Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
takze budes mit nejaky dodany bastl ktery sice bude vyzadovat win95 a na jinem win to nepojede ale budes mit zdrojaky k tomu aby jsi to misto 2M za nove reseni mohl za 5M prepsat na novejsi verzi win... jo, to dava smysl...Za 5M? Viděl jsi někdy státní tabulkové platy programátorů ve státní sféře? Já tam měl tenkrát 32k hrubého (reálně asi 16k, ale zbytek byl bonus za odbornost).
ja zazil to co popisujes a firma se poucila a vybirala vetsi dodavatele kde mas nejakou roadmapu, kde mas placeny support i kdyz ten produkt skonci... akorat nezaplatis 2M ale treba 20M.Nj, to je moc pěkné, akorát to nic neznamená, když ti ta firma potom ten support neprodlouží, protože se jim nevyplatí na to dedikovat lidi. Což se tam reálně stalo u víc než jednoho produktu. Uvědom si že tohle je instituce kde se první software vyvíjel ještě na sálových počítačích a pořád tam běží. Většina lidí co tam dělá tam dělá celý život a mnohem déle, než je průměrná délka existence firem.
Nekde jsem dnes tady jiz psal ze znam firmu kde od konce 80tych let provozuji neco co jim stoji kazdorocne za nekolik milion $$$ podporu misto toho aby to zmigrovali na neco aktualniho. U ceskeho statu je nekolik podobnych systemu kde prepsani daneho systemu bude stat nizsi desitky miliard Kc a tak to udrzuje par firem ktere maji z toho prachy.Mno, jako jo. Pole neorané zralé pro disrupce.
Ja souhlasim ze stat by primarne mel hledet nejenom na cenu ale i na podporu a udrzitelnost do budoucna ale slepe rikat ze vsechno by mel byt open source je naivni protoze to nikdy neni mozne. Ptal jsem se jiz - ukaz mi treba 48port switch s open source fw ktery mohu provozovat i 10 let po konci podpory od dodavatele. Zadny dle me neni...Já nevidím důvod proč si nechat něco na zakázku vyrobit a nemít to opensource. To neznamená že ty zdrojáky musíš někomu dávat, ale měl bys je mít spolu s licencí která ti umožňuje na tom dál pracovat a rozvíjet to. Switch si asi na zakázku vyrábět nenecháváš, ne? A jestli jo a nemáš k tomu kompletní licenci, tak děláš něco fakt blbě.
Tiskni
Sdílej: