Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vývojář Arch Linuxu Allan McRae popisuje na svém blogu stav implementace podepisování balíčků v chystaném pacmanu 4.0.0 a přidružených nástrojích. Pro podepisování bylo zvoleno PGP s 2048bitovými RSA klíči. Úpravy nástroje makepkg
se starají o podepsání vytvořeného balíčku. Nástroj repoadd
pak ověřuje podpis balíčku, přidává podpis do popisu balíčku pro pozdější zpracování pacmanem a podepisuje databázi balíčků repozitáře.
Tiskni
Sdílej:
Takže pokud tomu dobře rozumím, nebudu moci podepisovat balíčky svým X.509 certifikátem od světově uznávané autority, ale budu se muset spokojit s nějakým PGP, platným na dobré slovo.
Já ano.
Vstup na tato fóra by měl být podle mě pouze pro registrované uživatele a pouze od 18 let. Pak by se tady neobjevovali podobní vypatlaní frackové, kteří si nepřečetli EULA, kde by zjistili, že vše od Microsoftu je „with absolutely no warranty“, je to naprostá sračka a nikdo to nemůže opravit, protože to není open-source.
Myslím, že pointu oba chápeme. Není třeba mě hned brát za slovo. Uznávám, že věk je špatné měřítko. Není pochyb o tom, že zatímco někdo je v 15 letech schopen kultivovaně diskutovat, někdo jiný může být ještě ve 30 letech nevychovaný fracek. Jen mě zkrátka nenapadlo, jaké jiné kritérium by se dalo použít pro odfiltrování idiotů všeho druhu.