V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Port VLC pro iOS, za kterým stojí Applidium, byl odstraněn z App Store kvůli nekompatibilitě GPL licence s podmínkami společnosti Apple. Ty zakazují distribuci mimo App Store, GPL však požaduje, aby byl software volně dostupný. Na tento rozpor upozornil vývojář VLC Rémi Denis-Courmont. Aplikace je nadále dostupná pomocí Cydia store, což ale pomůže jen majitelům jailbreaknutých zařízení.
Tiskni
Sdílej:
na androiduKdyž už to skutečně nechceš svádět na sebe tak aspoň prosím na konkrétní železo a ne na Android. Děkuji. Já nikde nic zoomovat (a nebo aspoň ne tak drasticky) nemusím.
takže pokud by člověk fakt chtěl do té aplikace zabalit třeba nějaký remote triggered exploit, tak by se to zřejmě dalo při troše shahy provéstUž se stalo.
GPL však požaduje, aby byl software volně dostupný.A odkdy probůh?
Od vždy, podle 6. bodu GPL. Cituji:
Each time you redistribute the Program (or any work based on the Program), the recipient automatically receives a license from the original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to these terms and conditions. You may not impose any further restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.Z českého překladu:
Pokaždé, když redistribuujete program (nebo dílo založené na programu), získává příjemce od původního držitele licence právo kopírovat, modifikovat a šířit program v souladu s těmito ustanoveními a podmínkami. Nesmíte klást žádné další překážky výkonu zde zaručených příjemcových práv.Zdroj:
... když ho někomu dám/prodám, tak ho dále zpřístupnit nemusím (ano, ten kdo ho získal, jej může dále redistribuovat, ale nemusí).To je přesně ono. GPL dává právo příjemci program redistribuovat (i mimo AppStore) a poskytovatel mu nesmí "klást překážky". Jenže podle podmínek AppStoru příjemce dále aplikaci redistribuovat nesmí.
ADDITIONAL MAC APP STORE AND APP STORE TERMS AND CONDITIONS LICENSE OF MAC APP STORE AND APP STORE PRODUCTS The software products made available through the Mac App Store and App Store (collectively, the “App Store Products”) are licensed, not sold, to you. There are two (2) categories of App Store Products, as follows: (i) those App Store Products that have been developed, and are licensed to you, by Apple (the “Apple Products”); and (ii) those App Store Products that have been developed, and are licensed to you, by a third-party developer (the “Third-Party Products”). The category of a particular App Store Product (Apple Product or Third-Party Product) is identified on the Mac App Store Service application or App Store Service application. Your license to each App Store Product is subject to the Licensed Application End User License Agreement set forth below. You agree that the terms of the Licensed Application End User License Agreement will apply to each Apple Product and to each Third-Party Product that you license through the App Store Service, unless the App Store Product is covered by a valid end user license agreement entered into between you and the licensor of the App Store Product (the “Licensor”), in which case the Licensor’s end user license agreement will apply to that App Store Product. The Licensor reserves all rights in and to the App Store Product not expressly granted to you. (...)Z druhého odstavce vyplývá, že pokud dal výrobce svému SW svoji vlastní platnou licenci, tak platí jeho a ne "Licensed Application End User License Agreement" Applu.