MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.
Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.
Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
Podľa informácií (anglický preklad) poľského denníka Rzeczpospolita Poľsko pripravuje zákon, podľa ktorého poľské firmy prevádzkujúce sociálne siete či blogy budú musieť uchovávať údaje o používateľoch po dobu piatich rokov „pre prípad eventuálneho vyšetrovania“.
Tiskni
Sdílej:
Hm, potom by ho mohli rozšířit tak, že majitelé hospod budou muset instalovat záznamové zařízení, které umožní zaznamenat hovory přitomných a uchovávat je po dobu pěti let pro případ vyšetřování. 
Opět budeme mít své Bretschneidery.Tiež ma to napadlo - alebo Pihrtov ...
Opět budeme mít své Bretschneidery.
Ale tentokrát elektronické. Pokrok holt nelze zastavit… :-)
Ale od Foltyna bych to fakt nečekal...
Tusim, ze Jenda H. planoval jakysi projekt? - poptejte se u nej. Avsak na wikileaks.org je par veci, nicmene kontroly elektroniky na letistich atd. tam nejsou. A navic je to anglicky...
. Pak mám ještě Blok, ale to je spíš proti ISP.
. Snad se nebude zlobit, když ocituji kus mailu:
(...)
Co se týče kinderporna* můžu ti nasměrovat nějakou subdoménu na tvůj server (řekni si jakou). Firemní design zatím nemám, asi to postavím na Drupalu, ten bude na psaní článků a zpráviček ideální, vzhled bude ze začátku nějaká šablona a případně časem něco originálnějšího.
Obsah by měly tvořit hlavně zprávičky, kde se co stalo, jaké jsou nové zákony, koho zavřeli a tak… pak články s návody, jak se bránit a kontakty na různé organizace a akce související s tématem.
Na Ábíčku je těch informací celkem dost, ale problém je, že to není primární zaměření toho serveru, pořád je to tam mírně „offtopic“ (i když to zajímá spoustu lidí) a taky ten, kdo nemá k Linuxu žádný vztah, nebo se o IT moc nezajímá, ten tam chodit nebude, tak si myslím, že by nový server mohl zaujmout víc lidí.
S tou kontrolou DNS je to dobrý nápad, chtěl jsem udělat něco podobného – kontrolu SSL certifikátů (případně SSH), aby si člověk mohl zkontrolovat, zda v jeho síti má server stejný certifikát jako na našem serveru – pokud se liší, pravděpodobně někdo v jeho síti narušuje SSL komunikaci a přešifrovává vlastním klíčem.
Také bychom mohli udržovat databázi cenzurovaných stránek.
Franta
*) jestli tenhle e-mail někdo odposlouchává, jedná se o informační portál, ne o skutečné dětské porno :-P
(...)
> Chtěl bych udělat obdobnou wiki-style databázi, ale se zeměmi (ano,
> http://cbl.hrach.eu/, soubor má změnu 8.12.2008). Byly by tam
> různé barevné mapičky a odkazy k jednotlivým zemím a tak... Rád bych
> to udělal ve "firemním" designu webu Kinderporno.cz (eee, je už
> nějaký? no nic, výměna šablony je to nejmenší) a usídlil na nějaké
> jeho subdoméně. Co ty na to?
>
> A ještě náměty na další miniprojektíky, co bych možná někdy i chtěl
> realizovat:
> * checker "jste blokováni v síti Vodafonu/O2?" - uživatel zadá doménu,
> ta se zkusí resolvnout u mě a přes DNS O2, udělá se diff a hodí to ano/ne
> * skript zjistí, jestli uživatel přichází ze sítě providera, který
> blokuje (asi podle reverzu k IP - *.vodafone.cz, *.iol.cz) a udělá na
> základě toho obrázek, třeba panáčka s plácačkou "váš provider cenzuruje"
>
> Jenda