Tor Browser, tj. fork webového prohlížeče Mozilla Firefox s integrovaným klientem sítě Tor přednastavený tak, aby přes tuto síť bezpečně komunikoval, byl vydán ve verzi 15.0. Postaven je na Firefoxu ESR 140.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 43. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách Fedora Magazinu: Fedora Workstation, Fedora KDE Plasma Desktop, Fedora Silverblue a Fedora Atomic Desktops.
Elon Musk oznámil (𝕏) spuštění internetové encyklopedie Grokipedia (Wikipedia). Zatím ve verzi 0.1. Verze 1.0 prý bude 10x lepší, ale i ve verzi 0.1 je podle Elona Muska již lepší než Wikipedia.
PSF (Python Software Foundation) po mnoha měsících práce získala grant ve výši 1,5 milionu dolarů od americké vládní NSF (National Science Foundation) v rámci programu "Bezpečnost, ochrana a soukromí open source ekosystémů" na zvýšení bezpečnosti Pythonu a PyPI. PSF ale nesouhlasí s předloženou podmínkou grantu, že během trvání finanční podpory nebude žádným způsobem podporovat diverzitu, rovnost a inkluzi (DEI). PSF má diverzitu přímo ve svém poslání (Mission) a proto grant odmítla.
Balík nástrojů Rust Coreutils / uutils coreutils, tj. nástrojů z GNU Coreutils napsaných v programovacím jazyce Rust, byl vydán ve verzi 0.3.0. Z 634 testů kompatibility Rust Coreutils s GNU Coreutils bylo úspěšných 532, tj. 83,91 %. V Ubuntu 25.10 se již používá Rust Coreutils místo GNU Coreutils, což může přinášet problémy, viz například nefunkční automatická aktualizace.
Od 3. listopadu 2025 budou muset nová rozšíření Firefoxu specifikovat, zda shromažďují nebo sdílejí osobní údaje. Po všech rozšířeních to bude vyžadováno někdy v první polovině roku 2026. Tyto informace se zobrazí uživateli, když začne instalovat rozšíření, spolu s veškerými oprávněními, která rozšíření požaduje.
Jste nuceni pracovat s Linuxem? Chybí vám pohodlí, které vám poskytoval Microsoft, když vás špehoval a sledoval všechno, co děláte? Nebojte se. Recall for Linux vám vrátí všechny skvělé funkce Windows Recall, které vám chyběly.
Společnost Fre(i)e Software oznámila, že má budget na práci na Debianu pro tablety s cílem jeho vyžívání pro vzdělávací účely. Jako uživatelské prostředí bude použito Lomiri.
Proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Ireland 2025. Celkově bylo vyplaceno 1 024 750 dolarů za 73 unikátních zranitelností nultého dne (0-day). Vítězný Summoning Team si odnesl 187 500 dolarů. Shrnutí po jednotlivých dnech na blogu Zero Day Initiative (1. den, 2. den a 3. den) a na YouTube.
Byl publikován říjnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Pracuje se na podpoře M3. Zanedlouho vyjde Fedora Asahi Remix 43. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
AirPody Pro 2 podporují funkci sluchadla na úrovni klinických pomůcek pro osoby s vnímaným mírným až středním poškozením sluchu. Funkce je ale geoblokována (i v Česku). Rithwik Jayasimh z Indie se rozepsal o tom, jak pomocí Faradayovy klece geoblokaci obešel (𝕏).
Tiskni
Sdílej:
sw, tisku na obalechSW je česky a tisk na obalech nějak taky, ne?
Kdyz to nemuzou prodavat jako "zdravotni pomucku", proc tuto funkci ve zminenych zemich uplne vypnou? Uplne by stacilo aby ji v techto zemich neoznacovali jako zdravotni pomucku, mohli v techto zemich na displayi funkci oznacit jako "audio passthrough processor", nebo tak neco... Kdyby jim slo primarne o vyreseni problemu zakaznika, tak to tak udelaji.+1
Ze si jako duchodce v US koupim naslouchatko, odletim s nim na dovolenou do ČR/Indie a budu mit problem se domluvit na hotelu a na letisti, protoze mi ho Apple po priletu zablokuje?To by byla dost silná káva i na Apple. Nicméně je to součást čipové totality stejně jako další firmy, tak tam člověk nikdy neví.
Jinak jako duchodce z US apple uctem si klidne muzes zajet na dovolenou do CR a bude ti to fungovat...Ale co když je bude mít při řízení auta tady?! (#3)
- a tak logikcy hraji vsegna tato slcuhtaka stejne ...
