Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Webový prohlížeč Pale Moon nebude v OpenBSD. Pravidla a licence Moonchild Productions pro redistribuci Pale Moonu to nepovolují. Vytvořený port byl smazán. Zdrojové kódy "Pale Moonu" nelze překládat a sestavovat se systémovými knihovnami. Řešením je přejmenování Pale Moonu, viz například Firefox a Iceweasel nebo Thunderbird a Icedove.
Tiskni
Sdílej:
Nic z toho totiz neni pravda.
Nejedna se o stejny problem jako u Debianu s Mozillou, autor OpenBSD portu ho neposlal do <|> a autor FreeBSD nikomu nevysel vstric protoze nebyl ani osloven a teprve k tomu otevrel bugreport z vlastni iniciativy.
Radio Jerevan hadr ..
https://bsd.network/@mulander/99479787755721536
https://lists.freebsd.org/pipermail/freebsd-ports/2018-February/112455.html
https://bugs.freebsd.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=225717
vlastník trademarku Pale Moon žádáMožná, až se naučí žádat, místo toho, co předvedl, tak se s ním někdo bude seriozně bavit. Mimo to, ty jejich bundlované sračky, které si těch pár vývojářů flikuje na vlastním písečku bez ohledu na upstream, tak to je akorát potenciální díra jako vrata a osina v zadku, pokud se týče downstream maintainerů.
Možná, až se naučí žádat, místo toho, co předvedl, tak se s ním někdo bude seriozně bavit.Uznávám, že to nebylo úplně zdvořilé, na druhou stranu oni sakra porušují jejich licenci, takže bavení se je doporučeno, než to bude potřeba eskalovat k soudu, že.
Nowadays, most major community distributions are providing regular WebKitGTK+ updates, so this is no longer a problem for the vast majority of Linux users. If you’re using a supported version of Ubuntu (except Ubuntu 14.04), Fedora, or most other mainstream distributions, then you are good to go.