Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Projekt OpenStreetMap (Wikipedie), jehož cílem je tvorba volně dostupných geografických dat a následně jejich vizualizace do podoby topografických map (například silniční mapa, turistická mapa, cyklomapa a navigování v nich), slaví 15 let. Doména openstreetmap.org byla zaregistrována 9. srpna 2004.
Tiskni
Sdílej:
Tak ako D4/R7 v Bratislave.Úplný OT: Na co se to tam vůbec staví? Vždyť je tam dálničních cest tři zadnice. Nebylo by lepší když by se ty pole za Slovnaftem použily pro rozšíření té vodní nádrže? Ste se furt handrkovali se soudruhama Maďarama když stavbu sabotovali a místo toho teď stavíte jakési obchvaty v polích za metropolí… a nebo to je zas nějaká dotace nebo nějaký kšeftík/fušunk?
nehnuteľností
keď cyklotrasy to zobrazuje všetky bez rozdielu, mohli by aspoň odlíšiť tie v prevádzke od tých čo majú záväzne prijaté rozhodnutie o výstavbe...Popravdě, já bych zase ocenil když by vůbec byly nějak rozlišeny dvouproudé cyklo-dálnice od navezeného makadamu nebo asfaltu v dezolátním stavu. Mně by se „páčilo“ rozdělení do kategorií. Třeba jako:
Popravdě, já bych zase ocenil když by vůbec byly nějak rozlišeny dvouproudé cyklo-dálnice od navezeného makadamu nebo asfaltu v dezolátním stavu.smoothness, surface. Třeba mapa Prahou na kole kreslí dlažbu a brouter umí podle toho penalizovat cestu. A pokud jedeš po nějaké cestě, která správné označení ještě nemá, tak do toho a přidej ho :)
A ono se dá nějak nastavit aby to i zobrazovalo?To záleží na rendereru. Mapnik v defaultním nastavení to neukazuje, ale jak už jsem říkal, ve svém stylu si to můžeš nastavit. A brouter, který používám, umí nastavit cenu libovolnému OSM tagu.
Az ovsem zjisti, jakej bordel v tom katastru je, tak ho nejspis omejou. A nepredpokladam, ze v tom slovenskym je mensi bordel nez v tom nasemNo jestli mají furt toho Kapra tak přesně naopak. Je to sice proprietární aplikace ale takový bordel jak u nás tam nemají.
{ MESTO, CP } => { ULICE }
, tj. ze z cisla popisneho v danem meste odvodis ulici, kde ten dum je, coz mi prijde jako docela fajn vlastnost pro orientaci.
nemaji pojmenovane ulice, ergo v takove vesnici cisla orientacni nic neresi a nejdou ani zavestOn je nějaký zákon, který vesnicím zakazuje pojmenovat ulice, když je pojmenované nemají?