Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Pracovní skupina Automotive Grade Linux (AGL) neziskového konsorcia Linux Foundation oznámila první vydání své referenční linuxové platformy využitelné v automobilovém průmyslu nejenom v zábavních a informačních systémech (In-Vehicle Infotainment (IVI)). Platformu tvoří Tizen IVI a aplikace napsané v HTML5 a JavaScriptu. Náhledy obrazovek jsou k dispozici na Flickru. Skupina Automotive Grade Linux vznikla v září 2012 (zprávička).
Tiskni
Sdílej:
Opravdové CAD systémy mají počátky na Unixu a to lze docela jednoduše portovat na Linux a spousta i oficiálně nebo neoficiálně na Unixu/Linux běželi( či běží). Linux na desktopu v engineering-u má mnohem větší zastoupení a v některých oblastech bych řekl, že i majoritu (výpočty, kde se pracuje na desktopu s velkými objemy dat i s jejich grafickou reprezentací).
Je to k ničemu, ale je to a je to jen o „politických“ rozhodnutí, ne technických, CV5 jsem viděl na Linux-u i když oficiální zástupce Dasalut-u (Francouz) dělal doslova opičky, že ani neví co je Linux.
O majoritě píšu v některých oblastech engineering-u. Rozhodně má Linux navrch ve stabilitě a v rychlosti ovládání (na nic se nečeká) a výrazně lepší práce z velkými objemy dat v RAM na Win je často třeba výrazně více RAM nebo více času ke stejné úloze…
A troufám si tvrdit, že subjektivně s kartami NVidia, je na tom i graficky lépe (nežere jejich prostředky OS, ale používají se pro aplikace)…
Denně pracuji s W7 na NTB (SSD, 8GiB, i7) a nejsem tomu rád, na podstatně slabším stroji s Debianem jsem na tom mnohem lépe a na tom NTB, když to otočím do Debianu ani nemluvě, navíc mi to na běžnou práci vydrží déle na baterii s Debianem a při „jen“ psaní je to docela výrazné.
Nemožnost více ploch či víceméně nemožnost stay on top, při třeba už jen osmi spuštěných aplikacích už je docela znát i na komfortu a rychlosti užívání.
O „urban legend“ si můžeme každý myslet co chceme, ale občasné testíky výrazně lepších mašin než ten NTB mi to téměř vždy potvrdí, je v celku putna čím to je. Sorry ale 2GiB na 8GiB je sakra hodně úbytek (i na 16GiB) to je paměť pro aplikace, ne pro systém…
GK na klasickém CAD asi ne, CAD v 95 % nemá extra nároky na GK, ale při práci z velkými roji trojúhelníků se stejnou verzí NVidia blobu od příchodu VW jsem na tom lépe na Linux-u.
Ad. memory managment, jen taková hloupost, vem si pořádnou mašinu s více giga (32+) a alokuj třeba 80% RAM (i klidně ve spoustě bloků rychle za sebou), používej, a pak je naráz uvolni, ale zatěžuj CPU tím procesem dál a hned spusti druhý proces, který si alokuje 80% RAM. Na win skončíš ve swapu a si v… a musíš počkat až se vydýchá…
Pokud jsi kapitalista, tak prostě nějakym programátorům zaplať a oni ti udělaj CAD na míru.Pokud vím, tak zrovna člověk, na kterého reaguješ vývoj open source v této oblasti finančně podporuje, takže pokud máš nějaké programátory, kteří toto umějí a open source CAD by je zajímal, tak je na něj nasměruj.
Přesně. Spíš nejsou lidi než by nebyly prachy...
Spíš nejsou lidi než by nebyly prachy...Kdybych dostal korunu pokaždé když tohle slyším…
Vysypat pískem? Nepletete si to s polymerbetonem? Tím se dají odlévat konstrukční díly strojů a písek, resp vhodná směs štěrku různé zrnitosti se používá jako plnivo ... údajně to má podobné vlastnosti jako šedá litina. Ale tím se obvykle neplní duté profily, viděl jsem to odlévat do formy, přičemž uvnitř bývá nějaké armování a zalité bloky oceli k pozdějšímu obrobení a zafrézování montážních ploch ...
http://dilna.aeroomni.com/cnc9/casting.html