V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Společnost NVIDIA vydala beta verzi 515.43.04 ovladačů grafických karet postavených nad jejími GPU. Vedle binárek poprvé také zdrojové kódy pod duální licencí MIT/GPLv2. Podrobnosti v příspěvku na NVIDIA Technical Blogu.
Tiskni
Sdílej:
Nejsem fanoušek NVidia a moje odmítnutí podepsat jejich NDA bylo zneužito mým bývalým diplomantem a kolegou k získání moci a zablokování mé spolupráce s dalšími lidmi, k jejichž výchově jsem přispěl... atd... takže mám i osobní důvody k nepříjemným pocitům a při radách a pomoci kolegům s RT, Simulinkem atd. na NVidia embeded platformách mi vždy vyvstanou v mysli...
ALE když jsem si repozitář stáhl tak mi
find . -type f | grep -v '\.\(c\|cpp\|hpp\|h\)$'
hlásí jen ./Makefile a ./srcs.mk a wget ani curl v žádném souboru nenacházím.
Pokud tedy není část kódu loader binárního blobu, který by se v jádře pouštěl na hostitelském procesoru, tak je to OBROVSKÝ krok vpřed. Je pravda, že jsem se naposled NVidia ovladači zabýval možná i 10 let zpátky a to na nějakém počítači v laborkách, sám striktně používám a kupuji jen počítače a partnerům navrhuji technologie, kde blob nemusím (Intel, Etnaviv, atd.), ale vždy jsem dříve v zdrojových kódech našel objektové soubory nějak zkompilované pro několik architektur a variant i distribucí a kolem byla "open-source" compatability layer pro navázání na tyto bloby. To s RT a dalšími zásadnějšími patchi v jádře a nebo novějšími verzemi jádra, GCC, změnou parametrů, alignmentu a dalšího při kompilaci vedlo k zásadním potížím (neprojde kompilace nebo systém padá).
Takže pokud je jaderný kód funkční samostatně nebo maximálně s firmware bloby a počítač alespoň v neakcelerovaném najede bez nutnosti uzavřených user space knihoven, tak je to VELKÝ POKROK.
ale morálně je to žumpaCo to melete? Proste nabizi sve produkty za urcitych podminek. Tim, ze svobodne jejich nabidku nevyuzijete, vam nevznika zadna skoda. Co je tedy nemoralniho na jejich konani? Opravdu, jmenujte prosim jeden dva priklady neceho amoralniho, ceho se meli dopustit. Nebo vase vyjadreni prameni z nenavisti korporatniho prostredi, kterym se honosite na rootu?
skalní zastánci X11 tomu rozumí a ví co je pro ně a svět nejlepší..Tenhle skalní zastánce X11 ví, že je pro něj nejlepší fungující desktop. Já vím, přežitek, měl bych chtít Wayland, protože je moderní. Funkčnost je podružná.