Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšlo OpenBSD 5.5, novinkami je mj. podpora KMS pre Radeony (zdrojáky su synchronizované s Linux 3.8.13.19). Počnúc týmto vydaním rok 2038, ktorý sa nezadržateľne blíži, pre OpenBSD nebude predstavovať žiadný problém (64-bit time_t v celom userland a kerneli). Zmien sa dočkal aj inštalátor, ktorý podporuje podpisané archívy a autoinštaláciu. Taktiež pribudla možnosť inštalovať z USB kľúča. Viac na OpenBSD 5.5 - What's New.
Tiskni
Sdílej:
Co se tyka instalace z USB klice, tak u OpenBSD to bylo mozny uz davno, diky inteligentnimu navrhu.Jiste, inteligentni ba primo genialni, co genialni, bozsky, a nebo i vice, Theouv navrh!
xhci(4) is not enabled for a reason, the stack is not ready, this is not an issue.XHCI je planovane zaradit do OpenBSD 5.6, ted se testuje v currentu. Tolik k pokusu o trolling.
ale s tym maju problemy asi vsetky BSD snad az na DragonFlyBSD :D ale te nmi na desktop pride ako ulet
Pokud vam jakekoliv asynchronni zarizeni pripojovane na USB sestrely cely system, chyba je proste primarne na strane OS, a to jestli je USB zarizeni navrzeno spatne je irelevantni.+1. Naprosta vetsina HW je sita horkou jehlou a "na prvni pohled funguje na Windows" je pro vetsinu vyrobcu chvile kdy prestat resit specifikace a honem pro hromadne vyroby. OS bohuzel musi s takovou hruzou pocitat, pokud neni v pozici, kdy si muze skrz pozici na trhu sjednat poradek. *BSD v tehle pozici neni asi nikde. Na druhou stranu by si Linuxova a BSD komunita mohla sjednat poradek v tom jak to bude s ARM servery. Jejich spolecne zastoupeni bude hodne pres 90%, takze kdyby Linus po nejake rozumne diskuzi zavelel co a jak s ACPI, EFI a podobnou verbezi na ARMu, tak by to tak za par let bylo. Bohuzel to zatim vypada, ze nevzniknul nejaky konsenzus a do roka a do dne nas cekani micro servery s ARMem, ACPI a UEFI .... 2x tfuj.
OS bohuzel musi s takovou hruzou pocitat, pokud neni v pozici, kdy si muze skrz pozici na trhu sjednat poradek.OS s tím musí počítat, i když v takové pozici je, obzvláště, pokud by takto objevená chyba byla exploitnutelná i pro něco jiného než je DoS.