Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Čtyři roky od startu projektu openSUSE se Novell rozhodl přidělit pro vývoj této distribuce zaměstnance na plný úvazek. Nový šéf Roland Haidl změnu oznámil v mailing listu opensuse-project a The Register komentuje.
Tiskni
Sdílej:
a dle vas je to dobre nebo spatne? Podle me samozrejme spravne, kdyz zhruba 70% uzivatelu opensuse pouziva KDE. na kde planet nebo dot.kde.org se to resilo...
mel jsem samozrejme na mysli to "ponechani volne ruky komunite". Protoze komunita je smysl toho produktu. Bez ni by distribuce nemela smysl, to je logicke.
Já jsem před lety do Novellovské Bugzilly dával bug, že pořadí prostředí nejsou podle abecedy a nemělo by být přednastavené. Ten vyřešili, tak nevím, proč ten bug chtějí zavádět znovu. Uživatelé nejsou ovce, co potřebují předvolené prostředí, vyberou si jaké chtějí nebo si klidně mohou nahrát všechny možné.
Zrovna vcera jsem na zkousku instalil Open Suse.
Instalator - chvalim spickove zpracovani a detailni moznosti zpravy diskovych oddilu, nastaveni zavadece i jeho vyber.
Instalacni program win vista ci win seven je proti tomu detska hracka.
Ovsem to co jsem uvidel po nainstalovani uz tak vesely nebylo.
Jednak prostredi KDE 4 - to uz fakt nemusim - 3D akcelerace a prusvitny okna to bohuzel nezachrani. Defaultni fonty - rozmazane - hnusne. System celkove pomaly na nasledujici hw - uplny srot z IT praveku to zrovna neni (CPU 64bit Dual core 2.4 GHz, 4 GB RAM, SATA HDD 3 Gbit/s) lenosna okna, pomale spousteni aplikaci.
Jedine pouzitelne prostredi v Suse je dle mne XFCE - to jsem take asi po hodine laborovani v KDE vyzkousel - metodou nova instalace. Ani Gnome (znam jen uz Ubuntu - v Suse jsem je nezkousel) neni vhod.
Nekomu to treba vyhovuje (graficke ficury apod) jenze ja jsem jina generace a nebere me to. Mam rad jednoduchost, funkcnost, rychlost a "neznicitelnost".
Vsechna moderni distra toto postradaji a proto maji obecne malou oblibu mezi masami uzivatelu (radove 1 %). O komunitnich distrech kde jedou hned vsechny ty mp3, avi, wmv.... zas malokdo z masovych uzivatelu PC vi. Takova distra svet potrebuje a ne bloudit po diskuzich a hledat jak prehrat v Ubuntu blby mp3.
Domnivam se ze vyvojari na plny uvazek nic neresi - Suse bude porad koncepcne takove jake je.
Lide potrebuji jednoduche systemy (neco jako Express Gate od Asusu) kterym snadno porozumi a dokazi je i v pripade havarie bez zasahu geeka uvest do puvodniho stavu.
Linuxove jadro je jiz dlouho na velmi vysoke urovni a to co je mezi jadrem a uzivatelem je dost tezkopadne. Opravdu je zbytecne vlacet nekolikagigovy kolos na prohlizeni netu, mail, hudba, foto, video. Pokud si radovy smrtelnik stahne treba Suse tak ma implicitne kolos zajisten. Udelat si instalaci z netu a poskladat si system na miru - jasne jde to - udela to radovy smrtelnik ?
Zde je treba lidem nabidnout praci komunity a jejich jednoducha, nenarocna, rychla distra. Mj vetsina malych dister vznikla prave diky tezkopadnosti tech velkych jako je Suse, Mandriva, *buntu, Fedora a jine podobne.
A pro firmy ? Tem v soucasne situaci bude bill napodzim horko tezko vnucovat win seven a do OSS take tezko pujdou ac by jim treba vyhovoval pac to znamena novy hw stejne jako s win seven.
Vidim to v praci. Na tech pc co tam mame tak bych horko tezko pustil Slax pac by se ani nevesel do RAMky.
Proc firmy stale drzi win XP ? (kdyz pomineme ekonomicke duvody) no protoze jsou oproti viste "lehka" a umi totez. K cemu mit zabranych 7 GB kdyz s jednim GB to jede taky a navic mnohem lepe.
Zaverem.... Kvuli kolosalnim distrum (ano tak nazyvam nejrozsirenejsi distribuce) jsem presel ke komunitnim.
Bohuzel kazdy nema tolik stesti a vrati se k windows.....
A co ty fonty ?
V Nastavení systému -> Vzhled -> Písma -> Vyhlazování (KDE 4.3)
Opravdu dobre vypadajici fonty jdou v linuxu poridit jen tim, ze trochu poladis vyhlazovani a nainstalujes a nastavis fonty od MS. Faktem proste zustava, ze jejich fonty jsou nejpouzvanejsi a proto vetsina lidi prijdou nejhezci ... me subjektivne se libej vic nez jejich opensource/free obdoby. (Ne, Courier New se na terminalovy okna nehodi )
Pokial chces mat fonty co najviac podobne Viste Segoe UI 9, tak si skus nastavit Droid Sans 9 + full subpixel hinting.
http://img30.imageshack.us/img30/9369/obrazovkaw.png
Ale pokial pouzivas openSUShit, je velmi pravdepodobne, ze tam nebude mozne subpixel hinting zapnut bez opatchovania freetype + cairo kniznic.
Za to zrejme moze ta uzasna dohoda M$ + Novellu. Su to uboziaci :) Pouzi toto repo..
http://download.opensuse.org/repositories/home:/Fisiu/openSUSE_11.1/
Microsoft fonty nemaju nic spolocne s moznostou zapnut/vypnut plny subpixel hinting
A co zkusit fonty z Androidu? Droid se to myslím jmenuje, používám v KDE4 a jsem spokojen.
Suse má náhodou nejpropracovanější KDE4 repozitáře. Nainstalovat KDE 4.3 stable do Opensuse 11.1 je záležitost jednoho kliknutí one-click-install
trochou namahy ??? ani nahodou. je to stale odpad. pockam na 4.5.x
Fakt THX za nádherný komentár. Rád by som vedel či máš doma najsilnejší Core i7, alebo ti peniaze padajú z neba ako pečené holuby.
Nechapem, a co su potom ti vyvojari v Prahe, napr. Anca co sa tu obcas objavi?