Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Nezisková organizace DNS-OARC (centrum operací, analýz a výzkumu systému doménových jmen) zvolila na konci loňského roku jako předsedu svého představenstva Ondřeje Filipa, výkonného ředitele sdružení CZ.NIC. DNS-OARC sdružuje klíčové společnosti z oblasti výzkumu, vývoje a implementace internetových technologií, jako jsou například Microsoft, Google, Cisco či ICANN.
„Jmenování do této funkce si velice vážím. Je pro mě ctí podílet se na projektech, které mají význam pro mezinárodní internetovou komunitu. Zvolení do čela takto významné a důležité instituce vnímám jako ocenění za práci, kterou na poli DNS odvádí celé naše sdružení. CZ.NIC patří mezi nejaktivnější členy DNS-OARC a již řadu let se aktivně podílí na vývoji významných technologických řešení,“ uvedl Ondřej Filip. Více informací je k dipozici v tiskové zprávě na stránkách sdružení CZ.NIC.
Tiskni
Sdílej:
to build relationships among its community of members and facilitate an environment where information can be shared confidentially to enable knowledge transfer by organizing workshops; to promote research with operational relevance through data collection and analysis; to increase awareness of the DNS's significance; and to offer useful, publicly available tools and services.Jsou jen prazdne fraze, ktera podstate nerikaji vubec nic. Jen to, ze se budete kamaradit pres internet..proc to vsichni museji delat pres internet..