OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Martin Kleppe ukázal, jak lze obfuskovat JavaScript pouze pomocí dvou různých znaků. Podrobný rozbor a online obfuskace do hranatých závorek na jeho stránce.
Tiskni
Sdílej:
Osm bajtů je 64bitové číslo. Můžeš teoreticky udělat vícebitová čísla a tím mít i víc bajtů. Jednoduché to tedy je, akorát extrémně neúsporné – ale jde to.
Např. číslo 18374705467705266500 jsou bajty FF 00 11 44 FF 00 11 44. A tohle číslo lze vyjádřit patřičným opakováním toho jednoho znaku. Té neúspornosti se pak můžeš částečně zbavit kompresí :-)
$ for i in $(seq 1000); do echo -n 1; done | wc 0 1 1000 $ for i in $(seq 1000); do echo -n 1; done | gzip | wc 0 2 29
Obfuskace slouží k tomu, aby se nešlo dostat k původnímu zdrojovému kódu a bylo co nejobtížnější kód číst a upravovat. (nechme teď stranou, že je to pochybný cíl) Tomuhle nástroji se to moc nedaří, protože v něm stačí nahradit eval
za alert
a původní zdrojový kód to zobrazí krásně čitelný.
{}
, a pro každé N pak např. jednoprvkovou množinu {(N-1)}
.
Tj. 0 == {}; 1 == {{}}; 2 == {{{}}}; 3 == {{{{}}}}
atd.
Je vidět, že takto lze kódovat i každá posloupnost integerů, a protože každý program v libovolném jazyce (či data) na počítači tak můžu chápat, není možnost takové kódování provádět absolutně nijak překvapivá.