Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Uživatel GitHubu joeycastillo představil The Open Book Project, jehož cílem je vytvořit open-source čtečku elektronických knih. Projekt se zatím nachází v rané fázi vývoje, už nyní ale obsahuje použitelný návrh hardware prototypu „Feather Wing“, jehož cílem má být ověření konceptu na 4,2palcovém displeji. Tento koncept je postaven na kitu Adafruit Feather M4 Express, který ovládá hlavní desku s displeji a tlačítky. Po úspěšném ověření prototypu má přijít model „Open Book Feather“, jenž by již měl být obsažený na jedné desce plošného spoje a používat procesor SAMD51. Software by měl být v obou případech implementovaný v CircuitPythonu.
Tiskni
Sdílej:
Au. ATSAMD51 (512 KB flash, 192 KB RAM)
Netvrdím, že by sa na tom nedala postaviť čítačka, ale za tú cenu by tam mohol byť plnohodnotný armv7 s 256/512MB RAM, takže by nebol problém ani so zložitejšími epubmi. S takýmto hardvérom bude problém hoc aj implementovať rozumne vektorové fonty s akým-takým pokrytím unicode.
Mne je kindle 6" trochu veľký. Veľkosť e-inku super, ale keby bol s trochu menšími rámčekmi aby sa vošiel pohodlne do vrecka bolo by to super. Síce ho aj tak nosím vo vrecku, ale pohodlné to nie je.
Mně spíš přijde dost nízké to rozlišení (400×300). Nevím, jaké mají být celkové náklady, ale do toho displeje se investuje jen 18 dolarů – tady bych si klidně připlatil za vyšší rozlišení.
Zrovna tá knižnica používa bitmapové fonty :\
Rozdiel v spotrebe M4 a trebarz i.MX6 (kindle) až tak veľký nie je. Kindle kľudne vydrží pár týždňov a to má plnohodnotné X-ka a awesome wm a javovský frontend + wifi + indexovanie na pozadí.
PocketBook má dost špatnou pověst z hlediska hw ...Byl by nějaký detail? Já jednu starší čtečku Pocket Book mám (no určitě už přes 5 let, tuším Lux Touch 623) a pár lidí v mém okolí je má taky. Ale o problémech s hardwarem jsem zatím neslyšel. Tak jsem zvědavý, jestli se výrobce zhoršil, nebo je to založeno na něčem konkrétním? Jediné, co se mi nelíbilo, byla modernizace firmwaru a nové GUI, takže jsem updatoval jen do určité verze a pak už ne.
Smazal mi jedinou knihu, a to tu, kterou jsem nahlásil jako koupenou omylem ...Uznávám, že se Amazon možná většinou chová slušně, ale mě nějak odradila už jen existence té možnosti. Příliš mi to připomíná paměťové díry.
Byl by nějaký detail?Nic konkrétního. Ale když jsem studoval před koupí recenze, opakoval se tam příliš často motiv "rozbil se displej, přestože jsem se k němu choval slušně, a reklamace byla odmítnuta"
nějak odradila už jen existence té možnostiAFAIK mají tu moc jen nad DRM knížkama z jejich obchodu, který ale vůbec nemusíš používat.
Minimálne výmena batérie v starých kindloch je celkom v pohode a dajú sa zohnať aj pre staré modely. U iných čítačiek sa nie vždy dá zohnať a batérie sú rôzne škaredo prilepené.
Je možné, že to zmenili. V dobe keď som si vyberal čítačku ja bola výmena batérie jedným z kritérií a to sa mi zdalo u amazonu najjednoduchšie. Čítačka je zariadenie, ktoré nemá problém s morálnym zastarávaním, takže až umrie baterka chcel som mať možnosť ju jednoducho vymeniť.
Moja tiež zatiaľ ;) V každom prípade čumím ako hnusne to urobili v paperwhite 4. Tu vážne ani nechápem dôvod. Však amazon nemá prakticky žiadne zisky z predaja čítačiek (tie ceny so special offers sú smiešne) a väčšina ziskov plynie práve z predaja kníh. Mali by sa preto snažiť aby zariadenia vydržali čo najdlhšie a dali sa ľahko opraviť.
Je něco špatného na čtečkách PocketBook, které jsou za docela přijatelné ceny, netřeba je připojovat k síti a Amazon z nich nemůže mazat knihy podle momentální politické situace? Linux na nich běží pod tím jejich GUI taky.Viz Literární útvar: Hejt (PacketBook 630 Sense) Prakticky na všech čtečkách co jsem měl jsem shledal silné nedostatky. Teď mám Kobo a to je skoro bez chyby, ale naprosto bezdůvodně nejde otočit do landscape módu. Výrobce si prostě řekl, že to podporovat nebude, tak to tam není a nebude. Časem jsem dospěl k názoru, že by mi stačilo čtení epubu a že bych to zvládl naprogramovat sám, tak jsem koukal po nějakých alternativách, ale vesměs nic jiného než „na raspberry pi jsme nalepili eink displej“ jsem nenašel.
Nebude to typom používateľa? Ja používam obyčajný C-tech, síce je totálne ošúpaný, doškriabaný pretože ho nosím často v tesných nohaviciach, ale drží vyše 2 roky a to nie som prvý majiteľ.
Ja tiež nie som z cukru, ale vode sa s čítačkou vo vrecku vyhýbam. Nevedel som, že kindle je takto odolný.