Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Ubuntu týdeník 32/2009 upozorňuje, že se na českém fóru Ubuntu objevila výzva pro zasílání nápadů a připomínek k obsahu české knihy o verzi 9.10 zmiňované distribuce, která má vyjít na podzim. Pokud máte zájem jej ovlivnit, vyjádřete se k chybám, tomu, co vám v knize nebo na DVD chybí nebo k čemukoliv jinému.
Tiskni
Sdílej:
9.10... Nebylo by lepší dělat knihy na LTS verze? Tedy spíš, až se začne s 10.04. tak připravovat k nihu pro ni místo 9.10?
Proč? Když je zájem i o meziverze, tak s chutí do toho. Ale kniha o LTS je "povyností"...
Prave, kvuli te prodejnosti bych se bal, ze s kazdou novou verzi nebude moci vychazet kniha. Pokud ale vyjde u LTS, tech bych koupil pribuzenstvu (hlavne sestrence, ktera v soucasnosti jede na 8.04 LTS (ma to jako pracovni stroj/zabava detem), snad bych nemusel pokazde, kdyz k ni prijdu aktualizovat system)
Jinak ten prvni prispevek byl hlavne kvuli "strachu", ze nebude (ani se neplanuje) kniha u LTS verze.
Tak já bych to nechal vpodstatě tak jako u té knihy pro 8.10
jen bych teda poprosil zda by mohl autor začlenit velmi praktické terminálové příkazy jako například:
sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade
sudo aptitude autoclean
sudo aptitude clean
sudo dhclient eht0 (pokud chce networkmanager stávkovat což se u tohoto balíku může stát velmi často)
pak podobné příkazy pro wifi. Jako skenování sítí a připojení
pak něco jako příkaz ifconfig a pár příkazů pro správu systému. Jako třeba pobídnout ubuntu pro kontrolu diskového oddílu (dodnes nevím jak na to) a podobně... Možná později mě ještě něco napadne.
Ale učitě bych tam pár příkazů pro terminál když selžou grafické klikátka dal.