Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nezisková organizace DNS-OARC (centrum operací, analýz a výzkumu systému doménových jmen) zvolila na konci loňského roku jako předsedu svého představenstva Ondřeje Filipa, výkonného ředitele sdružení CZ.NIC. DNS-OARC sdružuje klíčové společnosti z oblasti výzkumu, vývoje a implementace internetových technologií, jako jsou například Microsoft, Google, Cisco či ICANN.
„Jmenování do této funkce si velice vážím. Je pro mě ctí podílet se na projektech, které mají význam pro mezinárodní internetovou komunitu. Zvolení do čela takto významné a důležité instituce vnímám jako ocenění za práci, kterou na poli DNS odvádí celé naše sdružení. CZ.NIC patří mezi nejaktivnější členy DNS-OARC a již řadu let se aktivně podílí na vývoji významných technologických řešení,“ uvedl Ondřej Filip. Více informací je k dipozici v tiskové zprávě na stránkách sdružení CZ.NIC.
Tiskni
Sdílej:
to build relationships among its community of members and facilitate an environment where information can be shared confidentially to enable knowledge transfer by organizing workshops; to promote research with operational relevance through data collection and analysis; to increase awareness of the DNS's significance; and to offer useful, publicly available tools and services.Jsou jen prazdne fraze, ktera podstate nerikaji vubec nic. Jen to, ze se budete kamaradit pres internet..proc to vsichni museji delat pres internet..