OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Christian Perrier na svém blogu aktualizoval počty vývojářů Debianu dle jednotlivých zemí. Přehled je seřazen podle počtu aktivních vývojářů na milion obyvatel. Tabulku vede Finsko s 3,61 aktivního vývojáře na milion obyvatel. Česká republika je na 21 místě s 0,59 vývojáře na milion obyvatel. Slovensko je 37 místě s 0,18 vývojáře na milion obyvatel. Počet aktivních vývojářů Debianu je 969.
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
0666
, tak proč ne Alexander Wirt se vcelku jasně vyslovil, že se o ten balík nechce nadále starat, a nabízí ho k převzetí potenciálnímu novému maintainerovi. To mi připadá jako velice férový přístup.mno, jasné vyjádření dokurvením funkcionality mi zrovna moc férové nepřijde ... bez ohledu na to, co si kdo může myslet o "těch dvou", nevidím tam žádné technické zdůvodnění, proč to dokurvil - "důkaz (anonymní) autoritou" rozhodně také nepovažuju za férový přístup obdobně od tebe není férové tvrdit "jeden radši opustí po 18 letech Debian než aby přiložil ruku k dílu", když z toho odkazu nic takového neplyne, Jan Huijsmans to pouze jmenuje jako jednu z možností, a co se týče "druhý se projevuje pouze nadávkami", tak to už je úplné faux pas, Jörg Rauscher nepoužil jediného neslušného slůvka ale hlavně že ty jsi jako obvykle jediný spravedlivý
Férový přístup vidím v tom, že dotyčným otevřeně nabízí možnost situaci napravitTo je báječné. Takže nejdřív to dokurvím a pak "férově" nabízím možnost situaci napravit tím, že se na správu balíčku vyseru, ať si to opraví někdo jiný. Jo!!! *facepalm*
V tomto případě si maintainer uvědomil, že ho ten balík už nezajímá ani dost na to, aby vysvětloval jedné či druhé straně, proč změnu vrací nebo ponechává.Zato ho ten balík zajímal dost na to, aby ho dokurvil... Prosímtě, už toho nech.