Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
HackerBoards.com informuje, že se rodina jednodeskových počítačů Orange Pi rozrostla o další počítač. Krátce po představení Orange Pi Zero byl představen Orange Pi PC 2. Na desce o velikosti 80 × 55 mm se nachází Allwinner H5 SoC (CPU: 64bitový 4jádrový ARM Cortex-A53, GPU: Mali450), 1 GB DDR3 SDRAM, 1000M/100M Ethernet RJ45. Orange Pi PC 2 lze koupit na AliExpressu za 19,98 USD + nejlevnější dopravné 3,69 USD.
Tiskni
Sdílej:
tak v německu byl extrémně předražený (myslím že i tolik, že koupě z korei vyšla i se clem levnějc).Jo tak na hardkernel stránkách píšou $26 za 16GB eMMC a na pollin.de chtěj 30 EUR za 8GB eMMC
jinak nevim jak jsou na tom ostatni, ale tohle ma treba podporu 4K+h265, ma to 8Mb SPI NOR flash (pro U-Boot?), pak narozdil od Bananu to bude mit lepsi SW podporu jak oficialni, tak neoficialni Armbian (ten ma Orange v oblibe)...Tak ta SW podpora by mě zajímala, hlavně co tě vede k takovýmu optimismu. Mám zkušenost s Orange Pi One a podpora byla dost tristní.
Tá doska vyzerá ako keby na ňu niekto náhodne vysypal súčiastky. Brr až mi z toho prešiel mráz po chrbte
Ale teraz vážne, má ten layout konkrétnu výhodu oproti štandardnému pravoúhlemu layoutu?
Tiež ma to v prvom momente napadlo, ale všetci to riešia tak, že súčiastky sú prinajhoršom v 45° uhle. Toto je ... divné a odvážne ;)
…si bez číny neutřeme ani (_!_)
Kde že to vynalezli papír? :-)
Na rozdíl od vás nejsem jasnovidec, takže nevím předem, že by taková deska nemohla mít lepší poměr výkon/cena nebo výkon/příkon než desky s x86_64 procesory. Jen by na ní holt neběžely Windows, což je samozřejmě z hlediska odbytu problém.
Pochopitelně ale nemám na mysli desku s procesorem kategorie, která se dává na "ovocné" desky, ty jsou opravdu určené buď na hraní nebo na aplikace, kde stačí minimální výkon CPU. Ale když je možné mít na jedné straně RPi a na druhé Cavium ThunderX, mělo by být možné i něco mezi. Koneckonců zmíněný Opteron A1100 je příkladem, že to jde.
Ma to rozumny upstreamovy kernel, UEFI a ACPI? Pokud ne, tak fakt nemam chut hrat si s necim silenym, kde je clovek zavisly na vyrobci, jakou ma naladu a jestli se na podporu nevykasle.Aby sis pak nehrál s nefunkčním ACPI v linuxu