Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ve čtvrtek 4. června se v pražském Klubu Lávka uskutečnil druhý ročník odborné konference Internet a Technologie 09. Setkání českých specialistů z oblasti internetu a internetových technologií připravilo stejně jako loni sdružení CZ.NIC, správce české domény nejvyšší úrovně .CZ. Jednotliví přednášející se ve svých příspěvcích věnovali aktuálním tématům internetového světa. Návštěvníci se tak mohli dozvědět více například o zranitelnosti BGP, bezpečnostních týmech CERT a CSIRT nebo o aktuálním stavu a perspektivách elektronického podpisu. Konferenci Internet a Technologie 09 sledovalo v sále 153 návštěvníků. On-line přenos potom více než 400 zájemců; někteří z nich i přes moderní internetový protokol IPv6. „Zájem o konferenci nás mile překvapil. Na akci nakonec přišlo ještě více lidí, než kolik jsme měli původně přihlášeno. Do sálu jsme tedy museli o první přestávce přidávat židle, aby si všichni zájemci měli kam sednout. Stejně tak nám udělal radost i zájem o on-line přenos. Více než 400 zájemců o internetové technologie, kteří seděli v den konání konference u svých počítačů, je dobrá známka toho, že pořádat takové akce má smysl. Už teď tedy můžeme ohlásit třetí ročník konference, která se bude konat v tuto dobu příští rok,“ řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Na stránkách konference www.nic.cz/it09 jsou od včerejška k dispozici ve formátu PDF prezentace jednotlivých přednášejících. Ti, kteří se nemohli zúčastnit akce nebo se během dne nedostali k on-line přenosu, si mohou prezentace prohlídnout zde. Video nahrávky vystoupení všech účastníků konference Internet a Technologie 09 budou na stránkách konference k dispozici v půlce tohoto měsíce.
Tiskni
Sdílej:
V tomto případě má být útvarem zprávička (krátké sdělení) a tato je vycpaná mnoha zbytečnými slovy:
Ve čtvrtek 4. června se v pražském Klubu Lávka uskutečnil druhý ročník odborné konference Internet a Technologie 09. Setkání českých specialistů z oblasti internetu a internetových technologií připravilo stejně jako loni sdružení CZ.NIC, správce české domény nejvyšší úrovně .CZ. Jednotliví přednášející se ve svých příspěvcích věnovali aktuálním tématům internetového světa. Návštěvníci se tak mohli dozvědět více například o zranitelnosti BGP, bezpečnostních týmech CERT a CSIRT nebo o aktuálním stavu a perspektivách elektronického podpisu. Konferenci Internet a Technologie 09 sledovalo v sále 153 návštěvníků. On-line přenos potom více než 400 zájemců; někteří z nich i přes moderní internetový protokol IPv6. „Zájem o konferenci nás mile překvapil. Na akci nakonec přišlo ještě více lidí, než kolik jsme měli původně přihlášeno. Do sálu jsme tedy museli o první přestávce přidávat židle, aby si všichni zájemci měli kam sednout. Stejně tak nám udělal radost i zájem o on-line přenos. Více než 400 zájemců o internetové technologie, kteří seděli v den konání konference u svých počítačů,[…] To je dobrá známka toho, že pořádat takové akce má smysl. Už teď tedy můžeme ohlásit třetí ročník konference, která se bude konat v tuto dobu příští rok,“ řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Na stránkách konference www.nic.cz/it09 jsou od včerejška k dispozici ve formátu PDF prezentace jednotlivých přednášejících. Ti, kteří se nemohli zúčastnit akce nebo se během dne nedostali k on-line přenosu, si mohou prezentace prohlídnout zde. Video nahrávky vystoupení všech účastníků konference Internet a Technologie 09 budou na stránkách konference k dispozici v půlce tohoto měsíce.