OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Pomozte vylepšit GNOME. Jeden z hlavních designérů GNOME Allan Day oznámil spuštění nástroje gnome-info-collect. Pomocí něj můžou uživatelé anonymně odeslat data o svém systému jako informace o hardwaru, nastavení, nainstalované aplikace. Cílem je lépe poznat návyky a preference uživatelů, což by mělo pomoct při rozhodování o nových vlastnostech nejen v GNOME. Na nástroji pracoval intern brněnského Red Hatu Vojtěch Staněk, který také připravil balíčky pro různé distribuce.
Tiskni
Sdílej:
Keď som naposledy riešil pasívne okná v Awesme WM mal som taký pocit, že by to šlo vyriešiť jednoduchou X utilitkou, ktorá nastaví shape. V každom prípade takto mám niekedy pustený mpv, jednoducho je to polopriehľadné, nedá sa na to kliknúť a nedá sa to focusovať iným spôsobom než explicitným kliknutím v taskbare. Aktiváciu a dekaktiváciu režimu mám cez klávesovú skratku.
Jenze vetsina dister bootuje defaultne do gnome a kdyz to novacek vidi tak s hruzou utika radeji do apple storeProč by utíkal do Apple Store, kde dostane ještě horší desktop, který navíc vypadá jako GNOME?
Dobrý den,
Chtěl bych to nainstalovat na Debianu. Ale nedaří se mi nainstalovat pro ten Python balíček requests. Je nějaká jiná možnost, jak to nainstalovat než přes ten "tar"?
Chtěl bych poslat díky tomu to nástroji data z mého Tabletu HP Stream7 s Debian a Gnome aby chlapci z RH tušili, jak se takové zařízení s Gnome pere.
Přitom to prostředí, kdyby se dalo trochu upravit, by bylo na tablet asi nejlepší. Ale to už odbočuju od tématu.
Díky za jakýkoli příspěvek.
Tak si odpovím sám:
Nainstalovat balíček snapd a pak příkaz "snap install --classic gnome-info-collect". Abych poté zjistil, že gnome-info-collect je jen pro 64bit architekturu.