OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tým openSUSE pracuje na zcela novém vydání linuxové distribuce openSUSE. Pracovní název vydání je openSUSE: 42 a bude založeno na zdrojových kódech SUSE Linux Enterprise. Představeno by mělo být na konferenci SUSECon konané ve dnech 2. až 6. listopadu v Amsterdamu.
Tiskni
Sdílej:
Zatím se ale bohužel nejvíc diskutuje o jménu.OpenSUSE: 42 je OK.
Tím, že se z Tumbleweedu v podstatě stala plnohodnotná "rolling upgrades" distribuce, se od klasických openSUSE vydání odlákala nezanedbatelná část uživatelské základny a bohužel i dost podstatná část těch, kdo byli ochotni na distribuci pracovat. Myšlenka je, že distribuce založená na SLE core doplněná o další komunitně udržované balíčky může být jednak zajímavá pro uživatele stojící o delší dobu podpory, kterým zatím openSUSE nemělo moc co nabídnout (až na Evergreen), jednak se využije toho, že maintenance základních balíčků budou dělat ti, kdo ji tak jako tak dělají pro SLE.
Pro mne osobně je to asi poslední šance, jak zůstat u openSUSE. Zkušenosti s 13.2 jsou katastrofální, vyhlídky na další verze neradostné a koncept "rolling upgrades" je pro mne naprosto nepřijatelný. Takže momentálně mám na všech svých strojích (kromě jednoho serveru) 13.1 s jádrem připravovaným pro Evergreen. Jestli to vyjde, bude to fajn, jestli ne, holt se budu muset časem s těžkým srdcem (už podruhé) ohlédnout po nové distribuci.
Myšlenka je, že distribuce založená na SLE core doplněná o další komunitně udržované balíčky může být jednak zajímavá pro uživatele stojící o delší dobu podporyNeprima podpora CentOS byl od RedHat-u chytry krok, v podstate si tak vychovavaji potencialni zakazniky. Pokud tohle take neni primarnim cilem openSUSE 42, prijde mi to cele zbytecne. A i v takovem pripade se bude muset udelat mnohem vice, aby to clovek bral jako alternativu k CentOS nebo Debian Stable.
a koncept "rolling upgrades" je pro mne naprosto nepřijatelný.+1
To nevím, co je ten core, který může být starý bez toho, aby to ovlivňovalo zbytek. Když se kouknu na SLED 11, který ještě před rokem byl poslední vydání SLEDu, tak ten měl
Začít vývoj interně a navazovat na to v komunitě? To se mi popravdě moc nelíbí.Naprosto rozumny krok jak dat projektu na pocatku nejakou hybnost, obzvlast pokud je komunita neexistujici, mala nebo pokud dokaze jenom blbe kecat, co by se melo, jak by se melo.
na pocatkuNejsem si vědom toho, že by openSUSE bylo na počátku.