Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
HackerBoards.com informuje, že se rodina jednodeskových počítačů Orange Pi rozrostla o další počítač. Krátce po představení Orange Pi Zero byl představen Orange Pi PC 2. Na desce o velikosti 80 × 55 mm se nachází Allwinner H5 SoC (CPU: 64bitový 4jádrový ARM Cortex-A53, GPU: Mali450), 1 GB DDR3 SDRAM, 1000M/100M Ethernet RJ45. Orange Pi PC 2 lze koupit na AliExpressu za 19,98 USD + nejlevnější dopravné 3,69 USD.
Tiskni
Sdílej:
tak v německu byl extrémně předražený (myslím že i tolik, že koupě z korei vyšla i se clem levnějc).Jo tak na hardkernel stránkách píšou $26 za 16GB eMMC a na pollin.de chtěj 30 EUR za 8GB eMMC
jinak nevim jak jsou na tom ostatni, ale tohle ma treba podporu 4K+h265, ma to 8Mb SPI NOR flash (pro U-Boot?), pak narozdil od Bananu to bude mit lepsi SW podporu jak oficialni, tak neoficialni Armbian (ten ma Orange v oblibe)...Tak ta SW podpora by mě zajímala, hlavně co tě vede k takovýmu optimismu. Mám zkušenost s Orange Pi One a podpora byla dost tristní.
Tá doska vyzerá ako keby na ňu niekto náhodne vysypal súčiastky. Brr až mi z toho prešiel mráz po chrbte
Ale teraz vážne, má ten layout konkrétnu výhodu oproti štandardnému pravoúhlemu layoutu?
Tiež ma to v prvom momente napadlo, ale všetci to riešia tak, že súčiastky sú prinajhoršom v 45° uhle. Toto je ... divné a odvážne ;)
…si bez číny neutřeme ani (_!_)
Kde že to vynalezli papír? :-)
Na rozdíl od vás nejsem jasnovidec, takže nevím předem, že by taková deska nemohla mít lepší poměr výkon/cena nebo výkon/příkon než desky s x86_64 procesory. Jen by na ní holt neběžely Windows, což je samozřejmě z hlediska odbytu problém.
Pochopitelně ale nemám na mysli desku s procesorem kategorie, která se dává na "ovocné" desky, ty jsou opravdu určené buď na hraní nebo na aplikace, kde stačí minimální výkon CPU. Ale když je možné mít na jedné straně RPi a na druhé Cavium ThunderX, mělo by být možné i něco mezi. Koneckonců zmíněný Opteron A1100 je příkladem, že to jde.
Ma to rozumny upstreamovy kernel, UEFI a ACPI? Pokud ne, tak fakt nemam chut hrat si s necim silenym, kde je clovek zavisly na vyrobci, jakou ma naladu a jestli se na podporu nevykasle.Aby sis pak nehrál s nefunkčním ACPI v linuxu