Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Obsáhlý zápisek v blogu jednoho z vývojářů Haiku, svobodného operačního systému inspirovaného BeOS, popisuje nejen zkušenosti s notebookem Lenovo ThinkPad T510 a posléze W541, ale průběžně také rozvíjí úvahy o svobodném softwaru, právu na opravu (right to repair), (ne)zveřejňování specifikací hardwaru, dotýká se politiky podepisování distribučních klíčů nejen Secure Boot aj.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
+ W541, kde je zlé skoro všetko z predchádzajúcich generácií + niečo nové.
Od x30 sú podľa mňa klávesy super, len rozloženie je katastrofa. Zvykať si vždy po zadockovaní notebooku na plnohodnotnú klávesnicu a potom zase späť na notebook je otrava.
1) klavesa (nikoli tlacitko) power ... hned vedle bckspace, takze hura, kazdy 2 minuty si to vypnete. 2) uplne novy a rozbaleny to nefunguje (nefunguje USB dok) ... musite to rozlozit (mineno rozmontovat) a znova slozit. Overeno 5x na 5 ks. 3) USB dok potrebujete, protoze to NEMA sit 4) ten dok stoji 1/3 ceny notesu a ... neni, neexistuje, nejspis uz nikdy nebude 5) samo ze misto dalsich 3 sroubu je to cely zacvakavaci, zadny okynko pro pridani/vymenu cehokoli, takze mate dobrou sanci ze pri ty dementazi (to neni preklep) to cely rozlamete.Myslim ze sem se prave rozhod, ze kazdyho kdo se predstavi jako inzinyr, zastrelim driv, nez staci dorict to jmeno. --- Dete s tim guuglem dopice!
Myslim ze sem se prave rozhod, ze kazdyho kdo se predstavi jako inzinyr, zastrelim driv, nez staci dorict to jmeno.+1