cpp\|hpp\|h\)$'
hlásí jen ./Makefile a ./srcs.mk a wget ani curl v žádném souboru nenacházím.
Pokud tedy není část kódu loader binárního blobu, který by se v jádře pouštěl na hostitelském procesoru, tak je to OBROVSKÝ krok vpřed. Je pravda, že jsem se naposled NVidia ovladači zabýval možná i 10 let zpátky a to na nějakém počítači v laborkách, sám striktně používám a kupuji jen počítače a partnerům navrhuji technologie, kde blob nemusím (Intel, Etnaviv, atd.), ale vždy jsem dříve v zdrojových kódech našel objektové soubory nějak zkompilované pro několik architektur a variant i distribucí a kolem byla "open-source" compatability layer pro navázání na tyto bloby. To s RT a dalšími zásadnějšími patchi v jádře a nebo novějšími verzemi jádra, GCC, změnou parametrů, alignmentu a dalšího při kompilaci vedlo k zásadním potížím (neprojde kompilace nebo systém padá).
Takže pokud je jaderný kód funkční samostatně nebo maximálně s firmware bloby a počítač alespoň v neakcelerovaném najede bez nutnosti uzavřených user space knihoven, tak je to VELKÝ POKROK.
ale morálně je to žumpaCo to melete? Proste nabizi sve produkty za urcitych podminek. Tim, ze svobodne jejich nabidku nevyuzijete, vam nevznika zadna skoda. Co je tedy nemoralniho na jejich konani? Opravdu, jmenujte prosim jeden dva priklady neceho amoralniho, ceho se meli dopustit. Nebo vase vyjadreni prameni z nenavisti korporatniho prostredi, kterym se honosite na rootu?
skalní zastánci X11 tomu rozumí a ví co je pro ně a svět nejlepší..Tenhle skalní zastánce X11 ví, že je pro něj nejlepší fungující desktop. Já vím, přežitek, měl bych chtít Wayland, protože je moderní. Funkčnost je podružná.