CreepyLink.com je nový zkracovač URL adres, 'díky kterému budou vaše odkazy vypadat tak podezřele, jak je to jen možné'. Například odkaz na abclinuxu.cz tento zkracovač převádí do podoby 'https://netflix.web-safe.link/logger_8oIlgs_free_money.php'. Dle prohlášení autora je CreepyLink alternativou ke zkracovači ShadyURL (repozitář na githubu), který dnes již bohužel není v provozu.
Na blogu Raspberry Pi byla představena rozšiřující deska Raspberry Pi AI HAT+ 2 s akcelerátorem Hailo-10 a 8 GB RAM. Na rozdíl od předchozí Raspberry Pi AI HAT+ podporuje generativní AI. Cena desky je 130 dolarů.
Wikipedie slaví 25. výročí svého založení. Vznikla 15. ledna 2001 jako doplňkový projekt k dnes již neexistující encyklopedii Nupedia. Doména wikipedia.org byla zaregistrována 12. ledna 2001. Zítra proběhne v Praze Večer svobodné kultury, který pořádá spolek Wikimedia ČR.
Po více než dvou letech od vydání předchozí verze 2.12 byla vydána nová stabilní verze 2.14 systémového zavaděče GNU GRUB (GRand Unified Bootloader, Wikipedie). Přehled novinek v souboru NEWS a v aktualizované dokumentaci.
Google Chrome 144 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 144.0.7559.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Microsoft zveřejnil zdrojový kód XAML Studia a uvolnil ho pod MIT licencí. XAML Studio je nástroj ze světa Windows, určený pro tvorbu uživatelského rozhraní aplikací pomocí XAML (Extensible Application Markup Language). Stalo se tak zhruba po osmi letech od prvního prohlášení Microsoftu, že se tento kód chystá zveřejnit.
TimeCapsule, 'časová kapsle', je jazykový model trénovaný výhradně na datech z určitých míst a časových období, aby se tak napodobila autentická slovní zásoba, způsob vyjadřování a názory dané doby. Na Hugging face jsou k dispozici modely natrénované na historických textech dostupných v oblasti Londýna mezi lety 1800 až 1875.
Radicle byl vydán ve verzi 1.6.0 s kódovým jménem Amaryllis. Jedná se o distribuovanou alternativu k softwarům pro spolupráci jako např. GitLab.
Zemřel Scott Adams, tvůrce komiksových stripů Dilbert parodujících pracovní prostředí velké firmy.
Sdružení CZ.NIC vydalo novou verzi Knot Resolveru (6.1.0). Jedná se o první vydanou stabilní verzi 6, která je nyní oficiálně preferovanou a doporučovanou verzí, namísto předešlé verze 5. Více o Knot Resolveru 6 je možné se dočíst přímo v dokumentaci.
Do hlavní větve Mesy (budoucí verze 7.6) byla začleněna podpora pro TTM, KMS a DRI2 pro karty ATI Radeon R100 - R500 (přepsaný ovladač z větve radeon-rewrite). Podpora pro R600/R700 ještě začleněna nebyla (je v samostatné větvi r6xx-rewrite). Funkčnost TTM/KMS/DRI2 vyžaduje podporu v kernelu, která by měla být začleněna do verze 2.6.31. Změny znamenají pročištěný a lépe udržovatelný kód, podporu pro kernel mode-setting a konečně i podporu FBO v OpenGL (a do budoucna lepší 3D výkon). Kód je stále ještě ve vývoji a dají se očekávat regrese. Na Phoronixu najdete článek s testem výkonu nového kódu, avšak není využito TTM/KMS/DRI2 (tedy novinky se v testu nemohou projevit).
Tiskni
Sdílej:
Každopádně týkalo by se to jen karet s UVD 2 (tedy Radeon HD 4xxx a integrované grafiky v čipsetech 780G a 790GX).
Tento clovek dela akceleraci MPEG2 videa:
http://bitblitter.blogspot.com/
Díky za odkaz, jsem rád že to uplně neumřelo. Ale na druhou stranu je to jen XvMC (tedy MPEG2), což nemá v dnešní době už skoro význam
Ale implementace té motion compensation v shaderech snad bude dostatečně obecná, aby nebyl problém přidat podporu i pro H.264. Snad je to omezení dáno jen zastaralým rozhraním XvMC... a pokud vím Intel kromě jejich zbrusu nového VA-API rozhraní dělal něco i na úpravě stávajícího XvMC API, aby podporovalo i H.264. Nevíte jak to s tím je, jestli se tohle úsilí také někam pohlo?
mohl bys prosimte napsat jake moznosti ma ten power managment? nebo nemas nejake info o tom kde bych o tom neco nasel? power managment by mel byt hotovy az po R700, ja sem zkusil do xorg.conf do sekce Device pridat Option "ForceLowPowerMode" "True" ale zadna zmena nenastala...
Ale šetřit by to rozhodně mělo, protože se zpomalí tak GPU, pamětí a rychlost PCI-E sběrnice.