Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Uživatel GitHubu joeycastillo představil The Open Book Project, jehož cílem je vytvořit open-source čtečku elektronických knih. Projekt se zatím nachází v rané fázi vývoje, už nyní ale obsahuje použitelný návrh hardware prototypu „Feather Wing“, jehož cílem má být ověření konceptu na 4,2palcovém displeji. Tento koncept je postaven na kitu Adafruit Feather M4 Express, který ovládá hlavní desku s displeji a tlačítky. Po úspěšném ověření prototypu má přijít model „Open Book Feather“, jenž by již měl být obsažený na jedné desce plošného spoje a používat procesor SAMD51. Software by měl být v obou případech implementovaný v CircuitPythonu.
Tiskni
Sdílej:
Au. ATSAMD51 (512 KB flash, 192 KB RAM)
Netvrdím, že by sa na tom nedala postaviť čítačka, ale za tú cenu by tam mohol byť plnohodnotný armv7 s 256/512MB RAM, takže by nebol problém ani so zložitejšími epubmi. S takýmto hardvérom bude problém hoc aj implementovať rozumne vektorové fonty s akým-takým pokrytím unicode.
Mne je kindle 6" trochu veľký. Veľkosť e-inku super, ale keby bol s trochu menšími rámčekmi aby sa vošiel pohodlne do vrecka bolo by to super. Síce ho aj tak nosím vo vrecku, ale pohodlné to nie je.
Mně spíš přijde dost nízké to rozlišení (400×300). Nevím, jaké mají být celkové náklady, ale do toho displeje se investuje jen 18 dolarů – tady bych si klidně připlatil za vyšší rozlišení.
Zrovna tá knižnica používa bitmapové fonty :\
Rozdiel v spotrebe M4 a trebarz i.MX6 (kindle) až tak veľký nie je. Kindle kľudne vydrží pár týždňov a to má plnohodnotné X-ka a awesome wm a javovský frontend + wifi + indexovanie na pozadí.
PocketBook má dost špatnou pověst z hlediska hw ...Byl by nějaký detail? Já jednu starší čtečku Pocket Book mám (no určitě už přes 5 let, tuším Lux Touch 623) a pár lidí v mém okolí je má taky. Ale o problémech s hardwarem jsem zatím neslyšel. Tak jsem zvědavý, jestli se výrobce zhoršil, nebo je to založeno na něčem konkrétním? Jediné, co se mi nelíbilo, byla modernizace firmwaru a nové GUI, takže jsem updatoval jen do určité verze a pak už ne.
Smazal mi jedinou knihu, a to tu, kterou jsem nahlásil jako koupenou omylem ...Uznávám, že se Amazon možná většinou chová slušně, ale mě nějak odradila už jen existence té možnosti. Příliš mi to připomíná paměťové díry.
Byl by nějaký detail?Nic konkrétního. Ale když jsem studoval před koupí recenze, opakoval se tam příliš často motiv "rozbil se displej, přestože jsem se k němu choval slušně, a reklamace byla odmítnuta"
nějak odradila už jen existence té možnostiAFAIK mají tu moc jen nad DRM knížkama z jejich obchodu, který ale vůbec nemusíš používat.
Minimálne výmena batérie v starých kindloch je celkom v pohode a dajú sa zohnať aj pre staré modely. U iných čítačiek sa nie vždy dá zohnať a batérie sú rôzne škaredo prilepené.
Je možné, že to zmenili. V dobe keď som si vyberal čítačku ja bola výmena batérie jedným z kritérií a to sa mi zdalo u amazonu najjednoduchšie. Čítačka je zariadenie, ktoré nemá problém s morálnym zastarávaním, takže až umrie baterka chcel som mať možnosť ju jednoducho vymeniť.
Moja tiež zatiaľ ;) V každom prípade čumím ako hnusne to urobili v paperwhite 4. Tu vážne ani nechápem dôvod. Však amazon nemá prakticky žiadne zisky z predaja čítačiek (tie ceny so special offers sú smiešne) a väčšina ziskov plynie práve z predaja kníh. Mali by sa preto snažiť aby zariadenia vydržali čo najdlhšie a dali sa ľahko opraviť.
Je něco špatného na čtečkách PocketBook, které jsou za docela přijatelné ceny, netřeba je připojovat k síti a Amazon z nich nemůže mazat knihy podle momentální politické situace? Linux na nich běží pod tím jejich GUI taky.Viz Literární útvar: Hejt (PacketBook 630 Sense) Prakticky na všech čtečkách co jsem měl jsem shledal silné nedostatky. Teď mám Kobo a to je skoro bez chyby, ale naprosto bezdůvodně nejde otočit do landscape módu. Výrobce si prostě řekl, že to podporovat nebude, tak to tam není a nebude. Časem jsem dospěl k názoru, že by mi stačilo čtení epubu a že bych to zvládl naprogramovat sám, tak jsem koukal po nějakých alternativách, ale vesměs nic jiného než „na raspberry pi jsme nalepili eink displej“ jsem nenašel.
Nebude to typom používateľa? Ja používam obyčajný C-tech, síce je totálne ošúpaný, doškriabaný pretože ho nosím často v tesných nohaviciach, ale drží vyše 2 roky a to nie som prvý majiteľ.
Ja tiež nie som z cukru, ale vode sa s čítačkou vo vrecku vyhýbam. Nevedel som, že kindle je takto odolný.