Za 50kc nic nemaji ale za 50 USD v akci ano, nebo za 70 - spikovy zvuk a horsi mikrofony - presto s noise cenceling jak sluchatka, tak mikrtofony ... ja mam za 150 ... ta nejvyssi rada - btw ma lepsi mikrofony nez SONY MX1000
Co se naslouchatek tyce, kazdy kdo je ma tam ma napsano Made in China
)
a hifi jsou koupit i reltivne levne, napr. se znova vyrabi Shneheiser HD6xx nebo 600 pry i 5xx mely ten samy menic - ted vyrabi OEM oprave tech HD6xx - coz jsou ty puvodni stare, ze kterych udelali predrazene HD660 - ale menice jim nekdo dodava a nekomu se pobedlo koupit licenci prtave na ty HD6xx ze je muzou opravovat - a oni je zacali vyrabet ... a nebo ebay
Dasli super sluchtaka jsou FIIO - bud planarni FT5 nebo FT3 - ale ty co maji 360Ohmu ... lepsi nez HD660 nebo jakekoliv hifimany ... i kdyz hifmany ac jsem prodal, tak byly dost dobre
DObre noise cenceling sluchatka jsou napr prave EDIFIER - ale zadne BT nebudou hifi - je na to dost slaby zesak a vzdy je to o kompromisu i kdyz plno lidi ty Edifiery vnima jako neco, co jeste nikdy neslyseli - tak ja mam sluchatka jeste o rad vyse
- ale potrebuji zesak-DAC - nebo nejaky FIIO ci Shanling hifi prehravac se silnym internim sluchatkovym zesilovacem
coz maji az ty vyssi modely
a navrch zni lepe ... a funguji s vice BT protokoly a kodeky a Android, Apple svet i PC ... ty velke Apple sluchatka zni HROZNE, pak je jedno, jake maji fce.
No CD ... HIFI je in 24bit FLAC a ne o 16/44 CD
... i kdyz dobre namasterovane CD je taky OK
asi i BOSE a SONY popr. Shenheisser
Firma vyrábajúca vypočtovú techniku chce vyrábať zdravotné pomôcky ? Pokiaľ firma nemá vybavené papiere, že výrobok je zdravotná pomôcka, nemôže byť považovaná ako zdravotná pomôcka. Ľahko by mohli byť považované ako obyčajné slúchadla a to môže predstavovať problém v situáciach, kde je používanie sluchadiel zakázané, okrem prípadov, keď sa slúchadla používaju na ochranu sluchu pred zdrojmi hľuku, ak je hlasitosť vyššia ako 85dB.
) nebot bez izolace by vyrobily ten samy tlak, jen by to clovek neslysel, ale nicily by mu sluch
Kde je zakazano mit sluchatka ? ... nikde co, jen firmeni interni predpisy
i v aute je muzes mit, pokud slysis - reknes policii, ze ti zesiluji zvuk, nebo ze je to naslouchatko - jeste nikdy jsme nevidel lidi, co tohle pouzivaji tahat nejaky papir o certifikace, max maji prukaz, ze spatn eslysi, ale ne co pouzivaji ... kupa kravit Apple chce byt proste zajimavy, nic vic, nic min.
) takze pokud to maji v D, logicky to plati i v CR
2) Pokud to nedeklaruji jako zdravotnickou pomucu, muzou si vyrobit co chteji a muze to mit fce prof. pristroje - jen to neproplati pojistovna a nebude se to pouzivat jako diagnosticky pristroj
3) V CR se pouzivaly nevalidovane PCR testy na covid a nikomu to nevadilo, dale se pouzivaji NESCHVALENE PCR masiny a nikomu to nevadi, zakon CR rika, ze pristroj musi byt validovan a ze konecnou valicadi a test si musi provest sama laborator
... a jak to funguje, nejaka firma si sama vytiskne certifikat, ktery nam zadnou paltnost a to nikde, kde firma tvrdi, bez dukazu a bez akreditovane laboratore, ze pristroj ma nejake fce a presnost --- coz zakon umoznuje, pokud si atest a kareditovany test provede lab. sama ... zadna lab. v CR to nedela
)
Pripomina mi to zdravotni test na drogy, ktery vyzaduji v USA, nekdo to dela a ma to v cestine, nekdo palti za naglickou verzi, ja si to sam vytisknu a pusti me, kolegu pustili s testem na alkohol i kdyz chteli kupu anrkotik, z nichz mnohe delaji jen 2 laboratore v CR a to pro soudni znalce
) a v USA byu to stalo tak 10k USD ... v CR to stoji treba 6k kc + 6K kc za ten specilani test ... takze 12k ... a baba v USA to pak nema jak overit ... tak presne tak v Cine vyrabi jak Cinani, tak USA laboratorni pristyroje na carodejnictvi, jako PCR - coz je ciste experimebntalni metoda, nedokazujici vubec nic, PCR je udelan na to, aby jsme vedeli co nekde je a experimentalne ucrili cetnost ... a vime, ze nesmime delaty moc cyklu
reknete to Japoncum anbeo covid fasitum ze
kdyz po chybnosti 1xE2354 nasli 10 udajnych bolekul bilkovinoveho retzce, misto toho, aby dali jen 12 cyklu a chteji tam najit obrovskou cetnost
4) POHADKY, POHADKY, POHADKY ... naslocuhatko si koupim z Ciny dokonce s atestem, cinskym a tem bude i EMA a co budu chtit
... suma sumarum by mi to proplatila i pojistovna, pokud by to nekdo ofcil;ne dovazel do EU a rekl, ze je to pomicka a to bez akehokoliv replneho pp[airu, doslav s necim, co si vytiskl z tiskarny ... ja tak delal kde jake zpravy
doknce vyvozni protkoly, atesty, laboratorni testy i revize ... kdo to zkontoloval? no presne NIKDO, aha mate revizi, jasne, tady ... OK prikladame